Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Depinde de joc. La mine nu se simtea jocul in grup la miscarea rotilor sau daca miscai de cardan cu rotile blocate. Singurul mod de a face zgomotul era cu cineva sub masina, in rampa iar eu sa incerc sa plec cu 1 a zmucit, dand drumul brusc la ambreiaj, dupa care debraiam imediat. Asa puteai tine mana pe cardan, te puteai uita la flanse si se vedea ca nu-i de acolo. Am schimbat diferentialul si s-a dus zgomotul. Insa eu am luat-o din pripa, zgomotul nu-l facea mereu doar daca eram neatent si mai dadeam drumul la ambreiaj melteneste in 1 si 2. Asa ca banuiesc ca la mine jocul era mic, era abia la inceput iar dupa 1 luna eu am schimbat diferentialul.
Link to comment
Share on other sites

cam asa este si la masina asta (am condus-o si eu)... face la plecare si spre treptele 2 si 3 daca nu lasi ambreiajul usor... se simte un mic soc din spate. probabil este intr-adevar flansa aceea. o duce la service saptamana asta dar vroia sa stie la ce sa se astepte. worst case scenario e sa trebuiasca sa schimbe diferentialul, sa inteleg?
Link to comment
Share on other sites

Eu asa zic, cel mai rau diferentialul. Oricum pune masina pe rampa si joaca-te cu 1a, dand drumul din scurt la ambreiaj, dupa care debraiaza si frana, sa ramai pe rampa. Cineva sa stea sub masina si sa urmareasca unde face zgomotul. Cu mana pe cardan (sa nu interpretati gresit <_< ), pe flansa, pe diferential pana localizeaza zgomotul. Spor!
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e flansa aia de la cardan cum a mai zis cineva.... dupa ce o sa-ti mai faca asa o vreme o sa se descentreze si o sa-ti trepideze masina la viteze de peste 80.... Schimba flansa ca nu e scumpa si chiar daca nu e flansa tot e bine sa o schimbi ca n-are ce sa-ti strice...
Link to comment
Share on other sites

Pe flansa de cardan pariez si eu. Lasati omul in pace, nu il mai bagati in sperieti!

 

 

PS Flansa este ieftina, mai mult are sa te coste schimbarea acesteia. Ai grija unde o faci, daca se lucreaza dupa ureche, or sa apara probleme cu planetarele si/sau galeria (racordul flexibil).

Link to comment
Share on other sites

in grup se duc mai repede rulmenti dupa care urmeaza pinioanele..daca se duc rulmenti va hurui de nu poti sta in masina.

Vezi mai intai flansa de la cardan daca mai e buna.

Diferentialul este cam 1200euro (cu al vechi la schimb) sau sh intre 250-400euro.

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

nu e nimic din ce spuneti voi aici, dupa parerea mea, e bucsa centrala de la grup. costa undeva la 65 ron. plus manopera undeva la 100 ron ca trebuie dat jos grupul. poate gasesc pe realoem si arat poza.

sfat schimba-le pe toate de la grup ca tot il dai jos.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=33&fg=30

piesa 9

Link to comment
Share on other sites

nu e nimic din ce spuneti voi aici, dupa parerea mea, e bucsa centrala de la grup. costa undeva la 65 ron. plus manopera undeva la 100 ron ca trebuie dat jos grupul. poate gasesc pe realoem si arat poza.

sfat schimba-le pe toate de la grup ca tot il dai jos.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=33&fg=30

piesa 9

 

o fii <_<

Link to comment
Share on other sites

nu e nimic din ce spuneti voi aici, dupa parerea mea, e bucsa centrala de la grup. costa undeva la 65 ron. plus manopera undeva la 100 ron ca trebuie dat jos grupul. poate gasesc pe realoem si arat poza.

sfat schimba-le pe toate de la grup ca tot il dai jos.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=33&fg=30

piesa 9

 

o fii <_<

 

daca la schimbarea treptelor se simte lovitura in spate pe centrul masinii asta e sigur. pareri d aste ca e grupu uzat si etc am primit si eu la service. mi a dat pontu un coleg de forum si a avut dreptate. nu retin numele da multumesc oricum. acum am schimbat o si e altceva. daca ar fi flansa uzata se simte si masina cum intra in fibrilatie, insa la el e doar vb de smucituri

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce dracu te gandesti la schimbatul diferentialului cand o flansa de cardan e un milion.... Pai schimba diferentialul da 1500 pe el sau cat dracu e si pe urma sa te prinzi ca l-ai luat degeaba si ca era flansa..... Eu nu mai zic nimic.... Cand vad atata logica la un loc ma apuca nervii... Schimba frate masina ca aia nu mai e masina cu flansa de cardan schimbata.... E dauna totala frate ... <_< I-ati un troleibuz.... Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Diferentialul este cam 1200euro (cu al vechi la schimb) sau sh intre 250-400euro.

 

Ai mare noroc dacă găseşti aşa ieftin pentru E46 sau E39.

 

se gaseste... am cautat eu si am gasit la 350 euro la cluj, 300 arad, 400 bacau/buzau... (dar nu erau ce ii trebuia mie exact de 535i, erau de 528, 530i).

 

inainte sa schimb diff am schimbat rulmentul intermediar de cardan...si pana la urma tot ce a fost mai scump a trebuit schimbat :)

 

Pai de ce dracu te gandesti la schimbatul diferentialului cand o flansa de cardan e un milion.... Pai schimba diferentialul da 1500 pe el sau cat dracu e si pe urma sa te prinzi ca l-ai luat degeaba si ca era flansa..... Eu nu mai zic nimic.... Cand vad atata logica la un loc ma apuca nervii... Schimba frate masina ca aia nu mai e masina cu flansa de cardan schimbata.... E dauna totala frate ... :bashwall: I-ati un troleibuz....

 

<_<

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

eu am 2.5 si am problema asta, dupa ceva verificari am constatat ca flansa cardan + rulment intermediar au joc si trebuie schimbate.Momentan nu am avut timp pt ca este o operatiune destul de complicata si care cere atentie.Daca o schimb inaintea voastra va zic rezultatul <_<.Bafta!
Link to comment
Share on other sites

eu am 2.5 si am problema asta, dupa ceva verificari am constatat ca flansa cardan + rulment intermediar au joc si trebuie schimbate.Momentan nu am avut timp pt ca este o operatiune destul de complicata si care cere atentie.Daca o schimb inaintea voastra va zic rezultatul <_<.Bafta!

 

eu chiar astept...eventual un PM cu rezultatul...asta in cazul in care faci operatia asta...pentru ca la mine mai dureaza un pic...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.