Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

Salutare, sper sa nu fiu prea nesimtit ca intreb direct fara sa citesc paginile de pe la mijlocu discutiei... dar am doar o nelamurire, am luat un volan cu comenzi de pe primul e46 320d (M47D20), bineinteles functioneaza tot pe ea, dar l-am luat sa-l montez pe al 2-lea e46, un 320i (M52TUB20), aceasta nu are asa ceva montat... dar locul unde intra mufa pentru comenzile de pe volan este prezenta pe cerculetz de plastic, nu functioneaza comenzile... intrebarea este urmatoarea, trebuie ceva activat din soft ? sau mesterit doar pe la fire ? Merci anticipat pt raspuns. :-)
Link to comment
Share on other sites

Ahh, si eu unul care am zis ca scap de fire :download: ... merci mult, sper sa rezolv singur problema, era pacat sa las volanul pe masina si s-o vand cu tot cu el, mai ales dupa ce l-am reimbracat :hyper: Edited by RobertE46
Link to comment
Share on other sites

la e46 320i :

 

M52(150cai , motor 1991cc) are acceleratia cu calbu...deci e mai complicat, pe langa fire iti mai trebuiesc niste piese in plus sa-ti functioneze pilotul.

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AM11&mospid=47636&btnr=35_0188&hg=35&fg=10

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/n/l/32.png

 

 

 

daca aveai M54(170cai , motor 2171cc) avei acceleratie electrica si era simplu.

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AN15&mospid=47637&btnr=35_0282&hg=35&fg=20

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/r/a/224.png

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Mda, inteleg... merci de info, chiar am fost jos la masina sa ma holbez la pedala, e cea din prima poza, deci clar... dar tot is nedumerit, am vazut totusi e46 cu acelasi motor si comenzi pe volan, dar bineinteles, erau din fabrica si atunci veneau dotate cu acceleratia electrica montata... Damn, asta e ! Merci inca odata ! Have a nice day ! :smile:

 

pana la urma cred ca demontez si pedala de acceleratie de pe celalat E46 =))) are vre-o importanta daca e de pe diesel luata? :))

Link to comment
Share on other sites

lOL !

 

Nu o lua bre razna, ce ai,vrei sa le strici sa nu mai poti vinde nici una ?! :)

 

daca vrei pilot pe asta iti trebuiesc niste piese aditionale, cred ca exista si aici pe topic informatia cu ce iti trebuie exact.

 

daca nu vinde-o p-asta si tine-o pe cea cu pilot.. :)

Link to comment
Share on other sites

lOL !

 

Nu o lua bre razna, ce ai,vrei sa le strici sa nu mai poti vinde nici una ?! :)

 

daca vrei pilot pe asta iti trebuiesc niste piese aditionale, cred ca exista si aici pe topic informatia cu ce iti trebuie exact.

 

daca nu vinde-o p-asta si tine-o pe cea cu pilot.. :)

Nu pot s-o vand pe asta fara pilot, pt ca o sa o inscriu pe Austria, ca aici m-am mutat, bla bla bla, de aia o vand pe cealalta, ca e pe RO inscrisa si nu am cum sa stau cu ea aici... o sa ma informez mai mult ce si cum, damn it, complicatii :))

 

Pana la urma, poate ma resemnez, si o sa visez doar la tempomat, ce vis era pe autostrada pana acasa in RO :ermm:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mda, inteleg... merci de info, chiar am fost jos la masina sa ma holbez la pedala, e cea din prima poza, deci clar... dar tot is nedumerit, am vazut totusi e46 cu acelasi motor si comenzi pe volan, dar bineinteles, erau din fabrica si atunci veneau dotate cu acceleratia electrica montata... Damn, asta e ! Merci inca odata ! Have a nice day ! :smile:

 

pana la urma cred ca demontez si pedala de acceleratie de pe celalat E46 =))) are vre-o importanta daca e de pe diesel luata? :))

 

salut

am vazut ca vrei sa montezi volan cu comenzi pe 320i si am vazut ca mai multi scriu ca nu su se poate pe modelul m52 dar citind pe net (ma documentez pt ca si eu am modelul de 320i 150cai din 99)am gasit ceva interesat unde zice ca se poate pune si la modelul nostru tempomat pt ca el are cablu de acceleratie si este si electronic.

inca nu mi-am gasit volan cu comenzi sa incerc dar merita incercat

iti trimit si ce am gasit....That's what I thought too: that it couldn't possibly work on my 99 328i which has a throttle cable. However, I've done some reading in my Bentley manual and found the following: The 323i and 328i use the M52TU engine. This engine uses the Siemens MS 42.0 DME System. The MS 42.0 system uses a throttle assembly called the MDK (Motor Driven Throttle Valve). Quoted from the Bentley manual "A throttle cable is used to actuate the accelerator pedal position potentiometers and also serves as a backup to open the throttle plate (full control) when the MDK system is on the failsafe mode."

 

Now I understand why it's so simple to retrofit cruise control on E46's with the M52TU engine; they do actually have an electrically driven throttle

 

 

stiu ca aici zice de 323i si 328i dar daca cauti o sa vezi ca electronica (SIEMENS MS42.0 DME) este si pe motorul de 320i 150cai

respecte

Link to comment
Share on other sites

salut

am vazut ca vrei sa montezi volan cu comenzi pe 320i si am vazut ca mai multi scriu ca nu su se poate pe modelul m52 dar citind pe net (ma documentez pt ca si eu am modelul de 320i 150cai din 99)am gasit ceva interesat unde zice ca se poate pune si la modelul nostru tempomat pt ca el are cablu de acceleratie si este si electronic.

inca nu mi-am gasit volan cu comenzi sa incerc dar merita incercat

iti trimit si ce am gasit....That's what I thought too: that it couldn't possibly work on my 99 328i which has a throttle cable. However, I've done some reading in my Bentley manual and found the following: The 323i and 328i use the M52TU engine. This engine uses the Siemens MS 42.0 DME System. The MS 42.0 system uses a throttle assembly called the MDK (Motor Driven Throttle Valve). Quoted from the Bentley manual "A throttle cable is used to actuate the accelerator pedal position potentiometers and also serves as a backup to open the throttle plate (full control) when the MDK system is on the failsafe mode."

 

Now I understand why it's so simple to retrofit cruise control on E46's with the M52TU engine; they do actually have an electrically driven throttle

 

 

stiu ca aici zice de 323i si 328i dar daca cauti o sa vezi ca electronica (SIEMENS MS42.0 DME) este si pe motorul de 320i 150cai

respecte

Mda, interesant, merci pentru info. Deja am gasit la cineva care dezmembreaza... si acu il pun in tema sa-mi trimita toata instalatia complecta, ca nu stie omu' care e treaba ce trebe sa trimita exact sa fie complet kit-ul... eu am luat volanul de pe diesel-ul meu cu acceleratie electronica si l-am pus pe asta pe cablu, acu caut kit-ul de cruise control... sa vad, am citit si eu mai mult putin si am vazut ca se poate, ca am vazut si de vanzare o gramada cu motorul de 2.0 150 cai care au din fabrica comenzile si tempomatul pe volan... deci SE POATE, ca si la e36-uri, alea toate au acceleratiile pe cablu si sunt cu tempomat prevazute, deci e OK.

Link to comment
Share on other sites

am montat astazi un volan mlf+cablu retrofit pe masina mea un e46 320i de 150cai din anul 99 cu motor m52 care are acceleratia cu CABLU si functioneaza perfect tot si pilotul si comenzile radio :yahoo: (in fata a trebuit sa ma conectez la pinul 27)

 

deci cine are motor m52 cu acceleratie cu cablu poate sa investeasca linistit doar in volan si cablu retrofit

respecte si multumesc pt diy :drinks:

Link to comment
Share on other sites

cam astea iti trebuiesc ca sa fie totul ok si sa mearga si pilotul

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AP31&mospid=47661&btnr=66_0043&hg=66&fg=20

 

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/s/b/286.png

Buna!

I-mi cer scuze pentru interventie dar vad ca aveti cunostinte solide in materie de volane si cruise control.Astfel sper ca ma puteti ajuta si pe mine.Deci:

Masina mea :E39/520D/An Aprilie 2000/manual/Touring

Are volan in 4 spite fara comenzi

Pe trimul din dreapta volanului nu am butonul pentru pilot.

La testul de lumini mi se aprinde martorul de cruise control [!?].

As schimba tot cu volan ca al meu dar cu comenzi dar si astea se pare ca sunt de mai multe tipuri[comenzile]si nu stiu care s-ar potrivi pe masina mea.

Doresc sa-mi montez pilot automat si as vrea sa stiu ce trebuie sa cumpar si cum trebuie sa procedez .

Pe RealOEM am introdus vin-ul masinii [GV60691]si nu-mi apare ca are cruise control.

Va multumesc pentru intelegere si astept ajutor din partea tuturor celor ce pot sa ma ajute

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

am montat astazi un volan mlf+cablu retrofit pe masina mea un e46 320i de 150cai din anul 99 cu motor m52 care are acceleratia cu CABLU si functioneaza perfect tot si pilotul si comenzile radio :yahoo: (in fata a trebuit sa ma conectez la pinul 27)

 

deci cine are motor m52 cu acceleratie cu cablu poate sa investeasca linistit doar in volan si cablu retrofit

respecte si multumesc pt diy :drinks:

Si comenzile audio??? care cum se leaga firele ?

Edited by RobertE46
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Salutare. Am si eu un E46 in 4 usi din '99 318i motor de 1895 benzina. Am luat recent un volan cu comenzi, am facut legaturile prezentate in post dar nu merge absolut nici o comanda de pe volan....In schimb se aprind luminitele comenzilor cand aprind pozitia/faza scurta sau faza lunga. Vre-un sfat? Sau stie cineva pe cineva care ma poate ajuta cu un montaj complet si corect? Multam fain. Edited by newmetallirics
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.