Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

VReau sa va adresez si eu nelamurirea mea. Eu am e46 318d 2004 cu volan sport fara comenzi, vreau sa achizitionez doar comenziile, iar intrebarea mea este: dupa ce voi da airbag-ul jos, voi gasii acolo toate mufele necesare (cat si pt. pilot), eu doar trebuiind sa fac "plug&play"? Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

nu vei gasi firele trase, trebuiesc trase fire. vezi postul 1 doar ca firul ce merge la calculatorul motorului trebuie legat la alt pin .

 

Ok, atunci este cineva prin iasi ce ma poate rezolva contracost? Mie personal mi se pare usor complicata operatia...imi este frica sa mai stric cate ceva pe acolo (am talent la asa ceva)

Link to comment
Share on other sites

de unde pot cumpara

- cablu retrofit pentru comenzi si pilot automat - 61120016012

?

am trimis un mail la bavaria si nu mi-au dat nici un raspuns

 

de la model la model, difera modul de montare a acestui cablu?

 

astept pm

salut

 

Eu am fost la reprezentanta la mine in Iasi, si imi aduc acel cablu cu 4 pini la pretul de 90lei, iar....pentru cei care doresc sa isi instaleze aceste comenzi ( inainte volanul fiind chel), manopera totala de instalare va fii de 360lei. ( eu sunt din Iasi, si nu stiu daca se merita sa dau atatia bani...m-ar putea eventual ajuta cineva?)

Link to comment
Share on other sites

de unde pot cumpara

- cablu retrofit pentru comenzi si pilot automat - 61120016012

?

am trimis un mail la bavaria si nu mi-au dat nici un raspuns

 

de la model la model, difera modul de montare a acestui cablu?

 

astept pm

salut

 

Eu am fost la reprezentanta la mine in Iasi, si imi aduc acel cablu cu 4 pini la pretul de 90lei, iar....pentru cei care doresc sa isi instaleze aceste comenzi ( inainte volanul fiind chel), manopera totala de instalare va fii de 360lei. ( eu sunt din Iasi, si nu stiu daca se merita sa dau atatia bani...m-ar putea eventual ajuta cineva?)

Da, cam atat costa setul de cabluri. Decat sa dai aproape 100 de EU pe montaj, adica cat dai si pe comenzi, eu zic sa te apuci sa faci tu tot ce trebuie. Odata cu cablurile primesti si un set de instructiuni (daca nu le primesti, le downloadezi de aici) si acolo ti se explica unde trebuie sa duci firul la calculator si unde trebuie sa legi firele la blocul de lumini, e foarte usor, doar ca trebuie sa ai rabdare si sa verifici de 2-3 ori firele care trebuie taiate. Eu am facut toata operatiunea asta cam in 2 ore cu inca un prieten folosind ghidul de la pagina 1. Iti trebuie doar cateva scule si putina forta sa desfaci surubul de la volan, la mine cand am reusit sa il desfac, a puscat de am crezut ca l-am rupt :lol: . Nici eu si nici el nu suntem prea prieteni cu mecanica si tehnica dar ne-am descurcat. In aceeasi zi mi-am montat si cotiera, eram on fire. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut si La Multi Ani!

 

Vad ca nu a mai intrat nimeni de multisor dar incerc totusi. M-am apucat si eu de treaba, am tras firele dar..... am 2 probleme:

 

1. Nu pot cu nici un chip sa dau jos capacul (sau ce o fi) de pe volan. Am incercat ca in instructiuni dar.....

2. Cablul care trebuie sa intre in mufa X60002..... nu intra...!

 

Restul a decurs fara probleme. Daca cineva din Bucuresti ma poate ajuta, sunt bun de cinste.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Anunt pentru doritorii de comenzi pentru cei care au volanul sport "chel".

Ofer spre vanzare comenzile pe volan ( compatibil e46/e39/x3/x5) impreuna cu cablul retrofit ce trebuie sa il ridic de la reprezentanta.

Eu am vrut sa le montez inainte de craciun pe masina. Dar m-am lasat pagubas.

 

Detalii pe PM

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut si La Multi Ani!

 

Vad ca nu a mai intrat nimeni de multisor dar incerc totusi. M-am apucat si eu de treaba, am tras firele dar..... am 2 probleme:

 

1. Nu pot cu nici un chip sa dau jos capacul (sau ce o fi) de pe volan. Am incercat ca in instructiuni dar.....

2. Cablul care trebuie sa intre in mufa X60002..... nu intra...!

 

Restul a decurs fara probleme. Daca cineva din Bucuresti ma poate ajuta, sunt bun de cinste.

 

Multumesc

 

Te pot ajuta maine dupa-masa,

 

 

Robert 0720.535.010

 

 

 

Daca n-am EML , nu imi merge pilot automat?

 

si ce trebuie sa fac pentru instalare EML daca se poate?

 

Trebuie sa duci un fir la DME ( in fata la motor)

 

 

Din ce an e masina?

 

salut

si pe mine ma intereseaza instalarea unui pilot

am volan, am comenzi, cablul retrofit trebuie sa vina

caut acel acuator care trage de cablul de acceleratie...

ce-mi mai trebuie?

cum aflu daca am EML sau DME?

poti pune ceva poze cu locatia celor doua module?

ms salut

 

p.s. eu am un E46, moror 1,9 benzina, din nov 2000

Link to comment
Share on other sites

Depinde de service... auzisem zvonuri de genul 100 lei "in afara programului". Altfel cred ca te taxeaza la ora de manopera. Daca esti din Bucuresti, ti-l montez eu gratis. Valabil si pentru alti doritori.

 

Pretul pentru volan nou (fara airbag) variaza... undeva intre 300 si 400 euro (la care se mai adauga inca pe-atata airbagul).

salut bobo, banuiesc ca te cheama bogdan, pe mine ma cheama victor .uite am si eu o problema poate ma ajuti.problema este urmatoarea, am un bmw cabrio e46 si nu am comenzi.vreau sa ii pun comenzi si as vrea sa cumpar si chitul retrofet, ce contine el in afara de cabluri?, de unde il cumpar la un pret ok. si bineteles daca ma poti ajuta sa-l montez.desigur nu dezinteresat ca nu sunt atrnache.

multumesc mult!

astept un raspus.si id-ul meu de mes..:able_blueman@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

vreu sa pun si eu volanul asta cu comenzi pe e46 2001 si nu am decat volanulcu firele din el care se vad in poza. ce fire trebuie sa cumpar, ce sa cer mai exact, ca sa imi mearga luminitele la el si macar comanda la cd, am observat ca mai are comenzi pt pilot si telefon, cred dar nu am

 

mentionez ca volanul are doar o mufa cu 4 pini, in poza pare ca sunt 2 dar este 1 singura

 

vreu sa pun si eu volanul asta cu comenzi pe e46 2001 si nu am decat volanulcu firele din el care se vad in poza. ce fire trebuie sa cumpar, ce sa cer mai exact, ca sa imi mearga luminitele la el si macar comanda la cd, am observat ca mai are comenzi pt pilot si telefon, cred dar nu am

 

mentionez ca volanul are doar o mufa cu 4 pini, in poza pare ca sunt 2 dar este 1 singura

post-32520-1265220968_thumb.jpg

post-32520-1265221093_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu va putea stinge becul de la airbag numai cu o rezistenta.

 

am acelas volan doar ca este fara comenzi. la asta nu am airbag o sa i pun pe cel de la volanul meu. nu se poate ? :) adica l-am cumparat degeaba? :)

 

nu va putea stinge becul de la airbag numai cu o rezistenta.

 

am acelas volan doar ca este fara comenzi. la asta nu am airbag o sa i pun pe cel de la volanul meu. nu se poate ? :) adica l-am cumparat degeaba? :lol:

 

am gasit niste poze. este cu un model de volan exact ca cel pe care in am acum pe masina. de pe care o sa iau airbagul sa il pun pe asta cu comenzi. nu mege?

post-32520-1265276733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

DACA E ASA MERGE DAR MASINA E FABRICATIE 2000 NU 2001.

da asa e, greseala mea. deci cam ce cabluri sa cer si de unde?ca in targoviste de unde sunt nu este reprezentanta bmw. pe aici pe forum nu are nimeni ce imi trebuie mie?

Link to comment
Share on other sites

salut Gabi

vad ca esti ceva mai bine informat decat noi

am si eu o intrebare

daca nu am instalatia pentru pilot automat, o pot monta fara sa schimb toata instalatia de la motor sau de prin bord?

eu nu am instalatia pentru acel acuator care trage de cablul de la acceleratie si ma gandesc ca nici pentru EML nu este nici o instalatie

 

ma poti "lumina"? :)

 

salut

Edited by adi_JOL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.