Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

Daca am volan in 4 spite si vreau sa pun unul in 3 spite amandoua au comenzi pe volan.. tre sa mai fac asa ceva? sau doar se baga mufele si totul e plug & play ?

 

Iti trebuie doar cablul de la consola cu butoane de la volanul cu 3 spite: 61 31 8 386 947. In rest totul e plug&play! Cele de la airbag se potrivesc de la unul la altul.

Link to comment
Share on other sites

Daca am volan in 4 spite si vreau sa pun unul in 3 spite amandoua au comenzi pe volan.. tre sa mai fac asa ceva? sau doar se baga mufele si totul e plug & play ?

 

Iti trebuie doar cablul de la consola cu butoane de la volanul cu 3 spite: 61 31 8 386 947. In rest totul e plug&play! Cele de la airbag se potrivesc de la unul la altul.

 

+1.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot a postat ikiy, profit de moment sa atrag atentia ca poza de mai jos este valabila pentru motoarele M47TU (318d/320d dupa 09/2001 =>2006). Dupa cum se observa, sunt doar doua mufe mari (comparativ cu benzina unde te pierzi in hatisul de fire) - una de 75 pini (parca) si cealalta de 58 (cea in care se infinge A7 din diagrama).
dar pt seria 5 imi poi spune cu se face sau este la fel . am un 525 tiptronic 2001
Link to comment
Share on other sites

Atasez si eu niste poze si multumesc incaodata BoBo

 

http://img209.imageshack.us/img209/9145/p1010113.th.jpg

 

http://img5.imageshack.us/img5/1185/p1010108e.th.jpg

 

http://img5.imageshack.us/img5/4065/p1010122b.th.jpg

 

http://img178.imageshack.us/img178/8954/p1010115.th.jpg

 

http://img178.imageshack.us/img178/1917/p1010124.th.jpg

 

 

App: Am inlocuit cu MLF si donez capacul plastic si este in stare ok.

Daca are nevoie de cineva (doar in buc. va rog)

ma intereseaza pe mine capacul / ai un nr de tel . sau main bine iti dau eu nr 0767576357 merci

Link to comment
Share on other sites

salut .. am avut volan 3 spite fara comenzi si acum mi-am luat la fel cu 3 spite dar cu comenzi .... este vb de 318d din 2002 ... merge pilot automat ?cum imi dau seama daca are ? merg luate cele 3 cabluri de pe alt bmw cu volan pe dreapta de pe care am si luat volanul cu comezi? sau de unde pot cumpara setul de mufe ?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
mai este o diferenta intre motoare si modul de a conecta pini.pentru motoarele m47 TU dupa 2001 cablul a6 se conecteaza la pinul 37 .Atentie:daca veti comanda chit de cabluri pt 320d dupa 2001 vedeti sa fie in punga si un cablu alb scurt.daca nu aveti acest cablu modificarea se poate face doar daca modificati pinul de pe firul a6.Acesta are o forma ce nu ii permite sa intre in mufa si trebuie pilit pt a realiza acest lucru.Pinul cu numarul 37 se afla un mufa gri.Acesta se gaseste in mufa mare din partea dreapta,mufa ale carei fire se duc spre bordul masinii.
Link to comment
Share on other sites

Eu am cerut cablul pentru masina mea din 2000 si era si un papuc singur care nu am avut ce face cu el. Mi-a ramas si este prin scrumiera. Cred ca este exact papucul la care te referi tu deci nu este diferenta intre cabluri. Comanzi setul si are tot ce este nevoie pentru ambele tipuri de motoare.
Link to comment
Share on other sites

Nu mi-a ramas un fir, doar un papuc:

 

post-24135-1243152557_thumb.jpgpost-24135-1243152587_thumb.jpg

post-24135-1243152615_thumb.jpg

 

Papucul asta este un pic diferit de cel care eu l-am pus la calculatorul masinii in compartimentul motor pentru tempomat. Si presupun ca se foloseste pentru motorul M47N de 150cp. Adica asta este papucul care vine pe firul A7 din DIY.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

Depinde de service... auzisem zvonuri de genul 100 lei "in afara programului". Altfel cred ca te taxeaza la ora de manopera. Daca esti din Bucuresti, ti-l montez eu gratis. Valabil si pentru alti doritori.

 

Pretul pentru volan nou (fara airbag) variaza... undeva intre 300 si 400 euro (la care se mai adauga inca pe-atata airbagul).

 

bobo ma ajuti si pe mine sa-l montam pe un e39 din 03.2001 ? <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

acu ceva timp mi-am montat si eu (la un meseriash) pe masina din semnatura voln mfl. dupa vreo doua ore am ajuns la concluzia ca nu mergea absolut nici o comanda, dar functiona lumina (la comezi) <_<

am intrebat in stanga si-n dreapta si pana la urma am facut rost de un tutorial special pentru e39, am desfacut, am pus firele ca la carte, dar.... surpriza, acelasi lucru.

 

astazi am avut ocazia sa montez comenzile de pe un e39 (cele cumparate de mine sunt de e46) si merg toate mai putin pilotul. peste tot am citit ca functioneaza si pilotul 100% acu nu stiu ce sa mai zic. vreo parere ?!? :)

Link to comment
Share on other sites

dupa modelul masinii si motorizare, se pare ca ai acceleratie electronica, deci ar fi trebuit sa iti functioneze si tempomatul...

 

daca nu ai EML, atunci... join the club !

 

vei avea comenzi doar pt partea de audio, iar partea dreapta nu iti vor folosi la nimic... eu zic sa mai investighezi, cred ca totusi ai EML...

Link to comment
Share on other sites

acu ceva timp mi-am montat si eu (la un meseriash) pe masina din semnatura voln mfl. dupa vreo doua ore am ajuns la concluzia ca nu mergea absolut nici o comanda, dar functiona lumina (la comezi) <_<

am intrebat in stanga si-n dreapta si pana la urma am facut rost de un tutorial special pentru e39, am desfacut, am pus firele ca la carte, dar.... surpriza, acelasi lucru.

 

astazi am avut ocazia sa montez comenzile de pe un e39 (cele cumparate de mine sunt de e46) si merg toate mai putin pilotul. peste tot am citit ca functioneaza si pilotul 100% acu nu stiu ce sa mai zic. vreo parere ?!? :)

ai eml ,probabil nu ai legat corect firele.pinul ce merge la calculatorul masinii se leaga la pinul 27 de la mufa cu 40 de pini (adica a doua mufa nu cea din mijloc), firul alb gri galben se leaga in cutia de deasupra la sigurante la aceasi culoare, iar celalalt fir se leaga la sigurantele masinii la aceasii culoare de fir. bafta

Link to comment
Share on other sites

deci,

 

pinul 8 din mufa verde de sub volan l-am tras la pinul 27 la mufa cu 40 de pini la calculatorul masinii, in partea dreapta la capota sub filtru de polen

 

pinul 9 din mufa verde de sub volan l-am legat la firul alb-gri-galben la modulul de lumini din partea dreapta de sub torpedo, si

 

pinul 10 din mufa verde de sub volan l-am legat la firul violet-galben tot la modulul de lumini din partea dreapta de sub torpedo (asa scrie in DIY pt e39)

 

am facut ceva gresit ?1?

 

 

vei avea comenzi doar pt partea de audio, iar partea dreapta nu iti vor folosi la nimic... eu zic sa mai investighezi, cred ca totusi ai EML...

 

culmea e ca merge si comanda pentru recirculare de la clima care e pe partea dreapta sub GRA. <_<

 

 

si apropo, daca are cineva comenzi de e39 si ar dori sa le schimbe cu unele de e46, dati un PM

Edited by Livyu18CT
Link to comment
Share on other sites

am si eu un volan in 4 spite fara comenzi pe un e46 320d din 10.1999 si am primit de la un amic cadou un volan tot in 4 spite dar cu comenzi pe el. vreau sa stiu daca pot sa fac sa functioneze comenzile .va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri <_<
Link to comment
Share on other sites

am si eu un volan in 4 spite fara comenzi pe un e46 320d din 10.1999 si am primit de la un amic cadou un volan tot in 4 spite dar cu comenzi pe el. vreau sa stiu daca pot sa fac sa functioneze comenzile .va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri <_<

da se poate citeste topicul de la inceput( ce a facut bobo) si faci la fel.bafta

Link to comment
Share on other sites

am si eu un volan in 4 spite fara comenzi pe un e46 320d din 10.1999 si am primit de la un amic cadou un volan tot in 4 spite dar cu comenzi pe el. vreau sa stiu daca pot sa fac sa functioneze comenzile .va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri <_<

da se poate citeste topicul de la inceput( ce a facut bobo) si faci la fel.bafta

multumesc. cred ca ma apuc de treba weekendul asta si poate revin si cu ceva poze

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.