Jump to content

Ulei BMW 5W-30 contrafacut?


ionatan

Recommended Posts

Cel pe care il vinde groazadan este bun?

 

Da.

 

ÂŞi eu am cumpĂŁrat ulei de la el, este inscripĂžionat Made in Germany.

 

Nu zic ca nu este original, habar nu am.O stampila din asta se poate face usor, turcii sunt renumiti.

Adica nu asta este o modalitate de a garanta ca produsul este original.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am cumpĂŁrat sonda lambda NGK de la Augsburg Âşi era stricatĂŁ.

 

Ti-am zis sa nu mai cumperi toate jafurile si sa iti iei piese originale.Nu ai mai avea probleme decat poate foarte rar.

 

 

Este importat din Germania.

 

Am cumpĂŁrat multe piese originale de la el.

 

Tu crezi ca el nu le cumpara tot de la depozitele firmelor din Romania?Crezi ca face personal comanda in Germania?

Sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

Astfel de lucruri se Întâmplã.

 

Am cumpĂŁrat sonda lambda NGK de la Augsburg Âşi era stricatĂŁ.

Am mai luat o pompĂŁ de benzinĂŁ nouĂŁ Âşi originalĂŁ Âşi nu funcĂžiona.

 

~AUGSBURG ~ Un prieten si-a comandat prin e-mail placute de frana fata, le-a luat pe incredere fara sa mai pastreze factura crezand ca se potrivesc acele placute pt masina lui si cand a ajuns la mecanic sa i le monteze nu erau pt masina lui, am fost personal cu el inapoi la ei dar bineinteles fara factura si au recunoscut ca este o eroare in programul lor pt piese dar nu i le poate schimba ca nu are factura ....

Link to comment
Share on other sites

ultima oara am cumparat 5w-30 (original bmw) cu 55 ron de la un prieten cu piese auto.

 

acum am vazul ca are ulei bmw original 5w-40 LL 98, 40 ron litrul....la urmatorul schimb as vrea sa incerc din acesta, intruneste normele de la data fabricatiei 535iului meu.. cred ca s-ar impaca mai bine cu acest ulei... voi ce parere aveti?

 

 

 

Eu stiu ca nu e tocmai OK sa schimbi la fiecare revizie tipul de ulei. Decide-te la un ulei si foloseshte-l DOAR pe ala....

Eu asa stiu .... poate altcineva iti va spune altfel....

 

Astfel de lucruri se ĂŽntâmplă.

 

Am cumpărat sonda lambda NGK de la Augsburg şi era stricată.

Am mai luat o pompă de benzină nouă şi originală şi nu funcţiona.

 

~AUGSBURG ~ Un prieten si-a comandat prin e-mail placute de frana fata, le-a luat pe incredere fara sa mai pastreze factura crezand ca se potrivesc acele placute pt masina lui si cand a ajuns la mecanic sa i le monteze nu erau pt masina lui, am fost personal cu el inapoi la ei dar bineinteles fara factura si au recunoscut ca este o eroare in programul lor pt piese dar nu i le poate schimba ca nu are factura ....

 

 

 

Mie Augsburg-ul nu mi-a facut deloc o impresie buna.... Imi pare o mare escrocherie . Ce vezi la ei la "tuning' vezi in orice benzinarie...

 

Pt E36 de pilda un debitmetru Bosch costa 21 de milioane iar eu am luat acelasi debitmetru Bosch de la un x magazin cu 7 milioane... Deci care e jmecheria sa cumperi de la augsburg ?

 

Fiecare stie mai bine ce vrea sa faca cu banii lui...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Atâta timp cât piesa este schimbatã pe garanÞie, nu vãd unde-i problema.

 

Pai daca ti se intampla tie si stai cu masina imobilizata cateva saptamani pana piesa este trimisa la "analize", iti vei da seama sigur unde este problema.

eu cred ca i s-a rezolvat pe garantie intr-un termen mai mult decat rezonabil- o saptamana;nu stiu dc altii se misca la fel de repede asa ca e urat sa spui lucruri despre care nu ai habar. Asta nu inseamna ca daca in acel caz s-a rezolvat pe garantie,tot asa se va intampla si in viitor;in caz de montare defectuoasa,montare in spatele blocului-NU se ofera garantie.

 

Am cumpĂŁrat sonda lambda NGK de la Augsburg Âşi era stricatĂŁ.

 

Ti-am zis sa nu mai cumperi toate jafurile si sa iti iei piese originale.Nu ai mai avea probleme decat poate foarte rar.

 

 

Este importat din Germania.

 

Am cumpĂŁrat multe piese originale de la el.

 

Tu crezi ca el nu le cumpara tot de la depozitele firmelor din Romania?Crezi ca face personal comanda in Germania?

Sa fim seriosi...

sunt foarte serios si se "importa" din germania tot ce vine pe original.Altfel nici nu as putea sa ofer preturile care le ofer/original.In prezent nu mai exista import din spatiul UE.E pur si simplu comert.

 

parca il importa si el tot din Germania, din cate stiu... asa ca eu cred ca e bun !

 

 

daca il importa, n-ar trebui sa aibe eticheta aia de RAR pe el?? <_<

 

intreb pt ca nu ma pricep prea bine iar "ciudatul asta" de la care cumpar eu ulei bmw (poate original) vinde acest ulei fara acea eticheta... ma rog, i-l aduc si lui distribuitorii.

Nu pot sa ma plang de acest ulei pentru ca nu am patit nimic inca cu motorul masini si sper din tot sufletul sa nu fie vreo posirca si sa se f... motorul ca il "omor" pe vanzator cu laudele lui la adresa uleiului. :)

 

Am comparat si eu un bidon luat din reprezentanta bmw nurmberg cu unul asemanator de la noi... nicio diferenta (din cate am bagat eu de seama), codul de bare la fel...

tu crezi ca eu de asta am timp,sa ma duc la rar sa stau la coada cu certificatele de conformitate,sa mai platesc nu stiu ce taxe pt timbru-cine vrea cumpara,cine nu,nu;mai e si chestie de incredere in tot ce cumperi,nu tot ce zboara se mananca. Nu cred ca o sa gasesti o persoana pe forumul asta la care eu sa-i fi vandut ceva si sa nu fi fost multumit. daca nu s-a potrivit,s-a stricat,intotdeauna s-a rezolvat.

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Dane, aici nu se discuta produsele si serviciile pe care le oferi tu... cei care lucreaza si/sau au lucrat cu tine stiu ca esti "baiat valabil" ...

 

aici se punea o intrebare: Ulei BMW 5W-30 contrafacut?

 

si ar fi trebuit urmate de raspunsuri de genul: "Nu, pt ca...." sau "Da, pentru ca..."

 

eu am raspuns cu "Da. exista si uleiuri contrafacute pe piata, ceea ce impune sa iti alegi cu grija sursa de provenienta a uleiului..."

 

eu tot timpul am sustinut ca piesele si consumabilele originale sunt cele mai potrivite pentru masina mea!

chiar daca sunt ceva mai scumpe...

Link to comment
Share on other sites

slabe sanse sa nu fie pe piata ulei contrafacut bmw...in trecut am patit cu castrol, esso...luate din magazin (nu de renume, recunosc), ideea este ca din puntul meu de vedere exista o problema atat cu uleiurile contrafacute cat si cu cele imbuteliate in romania, personal prefer sa cumpar ulei importat din afara de la persoane in care am incredere...deocamdata Romania e considerata inca "piata estica" - de aici si calitatea unor produse mai proaste calitativ si mai scumpe decat in europa de vest
Link to comment
Share on other sites

Acelasi bidon de ulei il puteti gasii la 10 ron , 40 ron ,...

 

Du-te ...cu 10ron ai tai ,ca si uleiul de bucatarie e 7ron <_<

 

apropo ..eu am gasit cu 5ron ,mai vrea cineva?! :) se da la pahar

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Acelasi bidon de ulei il puteti gasii la 10 ron , 40 ron ,...

 

Du-te ...cu 10ron ai tai ,ca si uleiul de bucatarie e 7ron <_<

 

apropo ..eu am gasit cu 5ron ,mai vrea cineva?! :) se da la pahar

 

Prietene sti cat costa o camasa D&G sau boss pe care tu dai o gramada de bani la magazin cu acelas nume ? NU STII SI NU AI VREA SA STII asa sta treaba si cu filtrele ( care de fapt sunt niste hartii ) , uleiul si alte prostii dinastea .... nu ma contrazice pe mine ca stiu despre ce vorbesc ....asa se fac bani , le cumperi cu un pret direct de la producator si le vinzi de 5 ori mai scumpe .... MULTUMESC pt intelegere

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

in autovit mai multe magazine vand ulei BMW , si are eticheta lipita pe care scrie ca este importat de REICO exim din Tancabesti , dar si Castrol are aceeasi eticheta , mie personal pretul mi se pare f mic ( unul din vanzatori mi-a zis ca la 10l pretul e 37 ron ) . Anul trecut in GERMANIA nu am gasit ulei bmw ll04 sub 15 euro .Am vb. cu un prieten care are magazin de piese auto si care vinde ulei Castrol edge ll04 la 65ron de la Premium lubricants , zice el cel mai serios importator de Castrol , pe cand acelasi ulei al gasesti in autovit la 42 ron , pret care nu poate fi explicat . Deasemenea mai este o persoana pe acest site care vinde ulei original la 70 -80 ron/l si care la fel nu isi putea explica pretul acesta ff mic
Link to comment
Share on other sites

Prietene .... NU STII SI NU AI VREA SA STII ..nu ma contrazice pe mine ca stiu despre ce vorbesc

 

1 la mana ,nu suntem prieteni... <_<

2 la mana, esti un priceput ,ce sa zic...nu te contrazic,cine vrea sa sa puna cu un cunoscator?! :)

3 la mana...da ,nu stiu si nu vreau sa stiu... :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Atâta timp cât piesa este schimbatã pe garanÞie, nu vãd unde-i problema.

 

Pai daca ti se intampla tie si stai cu masina imobilizata cateva saptamani pana piesa este trimisa la "analize", iti vei da seama sigur unde este problema.

eu cred ca i s-a rezolvat pe garantie intr-un termen mai mult decat rezonabil- o saptamana;nu stiu dc altii se misca la fel de repede asa ca e urat sa spui lucruri despre care nu ai habar. Asta nu inseamna ca daca in acel caz s-a rezolvat pe garantie,tot asa se va intampla si in viitor;in caz de montare defectuoasa,montare in spatele blocului-NU se ofera garantie.

 

Am cumpĂŁrat sonda lambda NGK de la Augsburg Âşi era stricatĂŁ.

 

Ti-am zis sa nu mai cumperi toate jafurile si sa iti iei piese originale.Nu ai mai avea probleme decat poate foarte rar.

 

 

Este importat din Germania.

 

Am cumpĂŁrat multe piese originale de la el.

 

Tu crezi ca el nu le cumpara tot de la depozitele firmelor din Romania?Crezi ca face personal comanda in Germania?

Sa fim seriosi...

sunt foarte serios si se "importa" din germania tot ce vine pe original.Altfel nici nu as putea sa ofer preturile care le ofer/original.In prezent nu mai exista import din spatiul UE.E pur si simplu comert.

 

parca il importa si el tot din Germania, din cate stiu... asa ca eu cred ca e bun !

 

 

daca il importa, n-ar trebui sa aibe eticheta aia de RAR pe el?? <_<

 

intreb pt ca nu ma pricep prea bine iar "ciudatul asta" de la care cumpar eu ulei bmw (poate original) vinde acest ulei fara acea eticheta... ma rog, i-l aduc si lui distribuitorii.

Nu pot sa ma plang de acest ulei pentru ca nu am patit nimic inca cu motorul masini si sper din tot sufletul sa nu fie vreo posirca si sa se f... motorul ca il "omor" pe vanzator cu laudele lui la adresa uleiului. :)

Am comparat si eu un bidon luat din reprezentanta bmw nurmberg cu unul asemanator de la noi... nicio diferenta (din cate am bagat eu de seama), codul de bare la fel...

tu crezi ca eu de asta am timp,sa ma duc la rar sa stau la coada cu certificatele de conformitate,sa mai platesc nu stiu ce taxe pt timbru-cine vrea cumpara,cine nu,nu;mai e si chestie de incredere in tot ce cumperi,nu tot ce zboara se mananca. Nu cred ca o sa gasesti o persoana pe forumul asta la care eu sa-i fi vandut ceva si sa nu fi fost multumit. daca nu s-a potrivit,s-a stricat,intotdeauna s-a rezolvat.

 

@grozadan: eu nu am facut referire la tine cand am vorbit despre uleiul bmw care l-am cumparat... Mai mult de atat, ulei bmw de la tine nu am avut ocazia sa cumpar pana acum, uleiul l-am cumparat de la un prieten cu magazin de piese din tg-jiu.

 

P.S. este si asta o chestie..ca poti aduce un lot de ulei chiar original la care sa-i iei etichetele alea cu rar iar etichetele sa le pui pe un ulei contrafacut.. cred ca este posibil si asa ceva, mai ales ca traim in Ro... pana la urma sa circule doar ceva acte.

Intrebarea mea este: daca eu cumpar ulei bmw din magazin de piese, iar acest ulei n-are eticheta cu rar...pot fi sigur ca nu este contrafu...sau doar sa am incredere pentru motivul ca bidonul este identic cu ce am cumparat eu odata din germania??

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea este: daca eu cumpar ulei bmw din magazin de piese, iar acest ulei n-are eticheta cu rar...pot fi sigur ca nu este contrafu...sau doar sa am incredere pentru motivul ca bidonul este identic cu ce am cumparat eu odata din germania??

 

 

eu am luat la 38 ron cu eticheta de la RAr ,,deci probabil ca asta e pretul real al uleiului .daca socotesti un adaos de 30% la produs iese pe la 7 E ... Ca si marketing reprezentanta nu ar putea sa-ti vanda o masina de 30k E si sa-ti puna ulei de 42 E inauntru .Poate asta ar fi o explicatie vis-a-vis de preturile lor !

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa stiu daca la magazinele de piese auto ati intalnit cazuri cu ulei BMW contrafacut?

 

Am fost la un magazin de piese, am vazut ca pe raft aveau ulei BMW 5W-30, i-am intrebat de pret mi-au zis ca e 40ron, ceea ce mi s-a parut ok!

 

Vreau sa stiu daca uleiul BMW se comercializeaza si la magazinele de piese auto si ceva detalii despre unde se produce uleiul BMW!

 

Aveam impresia ca uleiul BMW se gaseste doar la reprezentanta si la baieti pe forum. Asta de la mag. e posibil sa fie contrafacut, cum pot sa imi dau seama.

 

L.E. Pana acum la masinile mele care nu au fost BMW am folosit Castrol, dar la BMW as folosi uleiul casei "undelemn de la BMW"

Salutare tuturor posesorilor si iubitorilor de BMW!

Sunt nou pe aici,vreau sa va spun ca citesc cu mare interes toate topicurile care sunt foarte constructive.Mi-am achizitionat de vreo luna un 520i 150cp '95 ....lasand in urma compactul 316i '94 primul meu bmw.

Referitor la cele discutate aici pot spune ca am descoperit(cam tarziu) doua etichete lipite perfect una peste alta la castrol si mobil.Made in Turkey!!!scria pe prima eticheta,iar pe a doua made in e.u.Alt lucru care l-am observat a fost ca atunci cand am desfacut dopul nu se rupea sigiliul,practic il infiletai la loc si era sigilat!!!!Voi puteti verifica chestia cu sigiliul si etichetele(sunt doua,m-am uitat eu pe o sticla de ulei bmw la un magazin in autovit) cei care folositi bmw long life.Apropos voi va faceti schimbul sau mergeti la service?Adica voi desfaceti dopul(capacul)???Am rugat un prieten sa-mi aduca din Germania ulei bmw(peste 3 sapt) si vreau sa vad daca etichetele de la nemti si cele din autovit sunt la fel...sa nu mor degeaba nu de alta

Link to comment
Share on other sites

revin cu o completare la ce am scris mai sus,

1- cum explicati faptul ca Automobile Bavaria pune actipilde cu Made in Germany pe bidoane de 1L ulei 5W-30 si sub eticheta este cea cu HELLAS PETROLEUM???

 

2- am gasit prin alte surse ulei original bmw cu 30 ron litrul si am dat zvon in tara stiti ce mi s-a raspuns ? E SCUMP eu il iau cu 10 ron si il vand cu 40 ...( din cauza asta am scris ca se poate gasii si la 10 ron )

Link to comment
Share on other sites

revin cu o completare la ce am scris mai sus,

1- cum explicati faptul ca Automobile Bavaria pune actipilde cu Made in Germany pe bidoane de 1L ulei 5W-30 si sub eticheta este cea cu HELLAS PETROLEUM???

 

Nu cred cã existã reprezentanÞã auto mai nesimÞitã decât AB.

 

Ai cumpĂŁrat ulei de la ei?

Link to comment
Share on other sites

revin cu o completare la ce am scris mai sus,

1- cum explicati faptul ca Automobile Bavaria pune actipilde cu Made in Germany pe bidoane de 1L ulei 5W-30 si sub eticheta este cea cu HELLAS PETROLEUM???

 

2- am gasit prin alte surse ulei original bmw cu 30 ron litrul si am dat zvon in tara stiti ce mi s-a raspuns ? E SCUMP eu il iau cu 10 ron si il vand cu 40 ...( din cauza asta am scris ca se poate gasii si la 10 ron )

exact ce spuneam...doua etichete.in mod normal cand un distribuitor pune a doua eticheta,o face pt ca este obligat sa faca asta.adica se specifica pe ea domeniul de utilizare,parametri,termenul de garantie etc,de fapt ar trebui sa fie o traducere a etichetei originale.....

ar trebui verificat dopul recipientului.eu am vazut "masina de ambalat sticle din plastic",lichidul era manarit si masina punea dopul.voi nu ati gasit ulei in sticla de bere?sau vin in apa minerala?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.