Jump to content

problema bec aprin in bord


Recommended Posts

Dane sincer sa fiu nici nu stiu unde se afla acest EVAP, am sa ma uit in dimineata astasa vad daca gasesc acest EVAP si ce se aude de la el, sper sa fie chestia asta cu canistra de purjare. Oricum la ce oscilatii de turatie am nu prea imi vine a crede ca e de la debitmetru cum mi-a zis un mecanic la un test de motor. Mersi Dane.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dane sincer sa fiu nici nu stiu unde se afla acest EVAP, am sa ma uit in dimineata astasa vad daca gasesc acest EVAP si ce se aude de la el, sper sa fie chestia asta cu canistra de purjare. Oricum la ce oscilatii de turatie am nu prea imi vine a crede ca e de la debitmetru cum mi-a zis un mecanic la un test de motor. Mersi Dane.

 

 

Evaporative canister sau EVAP e exact canistra de purjare. Se afla prinsa la tine de carcasa filtrului de aer in spate cum privesti motorul. La ea vin 2 furtune (unul din cauciuc si unul dintr-un plastic negru lucios prins cu o mufa destul de sensibila) si un conector electric deasupra.

Link to comment
Share on other sites

Dane astazi am pus mana pe furtunul de la valva pcv in timp ce motorul era la relanti asa cum mi-ai zis tu si am strans de el, este foarte moale: oare o fi puscat?

 

greu de spus, asta numai dupa verificarea lui o poti afla. E un DIY aici cu inlocuirea PCV, numai ca tu trebuie sa te limitezi la furtun.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=5919

Link to comment
Share on other sites

Domnul Dan va multumesc pentru lista de coduri si explicatia lor, as vrea sa va intreb cu as putea ajunge la acest evap si cum as putea sa il testez si ce furtune si furtunele sa verific caci la service mi-au spus ca nu au timp de verificat furtune? Injectoarele daca le duc la curatat e bine sau trbuiec schimbate(si daca ar fi stricat vreun injector ce sintome ar avea masina pentru ca nu imi face ca un tractor sau sa imi mearga sacadat), pompa de bennzina ce simptome ar trebuii sa dea masinii cand e dusa? Am sa ii schimb sonda lamda si debitmetrul vineri sau sambata cel tarziu (sper) si am sa mai posteaz atunci. Multumesc mult D-le Dan pt ajutor.
Link to comment
Share on other sites

Domnul Dan va multumesc pentru lista de coduri si explicatia lor, as vrea sa va intreb cu as putea ajunge la acest evap si cum as putea sa il testez si ce furtune si furtunele sa verific caci la service mi-au spus ca nu au timp de verificat furtune? Injectoarele daca le duc la curatat e bine sau trbuiec schimbate(si daca ar fi stricat vreun injector ce sintome ar avea masina pentru ca nu imi face ca un tractor sau sa imi mearga sacadat), pompa de bennzina ce simptome ar trebuii sa dea masinii cand e dusa? Am sa ii schimb sonda lamda si debitmetrul vineri sau sambata cel tarziu (sper) si am sa mai posteaz atunci. Multumesc mult D-le Dan pt ajutor.

 

 

Termina cu domnia asta..

EVAP-ul este asa numita canistra d purjare si se afla prinsa de carcasa filtrului de aer..in spatele ei cum te uiti la motor.

Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost iar la mecanic si mi-a spus ca e de vina aceasta piesa : atasez o poza pentru ca nu mai stiu cum se numeste. Oare sa fie de la aceasta piesa eroarea 171, el asa mi-a spus caci din cauza piesei este si amestecul sarac?

post-22583-1239892916_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost iar la mecanic si mi-a spus ca e de vina aceasta piesa : atasez o poza pentru ca nu mai stiu cum se numeste. Oare sa fie de la aceasta piesa eroarea 171, el asa mi-a spus caci din cauza piesei este si amestecul sarac?

 

Bogdane, DISA nu duce la CE. Mersul masinii insa il modifica...

Eu sustin la ce ai tu, asa cum dealtfel am si vorbit, sonda din fata cat-ului sau MAF (testerele nu prea iti diagnosticheaza MAF-ul asa incat sa capeti certitudinea ca asta trebuie schimbat). Si astea daca toate furtunele sunt in stare buna

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=28467

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost iar la mecanic si mi-a spus ca e de vina aceasta piesa : atasez o poza pentru ca nu mai stiu cum se numeste. Oare sa fie de la aceasta piesa eroarea 171, el asa mi-a spus caci din cauza piesei este si amestecul sarac?

 

 

Poate fi defecta si DISA, insa eroarea poate fi cauzata si de alte componente.Amestec sarac poate fi din multe motive.

Ce s-a verificat la masina?Presiune benzina, etanseitate galerie admisie, valori adaptatii,...?

Link to comment
Share on other sites

Poate fi defecta si DISA, insa eroarea poate fi cauzata si de alte componente.Amestec sarac poate fi din multe motive.

Ce s-a verificat la masina?Presiune benzina, etanseitate galerie admisie, valori adaptatii,...?

 

 

 

(Ce s-a verificat la masina?) S-a verificat: presiune benzina(2.7, 2.8); s-a verificat daca trage aer fals: numai de la valva pcv; si valva disa care cica e stricata si din cauza ei nu imi mai trage motorul ca inainte si s-a schimbat toate filtrele (in afara de cel de epurare), bujiile si cureaua ce ivarte alternatorul, in rest o gamada de diagnoze si o gramada de mecanici care nu stiu ce sa schimb la masina. Cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Acum parca nu imi mai trage deloc masina, astazi am vrut sa fac o depasire si in a 3 cand apasam pedala pleca imidiat acum parca eram pe bicicleta asteptam sa vad daca vine panta sau nu.

Veniti cu o parere o fi de la valva asta disa care cica e stricata ca tacane?

Nu stiu ce sa ma mai fac?

Link to comment
Share on other sites

Salut fratiilor aceeasi problema dau sa plec pe la ora 20 din fata blocului,dau chie si nu s-a mai aprins check engine-ul,ajung la destinatie,dupa 2 ore dau sa plec iar se aprinde becul si imi oscila turatia la relanti pana tremura toata masina,am zis sa dau o tura o acceleram si o scoteam din viteza aceeasi treaba oscila turatia pana cand tremura masina, deja nu mai pot ma obsedeaza si ma omoara acest bec,nu stiu ce sa schimb sonda lamda sau debitmetrul sau...? Daca nu sa v-a stinge acest bec cred ca am sa inebunes. DanS mai da-ti o parere man vad ca te ai cu motoarele. Mersi.

nu cred ca daca iti face asa la relanti e de la becul de pe bord.... si eu am mai patit de cateva ori sa merg cu masina, franez si consumul instant creste ... si eu nu am aprins becul... am fost si la tester cu ea, nu mi-a aparut nici o eroare dar baiatul de acolo mi-a zis ca ar fi din cauza unor bobine sau ceva de genul.... si subliniez nu am becul aprins la bord.....

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva daca variatia turatiei la relanti poate fi din cauza calitatii benzinei? Si mie mi s-a aprins becu de check engine acum vreo saptamana, l-am pus pa tester si omu mi-a zis ca e de la benzina, acum iar s-a aprins scarba (am facut vreo 200 Km) . Cand s-a aprins prima data imi varia putin turatia la relanti (ajungea pana la 500 ture aproape) , si acum face la fel. Benzina am pus de la lukoil si petrom (prmium 95). Daca o sa ii pun benzina mai buna (de 98 sa zic) e posibil sa se stinga becu dupa un timp sau tre sa o duc iar la tester?
Link to comment
Share on other sites

Ionut in primul rand nimeni nu poate sa iti spuna ca este de la benzina check enginul aprins, si mie mi-au spus ca e de la benzina dar deageaba eu am eroarea 171 si de 1 luna ma tot duc la diagnoze si nimeni nu stie ce sa schimb la ea. Tu ce eroare ai avut prima data?
Link to comment
Share on other sites

Ionut in primul rand nimeni nu poate sa iti spuna ca este de la benzina check enginul aprins, si mie mi-au spus ca e de la benzina dar deageaba eu am eroarea 171 si de 1 luna ma tot duc la diagnoze si nimeni nu stie ce sa schimb la ea. Tu ce eroare ai avut prima data?

 

 

Habar n-am eu m-am dus la service si baiatu mi-a zis ca e de la benzina, ca e des intalnita problema si eu am stat linistit. O problema am gasit la filtru de aer pe care l-am schimbat de curand (avea joc) dar nu cred ca are legatura pentru ca prima data cand s-a aprins il aveam pe ala vechi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.