Jump to content

Diy - upgrade faruri xenon Oem


Calin

Recommended Posts

Aveti nevoie de oglinda faza lunga, lupa faza scurta, igniter, controller, bec xenon D2S sau D2R, 2 holtzsuruburi, bormasina cu burghiu de 12, imbus de 5, surubelnite dreapta/stelara.

 

Se desface farul de pe masina

Scoateti sticla si plasticul din far

Cu imbusul de 5 desfaceti rotitele de reglare a farului pana la maxim

Cand e aproape la capat scoateti ornamentul dintre oglinzi si eliberati clema care este pe axul motorasului de reglare.

Desurubati pana la capat rotitele de reglare. Amandoua oglinzile se elibereaza.

 

Ca sa montati noua oglinda faza lunga+lupa xenon prima data trebuie sa fixati igniter-ul in partea de jos a carcasei a farului (sub lupa xenon). Carcasa vine deja pregatita cu locasul unde vine montat igniterul si cu suporti fixare cu holtzsuruburi. Fixati igniter-ul in locas si dupa aia trebuie data o gaura pe unde vine trasa mufa de la controller. Gaura nu exista dar inschimb este deja trasat pe carcasa pe unde vine gaurit.

 

Dupa ce ati fixat tot ramane sa montati oglinda faza lunga+lupa xenon.

Prima data aliniati ghidajele de reglaj ale ansamblului sa intre pe sinele din partea de sus. Din rotitele de reglaj incepeti sa strangeti usor pt. ca acestea sa intre pe filet. Dupa cateva ture fixati clema de la motorasul de reglaj intre oglinda si lupa. Se mai strange umpic, reglajul final se va face ulterior.

Montati inapoi ornamentul dintre oglinda si lupa, plasticul ala mare si sticla farului.Montati farul inapoi si gata. Ramane sa rezolvati doar eroarea din bord.

 

Eu am lucrat cam vreo ora. Dupa ce am montat tot, inclusiv farul pe masina, am constatat ca am uitat sa bag mufa de la controller la igniter, cea de sub lupa. A trebuit sa demontez tot inapoi <_<

 

Recomand aceasta modificare pt. un rezultat Oem si pt. costuri relativ mici (fata de cat ar costa un far cu xenon complet ). Piese gasiti la dezmembrari, ansamblu oglinda faza lunga+lupa xenon nu se poate comanda, nici pe realoem nu apare reperul. Se poate comanda doar partea electrica.

 

LE: rog un moderator sa stearga unu din topicuri ca au aparut doua, nu stiu de ce.

post-8540-1237995677_thumb.jpg

post-8540-1237995684_thumb.jpg

post-8540-1237995694_thumb.jpg

post-8540-1237995707_thumb.jpg

post-8540-1237995715_thumb.jpg

post-8540-1237995723_thumb.jpg

post-8540-1237995731_thumb.jpg

post-8540-1237995740_thumb.jpg

post-8540-1237995747_thumb.jpg

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am fost acuma sa reglez ''jetu'' de lumina. Am ales un loc drept si am reglat faru. Sincer nu prea am observat mare diferenta intre cel cu xenon si cel cu bec Osram Nightbreaker, umpic parca la culoare si cel cu xenon avea chenarul de lumina mai bine definit. Cel de la halogen normal parca imprastie lumina umpic. Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Piese gasiti la dezmembrari, ansamblu oglinda faza lunga+lupa xenon nu se poate comanda, nici pe realoem nu apare reperul. Se poate comanda doar partea electrica.

 

ai idee pe la ce pret se gasesc la dezmembrari ?

 

Cauta faruri sparte, ca alea intregi is destul de scumpe. Preturi nu stiu ce sa zic

Link to comment
Share on other sites

Piese gasiti la dezmembrari, ansamblu oglinda faza lunga+lupa xenon nu se poate comanda, nici pe realoem nu apare reperul. Se poate comanda doar partea electrica.

 

ai idee pe la ce pret se gasesc la dezmembrari ?

 

Cauta faruri sparte, ca alea intregi is destul de scumpe. Preturi nu stiu ce sa zic

anunta-ma si pe mine daca gasesti unul spart de stanga ca caut de vreo doua luni.

Link to comment
Share on other sites

anunta-ma si pe mine daca gasesti unul spart de stanga ca caut de vreo doua luni.

 

totul e sa gasesti o masina nFL si cu o cheie de roti o sa faci rost si de far spart... vezi sa nu incurci stanga cu dreapta !

 

glumesc !

 

intradevar sunt foaarte greu de gasit farurile astea cu lupa pt nFL!

Link to comment
Share on other sites

un far l-am primit de la un prieten si unu l-am cumparat din Bucuresti de la userul Franco cu 50 eur+taxa curier (complet cu transformatoare+angeleye, mai putin becu xenon)

Pus cap la cap hai sa zicem undeva la vreo 300ron.

 

Misto rezultatul dar cu toate ca am o meserie practica nu sunt atat de "minitehnicus" incat sa ma aventurez in asa ceva... <_<

 

nu-i deloc complicat, e foarte simplu sa inlocuiesti ansamblu ala

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

azi mi-a venit si a doua spartura de far, am facut transplantu si am terminat lucrarea.

Rezultat: 100%Oem, mai ramane sa ma ocup doar de sistemul de spalare.

Poze de final

nu e chiar , mai puteai sa-i pui si reglajul de la lupa. <_<

Edited by GABI BMW 3
Link to comment
Share on other sites

nu e chiar , mai puteai sa-i pui si reglajul de la lupa. <_<

 

obturatoru nu aveam cum sa-l montez (e turnat in carcasa) oricum l-am lasat deschis pe maxim. Reglaju ala e pt. masini de Anglia si daca o sa merg acolo vreodata scot becu afara si comut in partea aialalta :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.