Jump to content

bmw 330i e90


MateiBarbu

Recommended Posts

salut, scuze daca creez un topic nou si s-a vorbit deja despre asa ceva...am dat search si nu am gasit nimic legat de bmw 330i e90 ... urmeaza sa imi vand masina actuala si ma bate gandul sa imi iau un benzinar de 3 litri de la bmw ... m-ar ajuta f mult sa stiu consumul real in bucuresti sau un oras aglomerat...dar si costuri de intretinere(revizii) sau probleme specifice motorului ... Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat ceva de genul asta. Majoritatea spuneau de un consum de 17-18 % in oras.

Un 330i la europeni vad ca le consuma undeva la 12% in medie, masurat la pompa.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

salut, scuze daca creez un topic nou si s-a vorbit deja despre asa ceva...am dat search si nu am gasit nimic legat de bmw 330i e90 ... urmeaza sa imi vand masina actuala si ma bate gandul sa imi iau un benzinar de 3 litri de la bmw ... m-ar ajuta f mult sa stiu consumul real in bucuresti sau un oras aglomerat...dar si costuri de intretinere(revizii) sau probleme specifice motorului ...

 

Urban:17-18% trafic normal,aglomerat 19-20% cam asta-i consumul.Extraurban: 8-9% mers lejer,alergat 11-12%.

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca eu merg f putin ziua cu masina in bucuresti si drumu zilnic e de la podu grand pana la universitate si inapoi...mai am si un polo de 1.2 pt zi ... masina asta o vreau pt ca m-am saturat de diesel si problemele specifice acestuia ... vreau o masina puternica , sportiva , confortabila si placuta la condus ... zic eu ca 330i le indeplineste pe toate ... masina actuala un golf5 2.0tdi 4motion imi consuma undeva la 11% in bucuresti ziua ... nu ma sperie un consum de 15-16% si fac maxim 20-25k km pe an ... zic ca exista un oarecare echilibru intre performante/lux si consumul acestui model . sigur e alegerea mea dupa ce vand golful !
Link to comment
Share on other sites

omul a spus ca vrea sa scape de diesel si de problemele specifice. daca s-ar orienta spre un 335i, s-ar putea sa apara la un moment dat probleme cu turbinele si nu cred ca-si doreste asta. in plus costul de achizitie e mult peste 330i.

 

cred ca la ce-ai spus tu ca-ti trebuie masina, e ideal un 330i, o sa ai suficienta putere...n-o s-o folosesti decat extrem de rar :)

 

bafta sa-ti implinesti visul <_<

 

PS: am condus 135i biturbo de 306 cai....pfff, fara cuvinte. iti taie rasuflarea :bashwall: alegerea e a ta :unsure:

Link to comment
Share on other sites

as vrea 335i cu tot cu tubinele lui pt ca e prea greu sa le crapi pe alea ... la tdi e simpla reteta dezastrului ! singurul motiv pt care nu imi iau e ...normal...bugetul .

 

- costurile de intretinere sunt mai mari la tdi decat la benzinar aspirat ( cam cat costa o revizie la motorul asta stie cineva? macar aprox )

 

- am inteles ca distributia nu se schimba la 330 ?

 

- vreau calitatea unei masini de clasa medie si mai ales bmw ...nu mai vreau fete de usi si elemente din bord care sa scartaie (greierasi) la muzica si la gropi

 

- oricum fata de 140cp ... 258cp o sa mi se para un vulcan <_<) + sunetul DIVIN !

 

- am condus un audi a4 de 3litri benzina si era racheta ... pacat ca avea tractiune fata ... si un tt nou lafel de rapid ...dar si asta cu tractiune fata !

 

 

 

ms de urari...acum sper sa dau mai repede golful !

Link to comment
Share on other sites

... masina actuala un golf5 2.0tdi 4motion imi consuma undeva la 11% in bucuresti ziua ... nu ma sperie un consum de 15-16% si fac maxim 20-25k km pe an ...

 

15-16% noaptea sau duminica poate <_<

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

modelul pe care vreau sa il achizitionez vreau sa fie din 05/06 neeaparat cu xenon oem si clima automata; urmatoarele optionale daca am noroc sa gasesc : navi mare , scaune sport+incalzite, volan sport+multifunctional , piele , pdc , cutie automata, jante cat mai frumoase ...repet...daca am noroc de ele daca nu ... imi ajunge motorul ,clima si xenon original <_<

 

@duby : merita sacrificii sunt sigur de accea am ales modelul asta ! daca stateam in alt buget sigur luam coupe e92 cu acelasi motor sau chiar 335 :) :bashwall:

 

PS : chiar nu are nimeni 330i e90 de pe forum ? (am sa ii adresez cateva intrebari) :unsure:

Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

in lista optionalelor nu e trecut pdc si daia zic ca nu are...poate a omis neamtu...ca nici eu nu cred ca are navi mare si n-are pdc ...e cam ilogic ... da pt orice eventualitate.

si eu zica ca 330i are by default PDC. "e inclusi"<_<

 

330i? ce bine ai gandit:)

Link to comment
Share on other sites

E o masina interesanta, un 330i vine cu multe dotari in pachet asa ca important e sa te concentrezi asupra km si starii tehnice a masinii. Clima automata are sigur.

 

Daca ai masina de oras se merita un 330i.

 

Obligatoriu garaj pentru ea.

 

O calatorie cu 330i este o placere.

 

E important sistemul de sonorizare sa fie unul mai performant pe ea, chiar daca simfonia celor 6 cilindri e magnifica sigur la asa masina o sa vrei sa ai si muzica de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Nu numai in Bucuresti, aproape toti cei care locuiesc in "cutii de chibrituri" au problema asta, ce inseamna lipsa de viziune, In Germania si alte tari civilizate exista parcare la subsol la blocuri de prin anii '50, la noi nici noile blocuri nu sunt prevazute cu asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.