Jump to content

DIY schimbat filtre BMW E46 Diesel


MOTANUL

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

salut.am un bmw 320d e46 din 2001.vreau sa-i schimb turbo-ul.are rost sa schimb tot turbo-ul?sau e suficinet sa schimb doar filtrul de la turbo?

Personajelor ca tine e bine sa nu li se raspunda, dup-aia veniti si va vaitati ca nu va ajuta nimeni. De unde sa stim noi ce are masina ta?! Mai esti si offtopic. :suicide:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

salut

am un e90d 163cp am schimbat filtre,ulei,inafara de filtru aer pt ca mecanicul a spus ca nu poate desface ultimul surub de la capac ala de jos spune ca i s-a dus capul la surub.

un sfat va rog sau sa incerc la alt mecanic

prin olt stie careva un mecanic bun pt bmw

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut,

 

Toate sculele necesare pentru revizie sunt:Imbus 5 Capac Motor + Capac Filtru de Aer,Torx 30 pentru Suportrul filtrului de Polen,Tubulara 36 pentru Filtru de Ulei, ,Inelara/Tubulara sau Fixa 17 pentru busonul baie de ulei,Inelara 8 pentru capac Filtru de Motorina

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am trecut toate sculele necesare ca sa stie omul exact de ce are nevoie MOTANUL a omis sa le treaca pe toate.

 

Toate sculele necesare pentru revizie sunt:Imbus 5 Capac Motor + Capac Filtru de Aer,Torx 30 pentru Suportul Filtrului de Polen,Tubulara 36 pentru Filtru de Ulei, ,Inelara/Tubulara sau Fixa 17 pentru busonul baie de ulei,Inelara 8 pentru capac Filtru de Motorina,Surubelnita in cruce pentru Capac buson baie de ulei si surubelnita dreapta pentru coliere furtun intrare si iesire Filtru de Motorina.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Am omis sa precizez ca pentru capacul de la filtru de motorina e nevoie de Cap Tubulara cu Clicket si prelungitor sau Surubelnita Tubulara de 8, e un surub pozitionat mai adanc care la mine lipseste si eu nu am avut nevoie decat de inelara cotita de 8.

 

Imbusul de 5 trebuie s fie din categoria celor lungi la fel e un surub la carcasa filtrului de aer pozitionat adanc de preferat imbus T e varianta cea mai ieftina sau Clicket cu prelungitor si Bit Imbus 5 evident.In poza apar ambele variante.

 

In poza apar toate sculele mai putin tubulara de 8 ca eu nu am avut nevoie si nici nu detin una,Clichetul din poza e 1/2 iar pentru tubulara de 36mm e nevoie de Adaptor 1/2" (mama) - 3/4" (tata) asta in cazul in care nu aveti deja Clicket 3/4.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Sper ca e bine unde postez. Am cumpĂŁrat un 320d de câteva zile și am ĂŽnceput sa-l pun la punct un pic. Azi am schimbat filtrele și am observat capacele din poza atașatĂŁ. Care e rolul lor? BineĂŽnțeles ca la mine sunt cârpeli românești, adaptate din ceva supape cu șurubul polizat și lipite cu silicon.

Inca un lucru: filtrul epurator cum trebuie sa arate dacĂŁ e bun (din posturile de mai sus nu mi-am dat seama)? Asta nu l-am schimbat (nu știam ca exista,azi am descoperit), ĂŽnsa al meu e plin de ulei și cred eu ca nu asa trebuie sa fie unul ĂŽn parametri normali.

post-64957-0-79189600-1388244713_thumb.jpg

Edited by cristydan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Stiu ca nu a mai postat nimeni cam demult dar am si eu o intrebare,care filtru epurator e mai bun,cel cu pasla sau cel cu decantor?

Vreau sa-l schimb si as vrea sa-l pun pe cel care e mai bun,care filtreaza mai bine.

Edited by Alexandru30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cel cu pisla isi face treaba mai bine,dar necesita schimbare periodica si nu e chiar ieftin.Cel decantor il uiti acolo,dar nu prea face treaba.(am 2 E46 unu cu filtru pisla,unu cu filtru decantor).

 

Iata cum arata cel cu pisla nou vs folosit 70.000 km(90% afara orasului):

 

http://i951.photobucket.com/albums/ad355/darknesslady/21052013111.jpg

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

Filtrarea nu e la fel de eficienta,dar nici nu se imbicseste.(La E60 nu l-am schimbat niciodata in 10 ani :) )

 

Am inteles ca nu e la fel de buna filtrarea dar e vreo diferenta in cum se comporta masina ?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.