Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Mi s-a recomandat de curand castrol edge 0w40, m-am uitat si pe site-ul castrol si este asimilat ca fiind bmw longlife 04. Cine a folosit? Chiar si intervalul de service apare ca fiind mai mare(bine, nu cred ca se incumeta nimeni sa mearga 30.000 de km cu un schimb).
Link to comment
Share on other sites

Mi s-a recomandat de curand castrol edge 0w40, m-am uitat si pe site-ul castrol si este asimilat ca fiind bmw longlife 04. Cine a folosit? Chiar si intervalul de service apare ca fiind mai mare(bine, nu cred ca se incumeta nimeni sa mearga 30.000 de km cu un schimb).

 

Eu folosesc la un 318d, am 2000Km cu el si este totul OK l-am schimbat acum 1 luna. Intentionez sa-l tin intre 15000 - 20000 Km. Inainte foloseam 0W30 si cind era cald motorul parca era putin mai zgomotos la ralanti.

Link to comment
Share on other sites

daca bmw ar fi avut contract cu mobil1,ce se intampla?toata lumea probabil recomanda mobil...

e bun castrol dar fiti seriosi ca mai sunt si altele nu doar castrol...

eu unu am o parere buna si de mobil1(nu mobil S),liqui moly

Link to comment
Share on other sites

daca bmw ar fi avut contract cu mobil1,ce se intampla?toata lumea probabil recomanda mobil...

e bun castrol dar fiti seriosi ca mai sunt si altele nu doar castrol...

eu unu am o parere buna si de mobil1(nu mobil S),liqui moly

 

Cel mai bine este sa urmezi recomandarile producatorului.

Nu are rost sa te zgarcesti la ulei...

Link to comment
Share on other sites

daca bmw ar fi avut contract cu mobil1,ce se intampla?toata lumea probabil recomanda mobil...

e bun castrol dar fiti seriosi ca mai sunt si altele nu doar castrol...

eu unu am o parere buna si de mobil1(nu mobil S),liqui moly

 

Cel mai bine este sa urmezi recomandarile producatorului.

Nu are rost sa te zgarcesti la ulei...

 

:twoup: daca m ai cunoaste nu ai mai zice ca ma zgarcesc la tot ce tine de masina

nu e vorvba de zgarcenie,un litru de mobil 1 costa in jur de 50 ron din aftermarket.aici vorbim cred de calitate nu de preturi....

lumea se lasa condusa mult prea usor...asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Pai e clar ca nu vorbeam de tine ci in general.

 

Aici nu este vorba de un fel de propaganda...

Din moment ce cumperi un BMW, normal este sa ai incredere in recomandarile producatorului.

Daca nu ai incredere in producator, de ce nu ai cumparat alta masina?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai incredere in producator, de ce nu ai cumparat alta masina?

 

asta am spus dar probabil nu m-ai inteles...o chestie de marketing...fiecare brand de ulei are contract cu diverse marci auto...in cazul nostru bmw castrol...

de ce de ex mobilul nu este dupa cum spune ti voi pretabil la bmw?la urma urmei e vorba de un ulei...diferenta se face la vascozitate si la tipul uleiului sintetic vs non sintetic....si bineinteles alegem un brand mai mare pentru siguranta noastra sufleteasca. :twoup:

sunt branduri de pantofi sport de care romania nici nu a auzit...ia intreaba tu oamenii daca cumpara produse de la sean john

 

cum am mai spus ne lasam condusi ed niste interese...s-ar putea ca motorul sa mearga in aceeasi parametrii sau chiar mai bine cu un mobil 1,dar daca bmw recomanda castrol pe baza unui simplu contract...e lege pentru altii

Link to comment
Share on other sites

Treci cu vederea anumite aspecte.

 

Motoarele BMW sunt testate de catre producator cu ulei BMW adica ulei Castrol aditivat, deci nu este doar marketing.

 

BMW nu ar face contract cu o firma slaba, fiabilitatea unui motor tine foarte mult de uleiul folosit.

 

Iar despre Sean John a auzit destula lume, este marca lui P. Diddy..

Insa este normal sa nu se vanda prea bine la noi din moment ce sunt prezente pe piata toate marcile de renume in domeniul hainelor sport.

Si pana la urma, de ce sa cumpar haine de la P. Diddy? :twoup:

Cam orice rapper din US care se respecta isi face o firma de haine, asta nu inseamna ca merita purtate.

 

Revenind la uleiuri, este ca si in cazul aditivilor gen Dura Lube sau Metabond.

De ce sa ma leg la cap fara sa ma doara?

Daca BMW recomanda Castrol, eu asta o sa folosesc pe orice BMW.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand un 5W40 Castrol Magnatec deoarece ese un ulei pt tot anul. 5 reprezinta vascozitatea la rece si 40 vascozitatea la cald si cum la noi in tara nimeni nu schimba uleiul de 2 ori pe an ca sa bage vara ulei mai gros si iarna mai subtire. asa ca acesta este cel mai recomandat. e garatat 15000km dar ar fi bine pe la un 14 000 sa-l schimbi sa il revigorezi si sa cureti motorul. si inc aun sfat nu cumpara ulei care este garantat mai mult de 20 000 km nu ca nu ar fi bun dar din cunostintele care le am uleiul in timp sii pierde proprietatile de lubrifiere si intra in reactie cu metalele din motor . acele uleiuri sunt pt cei care fac intr-un an 30 000 km.

de exemplu Mobil 1 are un ulei garantat 75 ooo km

Link to comment
Share on other sites

Uite de exemplu eu la masina mea pun 2 ani decand am masina doar castrol magnatec diesel 5w40.Si am facut un mic test am pus ulei bmw si manca intre 300-500 ml de la schimb la schimb(fac schimbul la 10.000km).Am luat din romania castrol magnatec diesel 5w40 si de la schimb la schimb mi-a mancat 1l e ulei.Am luat din germania castrol magnatec diesel 5w40 de la schimb la schimb 300-500 ml.De atunci la fiecare drum de Ge in iau cel putin 1 schimb de ulei pt ca e mai de caliate ca in rom si un pic mai ieftin. Concluzia o trage fiecare.
Link to comment
Share on other sites

Asta depinde de la masina la masina mai bine zis de la stil de condus la stil de condus au am un 320D si nu complectez deloc de la un schimb la altul.deobicei masinile care sunt consumatoare de ulei sunt VW si merturile deoarece au pompe duse.

ai si tu dreptate nu tot Castrolul si Mobilul din romanaia noastra draga este facut in germania. Daca te uiti bine pe etichete la unele nu zice Made UE si zice Made Turkey, deoarece mobil si castrol au fabrici de prelucrare in Turcia desi folosesc aditivi din germania acestia nu respecta cantitatile.

Stiu asta deoarece eu import ulei Castrol si Mobil direct din Germania.

Link to comment
Share on other sites

s-ati spun ceva din cate stiu si m-am documentat uleiul bmw este facut de castrol de aceea spune pe capac ca bmw recomanda Castrol decat ca cei de la BMW si-au facut linie de imbuteliere si imbuteliaza ulei Castrol acest lucru se face pt ca uleiul imbuteliat de BMW este ulei Castrol produs in Germania .Castrol mai are fabrici de productie si imbuteliere si in alte tari cum ar fi Turcia, etc.

eu 5w40 Castrol Magnatec....C3 parca

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.