Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Salutare,dupa ce am citit aproape tot,inca nu stiu ce drq ulei sa cumpar pt525d-2002 meu,nu mai vreau ulei bmw,as vrea LM sau motul,masina are peste 200mii de km,as vrea ceva ff bun din astea 2 firme,cu exactitate daca se poate cod cv,ms.
Link to comment
Share on other sites

Salutare,dupa ce am citit aproape tot,inca nu stiu ce drq ulei sa cumpar pt525d-2002 meu,nu mai vreau ulei bmw,as vrea LM sau motul,masina are peste 200mii de km,as vrea ceva ff bun din astea 2 firme,cu exactitate daca se poate cod cv,ms.

 

 

iti trebuie 5w40 8100 X'CESS de la MOTUL cu norma LONGLIFE 01

la fel tot 5w40 de la LM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

daca totul e ok cu 5w30 de ce ai vrea sa il schimbi? doar ca asa ti s-a zis...daca nu manaca mai mult decat e normal si nu ai zgomote anormale atunci ramai cu el, asta e o mentalitate invechita cum ca daca ai nu stiu cati km trebuie sa pui un ulei mai gros. Poti trece, doar de dragul de a-l schimba, la un BMW sau Castrol 5w40.

 

ce 320i ai? cel de 150 sau de 170?

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

daca totul e ok cu 5w30 de ce ai vrea sa il schimbi? doar ca asa ti s-a zis...daca nu manaca mai mult decat e normal si nu ai zgomote anormale atunci ramai cu el, asta e o mentalitate invechita cum ca daca ai nu stiu cati km trebuie sa pui un ulei mai gros. Poti trece, doar de dragul de a-l schimba, la un BMW sau Castrol 5w40.

 

ce 320i ai? cel de 150 sau de 170?

 

pai aici e prb ca la rece ar fii mai zgomotos decat era inainte...dupa ce se incalzeste e ok...e 320i de 150hp :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am un E46 318i(N42,143 CP) 2003 140.000 KM. Pana acum am folosit Castrol Edge 0W-30.

 

In toamna urmeaza sa fac schimbul dar pana atunci am de facut un drum in Germania de unde as vrea sa imi cumpar uleiul pentru schimb, am inteles ca e mai sigur sa iau de acolo, avand in vedere ca la noi e riscul sa fie contrafacut.

 

Intrebarea mea este daca e OK Castrol Edge 0W-30 pentru motorul meu? Pe site la Castrol acest tip de ulei este recomandat. Am intrat si la Motul pe site dar acolo imi da Best Specific LL-04 5W-40; Better 8100 X-clean 5W-40; Good 8100 X-cess 5W-40. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate asa este, daca cumperi de pe la noi din magazine ai sanse mari sa primesti ulei contrafacut.

 

Castrol EDGE 0w30 am si eu in motor (adus din Germania) si sunt foarte multumit cu ea, dar daca as avea si eu drum in Germania mi-as lua asta de aici.

Are caracteristici chiar mai bune decat Castrol 0w30 si in plus e made in Germany.

 

Uleiurile 5w40 sunt ceva mai vascoase la rece, motiv pt care motorul poate sa prezinte sindromul de "tacheti nesaturati" dimineata la prima cheie.

 

Bafta la alegere.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit si la Banat Car si mi-au recomandat pentru 318i N42 5W-30 la 140.000; dupa ce trece de 150.000 KM e recomandabila chiar trecerea la 5W-40. Ieri am verificat uleiul(Castrol Edge 0W-30), care e pus de aproximativ 6000 KM si e tot la buza de maxim pe joja, poate maxim 1 mm sa fi scazut. Edited by mircea_novac
Link to comment
Share on other sites

Salut. am un e92 320d si vreau sa ii fac schimbul de ulei. as vrea sa ma ocup personal asa cum am facut la masinile si motocicletele pe care le-am avut, dar la BMW am o mica nelamurie (fiind primul bmw). pe computerul de bord (navigatie business) la service imi arata o data anume si km pe care ar trebuii sa ii parcurg cu uleiul din motor.

 

intrebarea ar fi: dupa ce schimb uleiul din motor cu unul nou, computerul va modifica data trecuta si nr. de km. singur sau ar trebuii resetat intr-un anumit fel?

 

va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut. am un e92 320d si vreau sa ii fac schimbul de ulei. as vrea sa ma ocup personal asa cum am facut la masinile si motocicletele pe care le-am avut, dar la BMW am o mica nelamurie (fiind primul bmw). pe computerul de bord (navigatie business) la service imi arata o data anume si km pe care ar trebuii sa ii parcurg cu uleiul din motor.

 

intrebarea ar fi: dupa ce schimb uleiul din motor cu unul nou, computerul va modifica data trecuta si nr. de km. singur sau ar trebuii resetat intr-un anumit fel?

 

va multumesc!

 

la e46 se poate reseta foarte simplu km de la oil service, ar trebui sa fie la fel si la e92

 

la mn se tine apasat pe butonu din stanga, se pune contactu in pozitia 1 si se mai apasa de cateva ori pe buton (nu mai stiu exact, este in functie de ce iti apare in afisaj) si se reseteaza

 

eu folosesc ulei bmw 0W40 longlife

post-46475-0-29034000-1313316521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.