Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Intrebarea este cum il procur? Ai vreo sursa? Sincer in lumea motociclismului se vorbeste doar de Motul si altele, dar f rar de altele

In lumea motociclismului este nevoie de "ulei nu gluma" la 17 000 rot/min. ....Este insa si o gama pentru automobile de "uz casnic", a acestui brand.

In ceea ce priveste "sursele", nu se prea poate sa iti comunic cateva direct aici pentru ca s-ar considera reclama (mascata). Stiu o gramada de baieti care distribuie uleiul asta insa nu iti pot transmite public datele lor de contact si nici nu iti pot da mesaj privat ca esti prea "nou", dar, uite, iti dau un "fir".

Importatorul oficial in RO este P&P Lubricants. Si asa nu e bine, ca s-ar putea sa fiu sanctionat dar incerc totusi sa te ajut.

Drumuri bune!

Multumesc :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In noaptea asta, care se anunta ca va fi extrem de geroasa (acum sint-12) voi face niste teste pe cateva marci de uleiuri. Uleiuri care au acelasi indice, respecta aceasi norma si au vascozitati identice. Am sa pun in 4 borcane aceasi cantitate de ulei si am sa le las peste noapte. Dimineata la prima ora am sa verifica sa vad concret cum sta treaba. Care devine marmelada si care e cel mai subtire.

Castrol Edge vs Mobil1 vs Aral Tronic vs Valvoline Durablend. Toate 5w-40 si toate respecta aceleasi norme.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
E mai bun 5w30, dar nu cred ca gresesti daca pui 5w40.

 

 

Automobile Bavaria foloseste exclusiv 5W30. Site-ul Castrol recomanda 5W30, dar nu trebuie uitat ca in RO temperaturile vara ating si 40 grade la umbra, deci eu folosesc 5W40, care-si mentine mai tare fluiditatea la temperaturi ridicate. Din experienta, masinilor uzate cu rulaje mari sunt recomandate uleiuri mai "groase", care nu sunt aruncate pe teava foarte rapid, gen 10W40, 10W50 sau chiar 10W60 (cam scump ultimul).

Hit the road, Jack !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ma intreb din ce an a inceput BMW sa foloseasca LL04 / 5W30. Cartea tehnica a masinii mele, un 320d din 2002, recomanda LL01 sau LL98. Din cate am citit acestea erau 5W40. Aceste motoare au fost proiestate si testate cu 5W40, care dintr-o data nu mai este asa ok? Acest LL04 a aparut in 2004 si este recomandat masinilor echipate cu filtru de particule. Ce parere aveti?

@valllentin: crezi ca difera uleiul BMW de Castrol? Atunci ce Dumnezeu este cu logo-ul Castrol pe busonul de la ulei?

Edited by MCO
Link to comment
Share on other sites

Castrol recomanda edge 5w30 cred, eu as pune 0w40.

bmw-ul recomanda ulei CASTROL 5w30

 

Castrol recomanda edge 5w30 cred, eu as pune 0w40.

bmw-ul recomanda ulei CASTROL 5w30

 

Ma intreb din ce an a inceput BMW sa foloseasca LL04 / 5W30. Cartea tehnica a masinii mele, un 320d din 2002, recomanda LL01 sau LL98. Din cate am citit acestea erau 5W40. Aceste motoare au fost proiestate si testate cu 5W40, care dintr-o data nu mai este asa ok? Acest LL04 a aparut in 2004 si este recomandat masinilor echipate cu filtru de particule. Ce parere aveti?

@valllentin: crezi ca difera uleiul BMW de Castrol? Atunci ce Dumnezeu este cu logo-ul Castrol pe busonul de la ulei?

este ulei castrol personalizat pt. bmw , cand lucram acolo , a fost o actiune 'PUMA" in care se spunea ca la toate mot. sa se puna 5 w30 , la un 320 TIS-ul spune: 10w40 dupa discutii indelungate au acceptat acest tip si : culmea nu mai scotea fum , dupa ce au fost inlocuite vreo doua valve vacuum[ probabil ca ar fi segmentat si mot.]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma intreb din ce an a inceput BMW sa foloseasca LL04 / 5W30. Cartea tehnica a masinii mele, un 320d din 2002, recomanda LL01 sau LL98. Din cate am citit acestea erau 5W40. Aceste motoare au fost proiestate si testate cu 5W40, care dintr-o data nu mai este asa ok? Acest LL04 a aparut in 2004 si este recomandat masinilor echipate cu filtru de particule. Ce parere aveti?

@valllentin: crezi ca difera uleiul BMW de Castrol? Atunci ce Dumnezeu este cu logo-ul Castrol pe busonul de la ulei?

 

***Bmw foloseste LL04 din anul 04' dupa cum spune si numele 2004 .

***Cartea tehnica a masinii tale recomanda normal LL01 sau LL98 deoarece in 2002 nu exista LL04 ( verifica masinile dupa 2004) se recomanda si recomanda LL04 chiar si pe masinile automate 320cd care sunt EURO 3 si nu au filtre de particule se recomanda ulei LL04

***Performantele uleiurilor se inbunatatesc de la an la an ...

***Diferenta intre uleiurile castrol si ORIGINAL BMW este ca cel OE BMW este aditivat si conceput special pentru motoarele BMW ( sub recomandarile inginerilor BMW)

***Iti atasez o poza facuta de mine cu uleiul Castrol TWS Motorsport SAE10W-60 care te va lamurii cu certitudine

 

http://img511.imageshack.us/img511/1606/dsc03503modif.jpg

 

Cu stima !

Edited by alex.teile
Link to comment
Share on other sites

Red line e slabut... :getlost:...in comparatie cu Royal purple.

 

http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf

 

Testul este practicat ca demonstratie (cu ajutorul unei masinarii improvizate) de catre cei care vand Metabond. Este un test util dar nicidecum suficient pentru a evalua (doar) pe baza lui un ulei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

***Bmw foloseste LL04 din anul 04' dupa cum spune si numele 2004 .

***Cartea tehnica a masinii tale recomanda normal LL01 sau LL98 deoarece in 2002 nu exista LL04 ( verifica masinile dupa 2004) se recomanda si recomanda LL04 chiar si pe masinile automate 320cd care sunt EURO 3 si nu au filtre de particule se recomanda ulei LL04

***Performantele uleiurilor se inbunatatesc de la an la an ...

***Diferenta intre uleiurile castrol si ORIGINAL BMW este ca cel OE BMW este aditivat si conceput special pentru motoarele BMW ( sub recomandarile inginerilor BMW)

***Iti atasez o poza facuta de mine cu uleiul Castrol TWS Motorsport SAE10W-60 care te va lamurii cu certitudine

 

http://img511.imageshack.us/img511/1606/dsc03503modif.jpg

 

Cu stima !

 

 

Salut,

Multumesc mult de lamurire, dar iata ce imi raspunde Castrol UK:

 

 

RE: RE: Castrol EnquiryWednesday, December 22, 2010 10:44 AMFrom: "autotechenquiries@castrol.com" <autotechenquiries@castrol.com>Add sender to ContactsTo: xxxxxxxxxxxx@yahoo.com

 

Dear Mr. C M,

 

Thank you for your e-mail.

 

We recommend you to use Edge 5W-30 or Edge TurboDiesel 5W-40, however Edge Sport 0W-40 or even Edge 0W-30 can be also suitable for this model.

 

Gear oils - unfortunately only your BMW dealer can offer you this product as these are specific OEM products, Castrol does not manufacture it.

 

Please let me know if you have any further questions regarding this answer.

 

Kind Regards,

--

KristĂłf MĂŠszĂĄros

Castrol UK & ROI Customer Service Scream (Tezparii)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.