Jump to content

tremurici la semafor


theaddon

Recommended Posts

ma gandesc ca este mai bine sa elimini cauzele minore prima data.spun asta,pt ca si eu fac parte din tagma paranoicilor stresati de zgomote straine sau orice alta schimbare minora :) (adica te inteleg)

77340[/snapback]

 

:) o sa incerc sa pun din alta parte motorina,desi nu imi dau seama cum ar putea influenta...merci de sfat :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nush ce are masina mea dar cateodata cand opresc la semafor tremura putin....se vede si p turometru ca oscileaza dar f putin,cam 1 secunda maxim...aveti habar ce are???

77257[/snapback]

 

La fel face si la mine , 320d 136cp. Se simte in momentul in care opresc, adica se opreste masina , cred ca difera injectia motorinei de la relanti in timpul mersului masinii si la relantii in timpul stationarii, iar la aceasta trecere cred ca se simte tremuratu , cand scade usor turatia si dupaia urca inapoi.

Link to comment
Share on other sites

320d , 2001 , 136cp , 175.000km

 

1. la mine tremura fffff putin , si nu foarte vizibil schimbatoru , cand e la pct mort (si la semafor, sau unde stau pe loc) - mi s-a spus ca e normal doar e diesel :)

 

2. cand opresc motoru , daca e rece *adica nu o ajuns sa ajunga la Temp optim ; se scutura mai tare decat cand e la Temp optima ....cand il opresc ma tot gandesc la un caine ce se scutura cand e ud :) :) :)

 

3. am mai obs si motoru , cand bag motorina din diferite locuri se comporta altfel

 

 

of of , motorina asta BENZINA RULES :blink:

Link to comment
Share on other sites

320d , 2001 , 136cp , 175.000km

 

1. la mine tremura fffff putin , si nu foarte vizibil schimbatoru , cand e la pct mort (si la semafor, sau unde stau pe loc) - mi s-a spus ca e normal doar e diesel :)

 

2. cand opresc motoru , daca e rece *adica nu o ajuns sa ajunga la Temp optim ; se scutura mai tare decat cand e  la Temp optima ....cand il opresc ma tot gandesc la un caine ce se scutura cand e ud  :)  :)  :)

 

3. am mai obs si motoru , cand bag motorina din diferite locuri se comporta altfel

of of , motorina asta  BENZINA RULES  :blink:

77348[/snapback]

 

 

Valabil si la mine punctele de mai sus, mai putin ultimul, adica n-am observat schimbari de la o motorina sau alta, merge la fel motorul. Chestia cu scuturatul e normala..si doar dieselul are vibratii mai multe. Asta e ...sa nu ne alarmam chiar la orice variatie...totusi nu sunt ceasuri elvetiene masinile astea, mai au si ele hibele lor. :)

Link to comment
Share on other sites

apropo de motorina petrom ..... am bagat din dr. taberei .. ( strada sibiu ) in pejo 307 .... cand mai aveam vreo 10 l ... imi apare pe calculator .... antipollution fault... am innebunit... ma uit pe net pe forumul la pejo.ro si printre altele...... apa in motorina...... sa'mi pice dintii din gura .... am fugit repede la omv am facut plinu cu euro 3 si ca prin minune dupa o tura de vreo 200-300m s'a stins de la sine ....

 

acum ce sa mai zic .... nu cred ca e vina producatorului ... e vina la niste nenorociti de oameni care isi bat joc de noi si de masinile noastre ca sa'si faca ei buzunarele pline ! cu ... (cenzurat) in urma injuraturilor noastre..

 

la aceeasi statie am mai alimentat mai demult si bmw ... si vreau sa va zic ca devenise mai zgomotos si trepida un pic .... apoi am combinat'o cu alpin diesel si s'a redresat !

Link to comment
Share on other sites

Eu am benzinar, asa a inceput si la mine putin cate putin acum tremura mai tot timpul cand reduc sa opresc la semafor. Ma gandesc ca probabil din cauza injectoarelor. Am si pus un topic pe tema asta pentru ca am de gand sa le curat.
Link to comment
Share on other sites

Eu am benzinar, asa a inceput si la mine putin cate putin acum tremura mai tot timpul cand reduc sa opresc la semafor. Ma gandesc ca probabil din cauza injectoarelor. Am si pus un topic pe tema asta pentru ca am de gand sa le curat.

77441[/snapback]

Si la mine e tot benzina 316 si se intampla la fel.Cand ma opresc la semafor sau un stop ceva oscileaza acul la turometru cateodata. Sincer sa fiu nu cred ca e de la combustibil.Am facut eu o curatare de injectoare la o masina in treucut care imi facea la fel si n-a avut nici un efect, dupa ce i-am schibat bujiile nu s-a mai simtit. Cred ca o sa-i schimb bujiile, vad daca se mai intampla.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine e tot benzina 316 si se intampla la fel.Cand ma opresc la semafor sau un stop ceva oscileaza acul la turometru cateodata. Sincer sa fiu nu cred ca e de la combustibil.Am facut eu o curatare de injectoare la o masina in treucut care imi facea la fel si n-a avut nici un efect, dupa ce i-am schibat bujiile nu s-a mai simtit. Cred ca o sa-i schimb bujiile, vad daca se mai intampla.

77506[/snapback]

 

 

Crezi ca este de la bujii ? ....hummm la mine a inceput sa faca asa dupa ce am bagat benzina de la AGIP pe o autostrada in Austria. Bujiile i le schimbasem inainte sa plec.

Link to comment
Share on other sites

Da, si mie la 316i E46, cand mergeam mult cu viteza mare si constanta si franam pana la oprire, imi scadea turatia si isi revenea. In rest nu am avut probleme cu motorul. Poate ca e ceva normal, ca vad ca prea multi au aceleasi simptome.
Link to comment
Share on other sites

Niste bujii tari ? Preturi ?

 

 

NGK. vreo 30-40lei bucata daca nu ma insel

 

 

 

ontopic: si la mine facea si cu benzina din germania sau austria. Dar cum zice wlf.. cand scade din ture mai mari se intampla mai des.

Edited by xpander
Link to comment
Share on other sites

NGK. vreo 30-40lei bucata daca nu ma insel

ontopic: si la mine facea si cu benzina din germania sau austria. Dar cum zice wlf.. cand scade din ture mai mari se intampla mai des.

77853[/snapback]

 

 

De unde le cumpar ?

Link to comment
Share on other sites

De unde le cumpar ?

77951[/snapback]

 

ar trebui sa gasesti la toate magazinele. Eu am gasit pe bd basarabia (fost muncii), pana in intersectia cu campia libertatii e un magazin micut de piese. Daca nu au pe stoc in maxim 2 ore iti aduc si au preturi f. bune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.