Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zilele trecute mi-am montat si eu o cotiera de Anglia, si sunt destul de multumit de ea :twoup:

Ai mutat si frana de mana?

Da, am schimbat si consola si frana de mana.

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

ca tocmai au venit caldurile si eu am reusit sa mai adun ceva banuti pisi a a mea a mai primit urmatoarele

angel eyes+eliminare sticla intermediara

alt volan imbracat in piele perforata in ton cu interiorul :alb cu negru

becuri h1 cu leduri in proiectoare(nu vezi nimic cu ele sunt dar de design)

un set de arcuri HR cu scopul de a cobori masina(nu scutura)

iar incet incet ne pregatim sa facem caroseria asa ca am achizitionat alte usi(ale mele sunt in valuri)

strangem bani pt vopsit

post-4310-1276096705_thumb.jpg

Edited by baubau
Link to comment
Share on other sites

pai ma domnu RGL ai uitat sa spui tu cine a folosit primul manusile roz si sa spui si cine a muncit din greu

Acu in urma vopsirii etrierilor ai mai luat ceva caluti cred :)

Sa traiesti :twoup: si sa ai grija de bitch

Da daaa. nu stiam de ce ai insistat sa-mi iau manusile....cica ma murdaresc....Ca la sfarsit am fost ca porcii si ne-am spalat in Mures(nu aveam unde...eram pe malu'Muresului)

 

Asta cu cp a fost vorba mea....imi place sa fiu un model pt tine... :) :( :( :D

 

Voie buna, Baubau.

 

Ms de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Azi am demontat plafonul ca imi atarna in cap. Cu ce sa-l lipesc sa tina ? Prenadez ?

Vezi ca este ceva spray nush exact cum se numeste dar intrebi si tu la magazin , te lamuresc ei.

Le spui ce ai de lipit si te indruma ei.

 

 

 

rgl, tu cum de ai numar de Bihor?

Uite bine sunt din Oradea.

In Arad sunt cu munca sa nu zic afaceri ca suna prea pretentios. :twoup:

Imi place aici mai ales prietenii care i-am facut prin intermediul forumului suntem uniti chiar si in afara intalnirilor saptamanale s-a legat o prietenie stransa zic eu...

 

Voie buna, baieti.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aseara ne-sm introdus cu flexul in rugina si cand zici ca e numai un pic sa vezi cata gauroil se face

Dar am scapat de ea cel putin pt cativa ani

Acum o pregatesc de vopsit cu un prieten sa fie frumoasa pt mers in concediu

 

poze cu ruginitura :twoup:

Edited by baubau
Link to comment
Share on other sites

Azi am demontat plafonul ca imi atarna in cap. Cu ce sa-l lipesc sa tina ? Prenadez ?

 

salut, acuma am vazut postul tau, spune`mi si mie a fost complicat sa dai jos plafonul ? si eu am aceeasi problema, si as vrea sa stiu daca merita sa ma apuc eu sa-l fac sau mai bine bag masina in service.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dupa ceva vreme si ceva nervi mancati am reusit sa im termin si eu interiorul "home made"

Am imbracat si fete le usi fata spate in piele alba si cotierele laterale spate in alcantara gri

Sunt tare mandru de treaba facuta

Fetele de usi au fost refacute in peiele deoarece prima data le-am facut cu alcantara si nu mi-a placut cum a iesit

 

poze

 

poze

post-4310-1282467737_thumb.jpg

post-4310-1282467798_thumb.jpg

post-4310-1282467958_thumb.jpg

post-4310-1282468167_thumb.jpg

post-4310-1282468212_thumb.jpg

post-4310-1282468265_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Azi am demontat plafonul ca imi atarna in cap. Cu ce sa-l lipesc sa tina ? Prenadez ?

 

salut, acuma am vazut postul tau, spune`mi si mie a fost complicat sa dai jos plafonul ? si eu am aceeasi problema, si as vrea sa stiu daca merita sa ma apuc eu sa-l fac sau mai bine bag masina in service.

 

Si eu cam tarziu l-am vazut pe-al tau. Nu e greu sa-l dai jos, trebuie date jos manerele, parasolarele, centurile si chederul de la trapa(daca ai trapa). Eu am sedan si l-am scos inclinat prin usa din dreapta soferului. Oricum, am incercat sa-l lipesc cu prenadez, am vazut ca iese prin material, in unele parti materialul s-a contractat, nu mai acopera toata zona pe care o acoperea inainte. Din pacate si in ziua de azi plafonul e la mine in casa, am cautat de mi-au sarit capacele un tapiter, singurul pe care l-am gasit nu lucreaza dom'le cu piele/imitatie piele pentru ca nu se lipeste, asa ca foloseste material(si de proasta calitate). Cum nici material bun nu am gasit prin oras, o sa ma duc saptamana asta sa caut piele ecologica si pierd 2-3 zile dar imi sper sa-mi fac interiorul boboc.

Link to comment
Share on other sites

Azi am demontat plafonul ca imi atarna in cap. Cu ce sa-l lipesc sa tina ? Prenadez ?

 

salut, acuma am vazut postul tau, spune`mi si mie a fost complicat sa dai jos plafonul ? si eu am aceeasi problema, si as vrea sa stiu daca merita sa ma apuc eu sa-l fac sau mai bine bag masina in service.

 

Si eu cam tarziu l-am vazut pe-al tau. Nu e greu sa-l dai jos, trebuie date jos manerele, parasolarele, centurile si chederul de la trapa(daca ai trapa). Eu am sedan si l-am scos inclinat prin usa din dreapta soferului. Oricum, am incercat sa-l lipesc cu prenadez, am vazut ca iese prin material, in unele parti materialul s-a contractat, nu mai acopera toata zona pe care o acoperea inainte. Din pacate si in ziua de azi plafonul e la mine in casa, am cautat de mi-au sarit capacele un tapiter, singurul pe care l-am gasit nu lucreaza dom'le cu piele/imitatie piele pentru ca nu se lipeste, asa ca foloseste material(si de proasta calitate). Cum nici material bun nu am gasit prin oras, o sa ma duc saptamana asta sa caut piele ecologica si pierd 2-3 zile dar imi sper sa-mi fac interiorul boboc.

 

...Daca va mananca...tare rau e sa va plictisiti...mecanicilor

Link to comment
Share on other sites

Nene imi statea plafonul in cap si la propriu si la figurat.... :twoup: Cat despre partea cu mecanicii...vad ca topicul se numeste "lucrari de vara".

 

Klaxu, m-am grabit si nu am mentionat ca se desfac si stalpii(eu nu i-am scos de tot,dar cand pun plafonul la loc va trebui), din nou daca ai trapa jos cu manivela/placa cu butonul si geamul de la lumina interioara. Sper ca acum le-am nimerit pe toate

Edited by vimann
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

siu ca s-a cam terminat vara dar tot mi trebuie sa fac cate ceva

Am tot strans bani si in sfrasit am reusit sa cumpat bara deM noua si sa o vopsesc

Astazi in sfarsit am reusir sa o montez ,am modificat si proiectoarele,am pus suporti de proiectoare originali ca la mine erau toti rupti

In proiectoare eu am becur H1 cu leduri (ca sa fie aceeasi culoare cu angel-ul si cu xenoanele)dar nu se vedeau bine din cauza acelei cruci care este in proiectoare,asa ca ieri le-am desfacut (decapsta)am scos crucile afara,am spalat si sters bine oglinda si sticla,iar acum se vede foarte bine si arata foarte bine

Scuze de calitatea pozelor dar sunt facute cu un telefon

 

poze

post-4310-1286906230_thumb.jpg

post-4310-1286906267_thumb.jpg

post-4310-1286906403_thumb.jpg

post-4310-1286906435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Topicul asta merita improspatat chiar daca nu a venit vara. Cred ca sunt multi cei care sunt interesati de ce ati mai facut la masinile voastre, si eu sunt unu dintre ei, asa ca o sa incep eu.

 

Recent am schimbat toate amortizoarele, cu flanse si protectii. Am facut un efort si am pus amortizoarele de la BOGE si flanse Lemforder.

Ca feedback in ultimele 2saptamani, maisna e mult mai stabila, cele de pe spate erau praf, iar cele de pe fata erau bunicele. Ar mai fi de adaugat ca am impresia ca mi-au ridicat masina un pic, sau oare mi se pare mie? altceva, desi am montat amortizoare normale mi se par destul de dure, intervine aici si calitate aproasta a drumurilor de la noi.

 

Am mai schimbat recent valva PCV, iar azi am montat bielete stabilizatoare noi, deoarece aveam un zgomot la viraje atunci cand loveam si o groapa sau denivelare.

 

Urmeaza un scut OEM de motor, de aluminiu.

 

Inainte sa inchei, ar fi o intrebare? Dat fiind faptul ca am pus amortizoare si azi bieletele, e cazu sa refac unghiurile?

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat filtrul de clima..cam atat. Week-endul viitor pun rotile de vara.

In mod normal nu, ca nu ai schimbat garda la sol . De ce bielete vorbesti, linkurile de la bara stabilizatoare? Dar nu ar fi rau sa o refaci oricum acum cu amortizoare si ce bielete ai schimbat noi.. In mod normal merita macar verificata din cand in cand la ce drumuri sunt prin RO..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.