Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cum scot si eu amortizorul pe spate la e34? am scos surubul lung de 22. am inteles ca-l imping spre interior (diferential). Am dat cu muuuuuuult wd40 pe acolo dar nu iese nici cu politia din lacas. are cineva vre-o idee?

 

(masina e pe capre, arcul e de-tensionat, roata e data jos, surubul din flansa e scos, surubul din articulatie (cel lung de la baza de jos a amortizorului) e scos, 1000l de wd40 s-au aplicat si ...... nimic. Am dat si insistent cu ciocanul intr-o bucata de lemn sprijinita la baza amortizorului.....

Link to comment
Share on other sites

Pai procedat corect, desfaci piulita de sus de la flansa, aia de jos de la suportul amortizorului, ridici pe un cric/suport axa spate, comprimi arcul cu un compresor de arc, dai la ciocan. Porbabil iti trebuie un ciocan mai mare ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumita lui @pyu, am pivoti si bucse noi pe masina. A muncit mult, s-a lovit mult :twoup:, dar a iesit super bine. Diferenta e ca de la cer la pamant, gata cu trocanelile si bataile pe fata.

Multumesc din suflet pyu!

Edited by iulisv
Link to comment
Share on other sites

Multumita lui @pyu, am pivoti si bucse noi pe masina. A muncit mult, s-a lovit mult :twoup:, dar a iesit super bine. Diferenta e ca de la cer la pamant, gata cu trocanelile si bataile pe fata.

Multumesc din suflet pyu!

Nu ai pentru ce. Nu-ti fa griji pentru partea cu lovitul, asa patesc mereu :)

Nu prea sunt adaptate degetele mele pentru asa ceva, dar ce sa fac, se calesc ele :)

Link to comment
Share on other sites

astazi a fost 81rg cu al lui cabrio la mine ca ii tranacneau geamurile in usi ca toti dracii

am demontat fetele de usi si am avut o surpriza:suruburile care tin sinele de culisare ale geamurilor erau destranse

le-am strans la loc si a iesit o treaba buna

Dupa ce a plecat el am iesit din nou sa ma uit la masina mea si am zis sa mai fac ceva econoomie de bani asa ca mi-am aschimbat singur arcurile spate (stoc cu unele FK),iar maine urmeaza sa ma duc la mecanic sa mi le schimbe si pe cele de pe fata

ca acolo trebuie presa si si ceva stiinta si mai bine face el care a mai facut asta decat eu care nu stiu ccei pe acolo

Nu ca ar fi mare filozofie dar trebuie sa traiasca si mecanicii :twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

Azi:

 

- am spalat masina

- curatat "plastilina" :twoup: clay de la Sonax

- am dat-o cu o pasta de protectie Prevent

- cu ceara la culoare Nigriin

 

Ocazie cu care am descoperit bunavointa vecinilor din parcare si a copiilor ce se joaca pe langa masini - peste tot lovituri de portiera si zgaraieturi de la diverse chestii, pe plafon am gasit o infundatura si pe capota 2 mai mici :)

 

Urmeaza schimb de ulei si filtre.

Link to comment
Share on other sites

da si iata si un mic filmulet cu ce am lucrat la Bau in ograda.

 

Da daaa *cu mesaj pt Bau el o facut tot :twoup:

 

 

Voie buna.

 

Edit: mersi @Ciupanezu' VB si tie.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

Demolat oglinda stanga si reasamblat cu plastice de pe alt mecanism, nu mai mergea reglajul electric. Si am aflat, stand in masina(si neavand fata de usa montata) ca-mi ploua prin chederul de la geamul soferului, poate nu numai pe acolo. Apropo, daca a schimbat cineva ,stie sa-mi spuna cam cat costa chederul ala sau eventual toate chederele de la geamuri, noi?
Link to comment
Share on other sites

Azi:

 

- am spalat masina

- curatat "plastilina" :twoup: clay de la Sonax

- am dat-o cu o pasta de protectie Prevent

- cu ceara la culoare Nigriin

 

Ocazie cu care am descoperit bunavointa vecinilor din parcare si a copiilor ce se joaca pe langa masini - peste tot lovituri de portiera si zgaraieturi de la diverse chestii, pe plafon am gasit o infundatura si pe capota 2 mai mici :)

 

Urmeaza schimb de ulei si filtre.

cum a iesit?ceva poze?

Link to comment
Share on other sites

se zice ca daca ai buretele ala dezlipit de pe usa in partea de jos, intra apa... desi nu inteleg cum, ca doar nu se ridica nivelul apei in usa pana acolo???! :twoup:

Si mie mi s-a parut incredibila faza cu buretele dezlipit, mi se parea mai logic sa intre prin prag. Dar am zis sa verific daca au mai patit si altii. Si surpriza, era dezlipit (in partea de jos) exact pe la usile unde aveam probleme. Am lipit buretele la loc cu mastic si nu mai am probleme.

In film se vede ca-i dezlipit un pic buretele in partea dreapta jos. Poate trebuie o ploaie sanatoasa si lunga ca se intre pe acolo. La mine era dezlipit total in partea de jos si aveam probleme numai la ploi serioase/torentiale.

Primele semne ca urmeaza probleme cu apa in masina ar fi urmele de apa de pe prag dupa ploaie.

Link to comment
Share on other sites

Astazi am reusit sa vopsesc etrierele.

Cateva detalii in ordinea lucrarii:

 

Perie de sarma;

Diluant, aplicat cu pensula

Sters diluant cu o carpa

Lasat sa se usuce

Izolare disc

Spray Prevent

 

http://img526.imageshack.us/img526/4137/dsc00775hr.jpg

 

http://img80.imageshack.us/img80/4161/dsc00776o.jpg

 

http://img69.imageshack.us/img69/557/dsc00777we.jpg

 

http://img709.imageshack.us/img709/7397/dsc00778p.jpg

 

Si Baubau mi-a cerut manusi ...... binenteles ROZ ;D ;D :twoup:

 

http://img340.imageshack.us/img340/6976/dsc00784pj.jpg

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

ce culoare gay :(

etrierii.....si manusile:)

:twoup: :) :) :( mda manusile

bine ca nu-i gay rosu :D

Am glumit ma ca el o cerut...asa am gasit.

 

Voie buna.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.