Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@mc_crbl consumul o sa-l ai asa pana iese motorul din rodaj, cam 1000 km, asa stiu eu.

 

cred ca ai dreptate!

noaptea cand am plecat acasa de la intalnirea din bucuresti urca foarte greu in ture in treptele a 4-a si a 5-a, iar in a 5-a nu trecea de 3000ture cu acceleratia calcata la maxim... nu tragea deloc bine motorul!

a 2-a zi a inceput sa-si revina si se tureaza mai usor insa tot consuma mult, dar parca tragea mai bine...

ieri parca si-a revenit :) se accelereaza bine, urca in ture usor, trage motorul cum trebuie... (1665cmc la cei 90cai trage mai bine decat un 1.9tdi tot cu 90cai de pe un golf 3 al carui proprietar se lauda ca ii consuma 4,5% la extern)

doar ca am consum mediu cam de 8-9% din care mai mult de 80% din drum a fost in afara localitatii... poate e si din cauza ca am mers cu peste 130km/h...

 

acum sunt multumit de motor! e mai silentios fata de cum era inainte.

 

PS: am 300.879km in bord... cum si unde se poate da kilometrajul inapoi si cat costa?

Link to comment
Share on other sites

Deci, pana la urma cum dai jos tapiteria de pe scaun?

Ma refer la zona in care sunt reglajele scaunului, nu-mi imaginez cum dau plasticele alea la o parte.

deci fii atent

sezutul la sofer nu trebuie sa dai jos plasticurile de pa reglaje

intorci scunul cu fundu in sus si ai sa vezi ca sunt prinderi cu dinti

care daca apesi pe ele dupa ce le stragi cu un patent ori ies ori se rup

mai sigur ca se rup

asa sa intimplat la mine

asa ca mi-am adus de la munca niste suruburid e 6 si le-am bagat prin burete apoi pe suportu scaunului le-am strans cu piulita si gata treaba

uitete pe topicul cu retapitare si iti dai seama

Ok, ma uit mai bine acolo, si mai fac azi o incercare :lol:

 

@mc_crbl consumul o sa-l ai asa pana iese motorul din rodaj, cam 1000 km, asa stiu eu.

(1665cmc la cei 90cai trage mai bine decat un 1.9tdi tot cu 90cai de pe un golf 3 al carui proprietar se lauda ca ii consuma 4,5% la extern)

Chiar asa consuma un golf din ala? Un prieten si-a luat ieri unul, si cica in oras consuma 5%.

Si cand au auzit ai mei asta, mi-au sarit imediat in cap, ca "eu de ce merge cu 10% consum", si nu mi-am luat altceva :)

Link to comment
Share on other sites

Chiar asa consuma un golf din ala? Un prieten si-a luat ieri unul, si cica in oras consuma 5%.

Si cand au auzit ai mei asta, mi-au sarit imediat in cap, ca "eu de ce merge cu 10% consum", si nu mi-am luat altceva :)

 

eu nu cred ca poate sa consume atat de putin un motor 1.9tdi ... unii doar se lauda...

in oras nu ai cum sa scoti consum asa mic...

 

si eu daca merg intr 85-100km/h la extern scot consum de 6% dar mai mic niciodata mai ales daca mai conduc mai sportiv

cand merg cu peste 130km/h acul de la consumul instant nu scade sub 12%

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

eu am ceva prieteni cu motorul asta (1.9tdi si 90 hp) si in oras consumul mediu arata undeva la 6.5-6.7 dar nu mergeau mult in aglomeratie, gen pana la munca si inapoi, si seara ce mai ieseau la un suc

de acord, sora mea are unul de 5 ani si nu sare de 7 in oras. dar este un motor inferior dupa parerea mea, ca de altfel toate motoarele vw comparate cu cele bmw din aceeasi categorie

Link to comment
Share on other sites

si eu daca merg intr 85-100km/h la extern scot consum de 6% dar mai mic niciodata mai ales daca mai conduc mai sportiv

cand merg cu peste 130km/h acul de la consumul instant nu scade sub 12%

Dar nu ti se pare ca e cam mare consumul instant la 130 la ora?

La mine sta in 14 in treapta a 5-a, cu pedala la fund, indiferent de turatie si viteza...

Link to comment
Share on other sites

Dar nu ti se pare ca e cam mare consumul instant la 130 la ora?

La mine sta in 14 in treapta a 5-a, cu pedala la fund, indiferent de turatie si viteza...

 

teoretic daca ne-am lua dupa consumul instant ar trebui sa se goleasca rezervorul imediat...

la mine in treapta a 5-a doar cand o turez acul sta peste 10% iar cand merg cu peste 130km/h la fel ca si la tine sta pe la 14% si niciodata nu scade sub 12%...

eu la 3000ture am deja aproape 130km/h si ca sa o tin constant asa sau chiar mai mult imi creste consumul, dar de exemplu daca merg constant cu 90km/h la 2000ture acul nu urca peste 7-8% ...

 

...pe de-o parte eu cred ca e normal sa imi consume mai mult pt ca e motorul micut si ca sa traga 1350kg + pasageri si bagaje trebuie sa manace motorina... am mers cu cineva cu motor de 2.5 td si consuma poate mai putin decat al meu si tragea super... asta avea 115cai... nu vreau sa imi imaginez cat de frumos ar fi un 2.5tds de 143cai :)

Link to comment
Share on other sites

Azi am verificat si pompa de benzina. Am cumparat un manometru pentru presiune la ulei, un furtun, si l-am bagat in iesirea de la pompa de benzina.

Daca doar pun contactul, presiunea este intre 2.2 si 2.4 atmosfere, iar daca dau la automat 4-5 secunde, creste la 6.5.

Am lasat-o asa cateva minute, nu a scazut deloc.

 

Eu auzisem ca ar trebuie sa scoata 3 sau 3.5. Care este explicatia?

Link to comment
Share on other sites

Din ciclul " Cum sa o frecam pe la masina " putem selecta operatiunea " Curatirea clapetei de acceleratie "...

Nu stiu daca s-a discutat ca doar nu sunt nebum sa citesc 16 pagini de forum...

 

Consider utila operatiunea.... Am curatat astazi clapeta si motorul pare sa mearga mai rotund ....

 

Spor la treaba

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Pe multi useri i-am auzit ca au simtit diferenta dupa ce au curatat clapeta de acc. Eu n-am simtit nicio diferenta. Acum, nu stiu cat era de imbacsita la voi, dar la mine, in afara de putina negreala care s-a luat pe carpa, nu avea nimic. Nu avea depuneri, clapeta sa misca liber, fara sa se lipeasca, etc. La fel si cu regulatorul de ralanti.

 

Daca bag benzina buna.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am fost azi la un tester.

Mi-a gasit niste erori de la airbag ( din cauza mea, pentru ca am scos mufa la senzorul din scaun, fara sa scot borna la baterie ), si erori de la ABS, senzorii din partea dreapta. De ce au aparut aceste erori, in cazul in care nu am avut nici o problema cu ABS-ul?

Nu mi se aprinde becul in bord, ABS-ul chiar imi "intra" de fiecare data cand franez mai brusc...

 

La motor nimic, nici o eroare, si totusi masina nu trage bine deloc.

S-a uitat la gazele care ieseau de la toba finala, cu motorul turat in 3500, si ieseau gaze foarte putin...

Mi-a zis ca evacuarea e sugrumata, si din cauza asta nu are forta.

Si mi-a zis ca sa dau jos sonda lambda, si sa fac o tura, si ar trebui sa mearga masina bine.

E ok daca fac asta?

Sau mai bine schimb finala si scot si catalizatorul?

Link to comment
Share on other sites

Azi am verificat si pompa de benzina. Am cumparat un manometru pentru presiune la ulei, un furtun, si l-am bagat in iesirea de la pompa de benzina.

Daca doar pun contactul, presiunea este intre 2.2 si 2.4 atmosfere, iar daca dau la automat 4-5 secunde, creste la 6.5.

Am lasat-o asa cateva minute, nu a scazut deloc.

 

Eu auzisem ca ar trebuie sa scoata 3 sau 3.5. Care este explicatia?

 

Ionut, are cumva legatura cu regulatorul de presiune ce intrebi tu? ... :)

Apropo, ai luat presiunea in rampa de injectie (pe la ventilul 14) sau la pompa?

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Acelasi material ca la scaune?

da acelasi material

cu ce ai lipit materialul acela pe fetele de usi ?

cu prelandez de la bison

Trebuie incalzita pielea, sau se muleaza bine si asa?

Daca as gasi niste bucati de piele, le-as acoperi si pe ale mele, se murdaresc prea repede...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acum sa terminat vara deci trebuie sa mai amintesc ce am mai facut la masina

In afar de retapitarea interiorului care nu am mai mentionat-o aci,am schimbat placutele de frana si senzorii,am pus totul nou ATE.apoi am schimbat arcurile spate pt ca aveam unu rupt.am mai schimbat farul din dreapta pt ca aveam unu care era urat ca dracu iar la final mi-am tras si niste plasme in bord plus inele cromate

Zilele astea imi montez si un mid cu 7 butoane plus senzorul de temperatura si am cam incheiat cu lucrarile de vara

Sper cat de curand sa apuc sa imi mai cumpar si o toba sport

Astept sa scrieti ce ati mai facut si voi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.