Jump to content

trancanit geamuri


Recommended Posts

lasa geamu jos cam o palma si misca de el stanga dreapta ai sa vezi ca o sa auzi acelasi trancanit ca la denivelari :)

 

 

hmmm... si de ce dispare zgomotul cand dau chederul cu spray?

 

se umfla si tine geamu

de ex daca ai observat si la ploaie sau cand speli masina pentru un moment nu mai face dupa incepe sa faca iar :lol:

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

vin si eu cu o completare care intareste ipoteza "macara".

cu geamul ridicat la maxim, deschideti usa spate , cu o mana pe exterior si alta pe interior miscati de geam in toate directiile si ascultati "simfonia".... :) . cu siguranta zgomotul este produs de miscarea geamului iar miscarea geamului este generata de o macara obosita.

 

solutiile gen Sonax , gummipfledge si mai stiu eu ce ... doar atenueaza zgomotul pana la prima ploaie.

 

cat costa o macara pt e46?

Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu o completare care intareste ipoteza "macara".

cu geamul ridicat la maxim, deschideti usa spate , cu o mana pe exterior si alta pe interior miscati de geam in toate directiile si ascultati "simfonia".... :) . cu siguranta zgomotul este produs de miscarea geamului iar miscarea geamului este generata de o macara obosita.

 

solutiile gen Sonax , gummipfledge si mai stiu eu ce ... doar atenueaza zgomotul pana la prima ploaie.

 

cat costa o macara pt e46?

 

La mine cand ploua nu se mai aude nici musca in masina.Care ar fi explicatia?

Edited by ral
Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu o completare care intareste ipoteza "macara".

cu geamul ridicat la maxim, deschideti usa spate , cu o mana pe exterior si alta pe interior miscati de geam in toate directiile si ascultati "simfonia".... :) . cu siguranta zgomotul este produs de miscarea geamului iar miscarea geamului este generata de o macara obosita.

 

solutiile gen Sonax , gummipfledge si mai stiu eu ce ... doar atenueaza zgomotul pana la prima ploaie.

 

cat costa o macara pt e46?

 

La mine cand ploua nu se mai aude nici musca in masina.Care ar fi explicatia?

 

pai cand ploua sunt chederele ude si exista ungere... dupa ploaie incepe zgomotul.

 

50e ... dar degeaba pe drumurile din ro iar se duce.

 

ehh hai ca nu e o avere. cred ca o sa le schimb eu saptamana viitoare si va tin la curent.

 

ale mele au inceput sa faca zgomot la 160k km. din care 60k sunt facuti in romania. eu zic ca nu pica atat de repede... merita schimbate.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Si eu am acceasi problema dar cred ca este de la cheder plus cand spal masina totul e ok geamul merge fara probleme dar dupa 2 zile cu soare dak dau geamul jos pe langa faptul ca scartaie nu mai pot sa il ridic la loc decat cu un pic mai mult de ajutor.

 

M-am gandit sa fac ceva la cheder dupa ce am auzit ca multi au cumparat cheder nou si degeaba dupa 2 luni apare dinou, dupa ce am vazut un cheder de golf 5 , pe canalul unde se misca geamul aceasta nu era cauciuc era un material (foarte fin) in genul materialului care se afla in interiorul torpedou(E46).

Ma gandesc dak pot face o modificare sau dak a incercat cineva asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am acceasi problema dar cred ca este de la cheder plus cand spal masina totul e ok geamul merge fara probleme dar dupa 2 zile cu soare dak dau geamul jos pe langa faptul ca scartaie nu mai pot sa il ridic la loc decat cu un pic mai mult de ajutor.

 

M-am gandit sa fac ceva la cheder dupa ce am auzit ca multi au cumparat cheder nou si degeaba dupa 2 luni apare dinou, dupa ce am vazut un cheder de golf 5 , pe canalul unde se misca geamul aceasta nu era cauciuc era un material (foarte fin) in genul materialului care se afla in interiorul torpedou(E46).

Ma gandesc dak pot face o modificare sau dak a incercat cineva asa ceva.

..in cazul tau...cred ca sigur e macaraua! Cred ca la tine se aude si cablul acela otelit, cum se infasoara pe rola! Am dreptate? Daca e asa..cere alta macara! :)

 

am masina de 5 ani, nu am auzit nici un troncanit de la geamuri,fie ele inchise sau deschise...

 

p.s. o fi din cauza ca nu le deschid niciodata?! :) sau na, o data pe an ,gen..

...nici eu nu obijnuiesc sa deschid geamurile, doar trapa(la asta din fericire am), dar asa am cumparat masina si ma dispera, vreau sa le fac!

Datul cu spray, unsul cu diverse chestii, mi se pare "frectie la piciorul de lemn", e doar o rezolvare temporara! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.