Jump to content

trancanit geamuri


Recommended Posts

da o sa va spun dar cum zic ceilalti ca e de la macara nu as crede odata ce am dat cu solutia asta pe cheder si nu mai face ...automat ca e chederul de vina.......cred ca trebuia sa fie ca la mercedes cu cheder asa din carpa am mers cu un e clase si nu auzi nimic de afara....urmatoarea masina mercedes.... <_<

 

daca dai cu solutia potrivita pe chedere nu mai scartaie!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pe chedere nu tine, in canalele geamului e bun, dar pe chedere n-o sa tina!

eu dau cu un "baton" gen ruj de la sonax si e foarte bun!

uita-te mai sus prin topicu asta ca cred ca am pus si poza

Deci tu dai pe chederele alea de cauciuc? Alea peste care se inchide usa? De ce?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat acele plastice care se culiseaza la un e36 si degeaba tot trancane,si problema enervanta e ca numai la gropi sau denivelari daca misc de geam sau bat in portiera nu se aude nimic nu-i gasesc sursa, <_< vaselina am vazut ca avea prin portiera la imbinaturi,nu mai avea rost sa mai dau cu ceva.Cred ca la mine e ceva din zona centurii de siguranta in ambele parti.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pana la urma a gasit cineva solutionarea problemei ????????? Nu stiu ce sa zic.. E faza ca atunci cand ploua, nu mai trancane geamurile.. daca il las putin mai jos si misc de el, se misca ca dracu.. face acelasi trancanit. ce e ? Chederul sau macaraua ? Deja devine enervant.

 

Eu inclin spre macara.. cand ploua eu cred ca se umfla chederu si tine geamu sa nu se mai miste dupa aia iar trancane.. daca macaraua ar tine geamu fix si nu ar mai avea joc nu s-ar misca.. la cati dintre voi se misca geamu ? Adica are joc cand e putin lasat ?

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma a gasit cineva solutionarea problemei ????????? Nu stiu ce sa zic.. E faza ca atunci cand ploua, nu mai trancane geamurile.. daca il las putin mai jos si misc de el, se misca ca dracu.. face acelasi trancanit. ce e ? Chederul sau macaraua ? Deja devine enervant.

 

Eu inclin spre macara.. cand ploua eu cred ca se umfla chederu si tine geamu sa nu se mai miste dupa aia iar trancane.. daca macaraua ar tine geamu fix si nu ar mai avea joc nu s-ar misca.. la cati dintre voi se misca geamu ? Adica are joc cand e putin lasat ?

 

problema este intr-adevar de la macara. in timp .. datorita drumurilor noastre, apare un joc care se rezolva doar cu inlocuirea macaralei. scartzaitul vine de la geam care se misca si loveste in partea de sus a usii.

am si eu aceeasi problema .. am incercat n solutii toate firmele... toate tipurile... zgomotul dispare pana la prima ploaie. la o usa am schimbat si chederul m-am gandit ca e din cauza cauciucului imbatranit. nici o diferenta. mai ramane de schimbat macaraua .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema dar tind sa cred ca nu e de la macara pentru ca fenomenul variaza cu temperatura.Adica la caldura geamul scartaie iar cand vine putin frigul nu mai scartaie.Teoretic vara de la caldura ar trebui sa se dilate chederele si sa stranga geamul mai bine dar se intampla tocmai pe dos.Am incercat cu tot felul de sprayuri pe chedere fara nici un rezultat.Singurul lucru care da rezultat e sa cobor geamul putin si atunci nu mai face.Sper sa gaseasca cineva o rezolvare sigura
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema dar tind sa cred ca nu e de la macara pentru ca fenomenul variaza cu temperatura.Adica la caldura geamul scartaie iar cand vine putin frigul nu mai scartaie.Teoretic vara de la caldura ar trebui sa se dilate chederele si sa stranga geamul mai bine dar se intampla tocmai pe dos.Am incercat cu tot felul de sprayuri pe chedere fara nici un rezultat.Singurul lucru care da rezultat e sa cobor geamul putin si atunci nu mai face.Sper sa gaseasca cineva o rezolvare sigura

 

 

in mod ciudat la mine reactioneaza exact invers: se aude doar la frig (ma rog .. daca poti sa numesti frig .. 15-18 grade). vara asta nu s-a auzit deloc .. au inceput zgomotele odata cu racirea vremii.

 

am citit tot felul de posturi pe forumuri straine si am vazut ca o mare parte din oameni au scapat de zgomot odata cu inlocuirea a "window guide" . Piesa nr. 5 de aici:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...fg=10&hl=16

Link to comment
Share on other sites

Deci v-am intrebat ceva.. lasati geamu jos si miscati de el.. se aude acelasi "trancanit" ca si cum s-ar misca geamu si ar lovi in ceva ?

 

raspunde careva la intrebarea asta.. se pare ca sunt mai multe probleme oricum solutionarea nu e cu wd-40... cel putin nu la toti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.