Jump to content

trancanit geamuri


Recommended Posts

Si la mine sunau k la dacia 1300

iata si solutia:

 

Era ca o obsesie

 

Am profitat azi de o zi fara ploaie si am demontat fetele de usi pt ca am crezut ca nu mai are buretele de antifonare (suna usa ca si la dacia 1300 la inchidere).

 

Si surpriza erau destranse suruburile care tineau geamul sau sina(cred) la usa din stanga au fost compled destranse, iar la usa din dreapta doar putin.

Iata si un demo:

 

http://www.youtube.com/watch?v=QTYIFtEhkO4

 

Voie buna.

 

Chiar daca nu-ti trancane geamul merita vazut filmuletul pentru comentarii... :) ! Si pontul e unul bun...cand am desfacut portiera, la suruburile alea nu m-am gandit. Ai nota 10 pentru DIY din partea mea :twoup: !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut si eu problema cu geamul dreapta.

Clema din partea din spate a geamului era rupta si biluta de pe sarma de otel care ridica geamu sarea din locul ei.

La mine cand ridicam sau coboram geamul parte din spate statea pe loc, se misca doar dupa un timp (1-2 sec).

Daca ma jucam cu geamu sus jos (f putin) partea din spate nu se misca in timp ce partea din fata mergea.

Se auzea si trancanituri in momentu cand geamu era sus de tot, sau la coborare/ridicare.

Am desfacut geamul destul de rapid si usor (in DIY pare mult mai complicat) am rezolvat piesa cu 2 soricei.

Am si uns sinele pe care circula clemele deoarece erau uscate de tot.

ins1dez - daca vrei vii la mine si rezolvam. Am eu tot ce trebuie pentru a desface usa si pentru reparatie (soricei).

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu problema cu geamul dreapta.

Clema din partea din spate a geamului era rupta si biluta de pe sarma de otel care ridica geamu sarea din locul ei.

La mine cand ridicam sau coboram geamul parte din spate statea pe loc, se misca doar dupa un timp (1-2 sec).

Daca ma jucam cu geamu sus jos (f putin) partea din spate nu se misca in timp ce partea din fata mergea.

Se auzea si trancanituri in momentu cand geamu era sus de tot, sau la coborare/ridicare.

Am desfacut geamul destul de rapid si usor (in DIY pare mult mai complicat) am rezolvat piesa cu 2 soricei.

Am si uns sinele pe care circula clemele deoarece erau uscate de tot.

ins1dez - daca vrei vii la mine si rezolvam. Am eu tot ce trebuie pentru a desface usa si pentru reparatie (soricei).

 

Bursucel - mersi , dar acum nu mai sunt in Timisoara, poate la Toamna :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
AM GASIT PROBLEMA+REZOLVAREA.valabil pt cei carora le trancanea la gropi cu geamurile inchise.sau ros pe zona din mijloc perisorii aia si la gropi se freaca de bandoul pentru scurgerea apei,de asta atunci cand spalam masina sau ploua trancanitul dispare pentru o perioada.eu am uns chederul ala cu un ruj anti-inghet si problema sa rezolvat complet.sa vedem cat o sa tina...

post-37434-1280238452_thumb.jpg

post-37434-1280238874_thumb.jpg

Edited by crocodil
Link to comment
Share on other sites

off topic: voua tot asa urat va fac geamurile spate deschise la o viteza mai mare (am deschis din greseala pe la 90km/h geamul stg spate si se auzea un zgomot ciudat , un fel de vibratie urata, la alte masini pe care le-am detinut nu se auzeau asa )
Link to comment
Share on other sites

AM GASIT PROBLEMA+REZOLVAREA.valabil pt cei carora le trancanea la gropi cu geamurile inchise.sau ros pe zona din mijloc perisorii aia si la gropi se freaca de bandoul pentru scurgerea apei,de asta atunci cand spalam masina sau ploua trancanitul dispare pentru o perioada.eu am uns chederul ala cu un ruj anti-inghet si problema sa rezolvat complet.sa vedem cat o sa tina...

Cred ca te referi in acest caz la scartaitul gemurilor. Ca banuiesc ca nu trancane de la acel cheder.

La mine trancanea de la macaraua. Mai exact de la cablul de otel care era sarit de la locul lui.

Si la mine scartaie gemurile cand trec peste denivelari.

Am incercat mai multe solutii si nici una nu a rezolvat.

O sa mai incerc si cu ceva vaselina in partea de sus a gemului paote asa scat de soricei in masina.

Link to comment
Share on other sites

AM GASIT PROBLEMA+REZOLVAREA.valabil pt cei carora le trancanea la gropi cu geamurile inchise.sau ros pe zona din mijloc perisorii aia si la gropi se freaca de bandoul pentru scurgerea apei,de asta atunci cand spalam masina sau ploua trancanitul dispare pentru o perioada.eu am uns chederul ala cu un ruj anti-inghet si problema sa rezolvat complet.sa vedem cat o sa tina...

 

a reaparut ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

AM GASIT PROBLEMA+REZOLVAREA.valabil pt cei carora le trancanea la gropi cu geamurile inchise.sau ros pe zona din mijloc perisorii aia si la gropi se freaca de bandoul pentru scurgerea apei,de asta atunci cand spalam masina sau ploua trancanitul dispare pentru o perioada.eu am uns chederul ala cu un ruj anti-inghet si problema sa rezolvat complet.sa vedem cat o sa tina...

 

a reaparut ? :twoup:

:Ddin fericire inca nu.am mai pus mana pe cheder in zona cu probleme si inca e foarte alunecos,in masina nu se aude nici musca:P

Link to comment
Share on other sites

ruju ala anti-inghet, cum arata, de unde se poate lua?

cel p care il am eu arata ca un roll-on.lam luat de la un magazin de piese auto 15ron.

 

ok..

auzi , dar daca lasai geamu jos sa zicem 4-5 cm si miscai de el in stanga si in dreapta, se auzea vreun sunet ? pentru ca la mine are exact aceleasi simptome, daca ploua/spal masina dispare pentru cateva ore, cand sunt inchise trancane.. daca le las 1-2 cm jos , nu se mai aude nimic.. deci practic unde se imbina geamu cu chederu, dar nu inteleg de ce atunci cand le las 4-5 cm jos si misc de el tot trancane ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ruju ala anti-inghet, cum arata, de unde se poate lua?

cel p care il am eu arata ca un roll-on.lam luat de la un magazin de piese auto 15ron.

 

ok..

auzi , dar daca lasai geamu jos sa zicem 4-5 cm si miscai de el in stanga si in dreapta, se auzea vreun sunet ? pentru ca la mine are exact aceleasi simptome, daca ploua/spal masina dispare pentru cateva ore, cand sunt inchise trancane.. daca le las 1-2 cm jos , nu se mai aude nimic.. deci practic unde se imbina geamu cu chederu, dar nu inteleg de ce atunci cand le las 4-5 cm jos si misc de el tot trancane ? :twoup:

 

si la mine geamul are joc,se misca cam 0,5 cm.daca te uiti atent la pozele p care leam pus mai sus o sa vezi chederul cu problema,si poti merge la masina si sa te uiti daca si la tine e ros cum e la mine(pe zona centrala nu mai are perisori).cand geamul e lasat un pik in jos chederul respectiv nu mai e presat pe bandoul de deasupra portierei(cel care dirijeaza apa)si de accea scartaitul dispare.la inceput am pus o bucata de scotch p bandoul respectiv. uite si poze..

post-37434-1280671305_thumb.jpg

post-37434-1280671319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:twoup: Am rezolvat problema vietii mele...asta cu scrtaitul de chedere.

Solutia a fost sprayul special din poza (7 euro in Olanda). Pur si simplu am dat pe toate chederele si apoi am sters cu carpa. In poza a doua apare locul din care vine zgomotul-- intre cele doua chedere de pe usa(merge si cu wd40). Sprayul lasa o pelicula foarte fina pe suprafata cauciucului.

Bafta multa!

post-28838-1281386844_thumb.jpg

post-28838-1281386855_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Nasol sa ai 4 geamuri electrice atunci :twoup: la cele manuale pe spate nu schiteaza nimic

 

Am desfacut usile, am verificat toate 4 macarale si sunt ok!Masina mea,cum sta in fata blocului si bate soarele pe ea,s-au rigidizat chederele si si-au pierdut din proprietati, de aceea scartaie(parerea mea...)!Am dat cu wd 40, a mai scazut din zgomot, trebuie sa imi iau si ruj de la sonnax sa vad daca dispare de tot!Nasol e ca eu nu prea stiu pe unde sa dau cu spray!Am dat peste tot unde vedeam plastic...cauciuc...sper sa termin de tot cu zgomotele astea....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.