Jump to content

e90 filtru particule


ganga

Recommended Posts

dar ce se intampla, iar ne-au trimis francezii la loc toti boschetarii plecati la "munca" acolo ? nu, eu imi vand masina si imi iau un Polo, prea au toti analfabetii BMW. Edited by Pole
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca e asa rau cum zic unii !!

Fum scoate doar daca ti-o resofteaza unii gen PowerChip din buc. Aia scot numai fumigene din masini...asa din ce statistica am facut pana acum. Rezultat din softul prost facut : motorina nearsa direct pe evacuare sub forma de fum (amestecul modificat in soft aiurea). Cam ce probleme are Passat B6 tdi...care scoate fum la greu...desi are DPF ! Dar la VW e facut softul prost din fabrica, cam ce fac unii softisti la noi pe sant :)

Link to comment
Share on other sites

VUVule, iar aberezi? Valabil si pentru valy89.

 

On: Nicio masina al carei motor e in toate mintile, nu va scoate fum dupa DPF off! Doar un mic "puff" la kickdown, dar asta numai daca masina are parte rar de kickdown-uri, adica mersul este preponderent "batraneste". Acelasi lucru este valabil si pentru o masina fara DPF din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu 320d 163cp 2005 care si-a facut anul trecut resoftare la ei. Inainate nu scotea gram de fum...masina neavand DPF stock. Acum daca stai in spatele lui si o frige un pic te lasa in ceata nu gluma! :) Deci i-au facut un soft de tot rahatul cei de la powerchip. Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Pai ai zis ca passatu are softul facut prost din fabrica si scoate fum chiar daca are dpf. Asta nu e aberatie? La fel si cu masinile remapate. La astea e normal sa scoata mai mult fum pentru ca se modifica timpii de injectie, cantitatea de motorina injectata, presiunea in turbina... Cum vrei sa se obtina o putere mai mare? Fum mult apare in general la softuri agresive, dar daca faci ceva modest nu exista sa scoata fum. Eu, spre exemplu, am un soft custom, undeva la 180cp (de la 163 stock), am castigat 0,4-0,5s in demaraj, dar fara fum suplimentar.
Link to comment
Share on other sites

si ieu am aceasi masina ca si tine si am avut aceleas probleme,dar sau rezolvat in felu urmator .. miau taiat filtru pe akolo pe unde era sudat au spart tot ce era in iel au facut asa o gaura k sa poata sa iasa fumu fara frobleme, lau sudat inapoi, l-au resetat di soft si gata,merge numai k scoate un pide fum negru cand accelerezi atata tot, acelas lucru lau facut si la audi din 2007

Limba romana a fost absolut macelarita in postul asta! :no:

Scuze, nu m-am putut abtine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Acum serios vorbind..o recomandare ..pe Bucuresti cine se ocupa cu asa ceva(sa anuleze fizic si soft DPF)..sa faca treaba ca lumea ?(BMW E60/2007)Daca stiti ceva si de costuri..multumesc anticipat.mentionez ca am deja 200.000 de km cu filtrul asta.

Alta problema ar fi ca motorul nu urca in turatii mai mult de 4000.RPM(asta din cauza filtului DPF?)

Edited by rebell
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri!

Cu ceva timp in urma am avut si eu probleme cu filtrul de particule,imi aparea si in bord pe i-drive eroare de filtru de particule desi ca nr de km imi indica 110.000km de parcurs.Cu inpa erorile ce apareau erau:

4530 air charge control, control deviation

480A system of partical filter

481A system of partical filter

Intre timp filtrul a fost curatat la o firma din tara,erorile sterse,update la bmw de soft.

O perioada masina a mers foarte bine acum am simtit lipsa de putere desi in i-drive nu apare nimic,la o testare cu inpa eroarea 480A system of partical filter reapare.Testarea cu inpa am facut-o dupa un drum mai lung pe autostrada si mi-a sarit in ochi temperatura la coolant de doar 75 de grade!!!Apoi lasand masina la relanti si mai uitandu-ma la diversi parametri valoarea aceasta a inceput sa creasca,care din termostate sa fie de vina?Oare din aceasta cauza sa nu isi inceapa procesul de regenerare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.