Jump to content

Numerele de inmatriculare modificate


numere modificate  

235 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi e indiferent. In SUA poti sa iti iei ca numar preferential orice combinatie de cifre si/sau numere de maxim x caractere....intr-un fel nu e chiar diferita practica numerelor preferentiale fata de numerele cu W si astea distantate.

 

In orice caz, oricat ai incerca, prostia nu ai cum s-o interzici prin lege, ca ei au mintea odihnita si gasesc metode sa o fenteze <_<

Link to comment
Share on other sites

Art. 45. - Indicativele judetelor si al municipiului Bucuresti, alcatuirea numerelor de ordine, formele, dimensiunile, culorile fondului placilor si ale ĂŽnscrisurilor aplicate, precum si conditiile de calitate sunt stabilite prin standard de stat, potrivit legii.

 

In ceea ce scrii cu rosu, te referi, probabil la standardizare. Sunt tare curios ce scrie in standardul acela <_< De ce te intreb: am doua randuri de placute de inmatriculare si sunt total diferite intre ele, ca distanta intre grupul de cifre si cel de litere. De asemenea, distanta dintre litere difera. Care or fi cele legale?

 

(La prima intalnire, ti le pot arata, le am in portbagaj)

Link to comment
Share on other sites

In ceea ce scrii cu rosu, te referi, probabil la standardizare. Sunt tare curios ce scrie in standardul acela :) De ce te intreb: am doua randuri de placute de inmatriculare si sunt total diferite intre ele, ca distanta intre grupul de cifre si cel de litere. De asemenea, distanta dintre litere difera. Care or fi cele legale?

 

(La prima intalnire, ti le pot arata, le am in portbagaj)

 

BĂŁnuiesc cĂŁ nu ai nevoie de ajutor ca sĂŁ-Ăži dai seama care sunt cele legale.

 

Acestea de care crezi cĂŁ sunt? <_<

 

http://img150.imageshack.us/img150/1783/nrinmatriculare00147916.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hai ca pun si eu o poza cu numerele mele de tzaran:

(nu mi-am pus nici folii, nici jante, nici stroboscoape, nici lumini albastre....da' mi-am pus numere de germania sa ies in evidenta <_< )

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

In ceea ce scrii cu rosu, te referi, probabil la standardizare. Sunt tare curios ce scrie in standardul acela :) De ce te intreb: am doua randuri de placute de inmatriculare si sunt total diferite intre ele, ca distanta intre grupul de cifre si cel de litere. De asemenea, distanta dintre litere difera. Care or fi cele legale?

 

(La prima intalnire, ti le pot arata, le am in portbagaj)

 

1..BĂŁnuiesc cĂŁ nu ai nevoie de ajutor ca sĂŁ-Ăži dai seama care sunt cele legale.

 

2. Acestea de care crezi cĂŁ sunt? <_<

 

http://img150.imageshack.us/img150/1783/nrinmatriculare00147916.jpg

 

 

1. Sigur o sa avem amandoi nevoie de ajutor. Numerele nu sunt din acelea "labartate". Un pic de rabdare, o sa discutam cu numerele pe masa.

 

2. Nu am idee, atata vreme cat nu am reusit sa citesc standardul. Ceea ce discutam aici, in lipsa standardului, nu sunt decat "d i s c u t i i". :unsure:

 

Hai ca pun si eu o poza cu numerele mele de tzaran:

(nu mi-am pus nici folii, nici jante, nici stroboscoape, nici lumini albastre....da' mi-am pus numere de germania sa ies in evidenta :bashwall: )

 

Lucrezi la PETroconsult? :blink:

Link to comment
Share on other sites

daca au ajuns jantele si foliile sa fie considerate elemente sa taranism...bagate-n aceeasi oala cu ledurile albastre si stroboscoape...

 

pai jantele si foliile, precum ledurile si strobo, sunt puse pe masini ca sa scoata masina in evidenta! unele sunt taranii altele nu, dar vad ca lumea amendeaza grav aici pe cei ce-si pun numere mai "frumoase" acuzandu-i ca vor sa iasa in evidenta!

 

si eu sunt tare curios sa vad ce zice "standardul" ala despre numerele de inmatriculare in Romania, ca nu l-am gasit nicaieri!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

platesti cam 50 de lei pe an, dar eu stiam ca poti doar sa le pastrezi daca le-ai avut pe o masina si vrei sa-ti ramana rezervate!

eu le-am tinut 1 an! am vandut masina, le-am "blocat" pe o perioada de 1 an, si cand am luat bmw-u n-am mai platit inca o data numerele!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

se poate plati in avans alocarea placutei cu nr.de inmatriculare preferential... se emite o chitanta, iar cand mergi cu masina la inmatriculare, nu mai trebuie sa platesti din nou numerele pt ca deja ai facut-o la rezervare...

 

taxa e 100 ron / an.

 

cel mai important e, poate, faptul ca, pe perioada rezervarii (pana iti inmatriculezi masina), placutele cu nr inmatriculare raman la Serviciul de Inmatriculari ... <_>

Link to comment
Share on other sites

se poate plati in avans alocarea placutei cu nr.de inmatriculare preferential... se emite o chitanta, iar cand mergi cu masina la inmatriculare, nu mai trebuie sa platesti din nou numerele pt ca deja ai facut-o la rezervare...

 

taxa e 100 ron / an.

 

cel mai important e, poate, faptul ca, pe perioada rezervarii (pana iti inmatriculezi masina), placutele cu nr inmatriculare raman la Serviciul de Inmatriculari ... :)

 

acasa la mine au ramas <_<

Link to comment
Share on other sites

Hai ca pun si eu o poza cu numerele mele de tzaran:

(nu mi-am pus nici folii, nici jante, nici stroboscoape, nici lumini albastre....da' mi-am pus numere de germania sa ies in evidenta :) )

unde ai facut respectivele placute cu nr. de inmatriculare si cat te-au ajuns ? <_<

post-12476-1245769161_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Hai ca pun si eu o poza cu numerele mele de tzaran:

(nu mi-am pus nici folii, nici jante, nici stroboscoape, nici lumini albastre....da' mi-am pus numere de germania sa ies in evidenta :lol: )

unde ai facut respectivele placute cu nr. de inmatriculare si cat te-au ajuns ? :)

 

in Germania, 14 euro

Link to comment
Share on other sites

initial placutele distantate au aparut ca mijloc de identificare a celorcare "nu trebuie" opriti (in general din politie). apoi s-au gandit ca pot face un ciubuc, iar acum se gasesc pe toate drumurile.

moda noua este cu placute tip C pe fata (de moto)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.