Jump to content

mi-am luat TEAPA 320d e46 fara instalatie AC


roco cluj

Recommended Posts

salut.mi-am schimbat bmw 318i e46 an 11.2000 pe un 320d e46 touring 04.2000. baiatu cu care am facut schimbul a zis ca trebuie incarcat cu freon(are in bord panoul de comanda pt AC,se aprind toate beculetele totul ok am zis eu in cel mai rau caz e dus compresorul ziceam eu) ieri la service surpriza,nu am gasit compresor ,furtune,radiator,nimic.E POSIBIL CA MASINA SA NU FI AVUT DIN FABRICA INSTALATIA?????AS PUTEA SA MONTEZI EU PE EA CLIMA ??? CAM LA CE PRET AS AJUNGE???? DACA MA AJUTA CINEVA CU NISTE SFATURI. MERSI MULT. <_< :)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da este posibil sa nu fi avut din fabrica....inseamna ca a montat pe masina decat panoul digital de clima si aeroterma....adica decat interiorul fara partea de motor........da, iti poti monta insa nu stiu cat te va costa.....asta este parerea mea..multa bafta
Link to comment
Share on other sites

il stiu pe tip, nu cred ca a fost teapa...Am vorbit cu el si imi zicea ca el asa stia sigur ca are clima de la cel de la care a luat-o.Un lucru e cert, daca a avut inainte de a lua-o el are sigur si acuma cand ti-a dat-o tie ca nu se ocupa cu dat-u instalatiilor jos.Asta e parerea mea personala.Sigur te-ai dus pe conducte sa vezi daca nu are compresor...Nu are conductele de alimentare de sub capota cu freon?Mergi pe "fir".
Link to comment
Share on other sites

il stiu pe tip, nu cred ca a fost teapa...Am vorbit cu el si imi zicea ca el asa stia sigur ca are clima de la cel de la care a luat-o.Un lucru e cert, daca a avut inainte de a lua-o el are sigur si acuma cand ti-a dat-o tie ca nu se ocupa cu dat-u instalatiilor jos.Asta e parerea mea personala.Sigur te-ai dus pe conducte sa vezi daca nu are compresor...Nu are conductele de alimentare de sub capota cu freon?Mergi pe "fir".

nici eu nu cred ca a facuto intentionat dar asta nu ma incalzeste cu nimic. chiar nu am chef sa ma apuc sa dau teapa mai departe,sper sa rezolvam cumva

Link to comment
Share on other sites

sigur ai putea rezolva mai ieftin cu dezmembrarile decat cu piese noi, mai trebuie un mecanic care stie ce face care sa-l iei cu tine atunci cand cumperi piesele.

dar eu unul nu cred ca as avea rabdare si nervi sa ma apuc sa o fac.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

il stiu pe tip, nu cred ca a fost teapa...Am vorbit cu el si imi zicea ca el asa stia sigur ca are clima de la cel de la care a luat-o.

 

hai ca astea-s povesti . Adica lui nu-i era cald , nu s-a gandit sa incarce cu freon ! E teapa sa vinzi o masina cu ac si sa nu aiba instalatie ..Asta e acum !

Link to comment
Share on other sites

Asa a cumparat si un prieten de-al meu o masina,o vectra.Si culmea,de la un asa zis "prieten",ba mai mult,asta are si bani sa-si puna in cap.Si lui i se aprindea led`ul butonului de la A.C. dar a primit acelasi raspuns : Are,dar ii trebuie freon sau e sparta vreo conducta.

S-a dus sa incarce cu freon si acolo.. SOC!

 

Sunt si oameni d`astia..ce sa`i faci..

Link to comment
Share on other sites

il stiu pe tip, nu cred ca a fost teapa...Am vorbit cu el si imi zicea ca el asa stia sigur ca are clima de la cel de la care a luat-o.

 

hai ca astea-s povesti . Adica lui nu-i era cald , nu s-a gandit sa incarce cu freon ! E teapa sa vinzi o masina cu ac si sa nu aiba instalatie ..Asta e acum !

am zis ca e parerea mea personala....poate am uitat sa zic ca nu bag mana in foc. E un amic si doar atat.Stiu ca ma intrebat mai de cateva saptamani de vreo cateva ori de unde sa-si incarce cu freon ca nu-i baga rece.De testat a testat dar sa rezumat la a constata ca nu are freon.

P.S. la ce sa ma intrebe de incarcat cu freon daca chipurile nu ar fi avut instalatia....nu am verificat deci nu stiu daca avea sau nu.

Edited by saplacan
Link to comment
Share on other sites

Atunci te cam contrazici singur...

 

Ai zis ca are in bord panoul si butonul de comanda al climei, se aprinde, dar nu merge.

 

Acum spui ca nu avea deloc masina...

 

 

Oricum, bafta cu montajul <_<

am zis ca are panoul de comanda in bord,dar restul pauza,panoul ala il poti schimba ca pe un cd player......deci clar o fost pus intentionat pt teapa din moment ce in fisa masini apare clar ca nu a fost echipata cu AC. PROSTIA MEA CA NU MA-AM UITAT ATENT ATUNCI,DAR SINCER NICI NU MI-A TRECUT PRIN CAP CA E POSIBIL SA NU AIBA CLIMA. INITIAL AM CREZUT CA A FOST DATA JOS INSTALATIA DE FOSTUL PROPRIETAR,DAR DIN MOMENT CE APARE ASA SI IN FISA MASINI E CLAR.....

Link to comment
Share on other sites

Sunt si astfel de cazuri din pacate, cunosc cazul unui om mai in varsta care a cumparat o VW acum cativa ani, ce-i drept era iarna atunci si avea pus doar butonul acela care are insemnul AC si cel din dreapta lui. Cele ce nu aveau din fabrica aer aveau un buton mai lung cu recirculare daca nu ma insel.
Link to comment
Share on other sites

eu am auzit de un caz d'asta cu un A4 luat de nou de la porsche (sau midocar), nu ma mai mir de particulari, aia au "omis" sa-i spuna ca masina nu are AC si a venit vara si.. surprizaaaa... masina avea panou de clima tot tot <_< deci....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.