Jump to content

zgomot ciudat la oprirea motorului


Recommended Posts

Salut la toata lumea, am si eu o problema care ma sacaie de ceva vreme. Dupa ce opresc motorul incepe sa se zguduie masina urmat de un sunet ciudat. Am pus acest filmulet pentru a fi mai precis la ce fel de sunet. Problema este ca anul trecut au fost montate la AB baneasa tampoane motor, banuiesc ca aceasta zguduiala la oprire ar fi de la tampoane dar nu imi vine sa cred ca sau dus asa de repede si anume la vreo 18000km. Sa nu imi fi pus astia tampoane bune?

Problema mai nasoala este sunetul metalic, o fi de la vreo rola ceva? Precizez ca sunetul se aude in partea dreapta cum ne uitam la motor .Habar nu am, oricum o sa merg cu ea in service sa imi schimbe astia tampoanele din nou. O fi ceva mai nasol?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Verifica vizual in functionare daca fulia are joc sau cu motorul oprit misca cu mana de fulie. Nu are rost sa dai jos curelele pentru ca oricum nu o sa poti sa desfaci fulia. Iti trebuie cheie de 22 si multe tevi mari <_< aaaa si 2 trebuie sa fiti 2 oameni. unu invarte de surub si altu tine cu o ranga blocat volantul
Link to comment
Share on other sites

Verifica vizual in functionare daca fulia are joc sau cu motorul oprit misca cu mana de fulie. Nu are rost sa dai jos curelele pentru ca oricum nu o sa poti sa desfaci fulia. Iti trebuie cheie de 22 si multe tevi mari <_< aaaa si 2 trebuie sa fiti 2 oameni. unu invarte de surub si altu tine cu o ranga blocat volantul

 

...cu un pistol pneumatic ?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu problema asta la 318d la oprirea se misca cam tare masina si se aude un zgomot nu prea placut urechii, eu am schimbat tampoanele motor sperand ca voi remedia problema dar nu s-a schimbat nimic...doar am rezolvat problema trepidarii motorului la plecarea din treapta 1 ( gen patinarea ambreajului). Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

Ai schimbat vreodata acea fulie la un motor diesel de BMW? Dupoa postul precedent sunt sigur ca nu.

Daca nu stii de ce te bagi in discutie?

 

 

O sau dau curea mare jos sa vad daca se misca vreo rola ceva

nu tebuie sa dai jos curea ca sa vezi cada e dusa fulia de vibrochen

se vede cu motorul la relanti daca fuleaza sau cu motorul oprit tregi de ea cu mana sa vezi daca are joc

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea, am si eu o problema care ma sacaie de ceva vreme. Dupa ce opresc motorul incepe sa se zguduie masina urmat de un sunet ciudat. Am pus acest filmulet pentru a fi mai precis la ce fel de sunet. Problema este ca anul trecut au fost montate la AB baneasa tampoane motor, banuiesc ca aceasta zguduiala la oprire ar fi de la tampoane dar nu imi vine sa cred ca sau dus asa de repede si anume la vreo 18000km. Sa nu imi fi pus astia tampoane bune?

Problema mai nasoala este sunetul metalic, o fi de la vreo rola ceva? Precizez ca sunetul se aude in partea dreapta cum ne uitam la motor .Habar nu am, oricum o sa merg cu ea in service sa imi schimbe astia tampoanele din nou. O fi ceva mai nasol?

 

 

La mine nu se vede filmul... "This video is private."

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea, am si eu o problema care ma sacaie de ceva vreme. Dupa ce opresc motorul incepe sa se zguduie masina urmat de un sunet ciudat. Am pus acest filmulet pentru a fi mai precis la ce fel de sunet. Problema este ca anul trecut au fost montate la AB baneasa tampoane motor, banuiesc ca aceasta zguduiala la oprire ar fi de la tampoane dar nu imi vine sa cred ca sau dus asa de repede si anume la vreo 18000km. Sa nu imi fi pus astia tampoane bune?

Problema mai nasoala este sunetul metalic, o fi de la vreo rola ceva? Precizez ca sunetul se aude in partea dreapta cum ne uitam la motor .Habar nu am, oricum o sa merg cu ea in service sa imi schimbe astia tampoanele din nou. O fi ceva mai nasol?

 

 

La mine nu se vede filmul... "This video is private."

 

 

este pentru toata lumea

Link to comment
Share on other sites

Ai schimbat vreodata acea fulie la un motor diesel de BMW? Dupoa postul precedent sunt sigur ca nu.

Daca nu stii de ce te bagi in discutie?

 

 

O sau dau curea mare jos sa vad daca se misca vreo rola ceva

nu tebuie sa dai jos curea ca sa vezi cada e dusa fulia de vibrochen

se vede cu motorul la relanti daca fuleaza sau cu motorul oprit tregi de ea cu mana sa vezi daca are joc

 

Daca ar fi fost fulia nu s-ar fi simtit si in mers?

Link to comment
Share on other sites

mda...nici la mine nu merge video -" This video is private. " (desi am cont pe youtube)

 

mi-am adus aminte sar putea sa fi selectat din greseala, o modific diseara, mersi.Nu stiam la ce referea colegul de mai sus

 

ia vedeti acuma?
Link to comment
Share on other sites

Ai schimbat vreodata acea fulie la un motor diesel de BMW? Dupoa postul precedent sunt sigur ca nu.

Daca nu stii de ce te bagi in discutie?

 

n-am schimbat, dar am vazut Mecanic(cu M mare) care a schimbat-o....fara tevi!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

mda...nici la mine nu merge video -" This video is private. " (desi am cont pe youtube)

 

mi-am adus aminte sar putea sa fi selectat din greseala, o modific diseara, mersi.Nu stiam la ce referea colegul de mai sus

 

ia vedeti acuma?

 

Exact zgomotul asta il am si eu pe 318d, daca aflati ce si cum e cu el, raportati aici.

 

Apropo, eu am schimbat tampoanele motor si nu s-a rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

mda...nici la mine nu merge video -" This video is private. " (desi am cont pe youtube)

 

mi-am adus aminte sar putea sa fi selectat din greseala, o modific diseara, mersi.Nu stiam la ce referea colegul de mai sus

 

ia vedeti acuma?

 

Exact zgomotul asta il am si eu pe 318d, daca aflati ce si cum e cu el, raportati aici.

 

Apropo, eu am schimbat tampoanele motor si nu s-a rezolvat problema.

 

Eu la 3 mecanici din 4 am primit verdictul "volantaaaaaaa" <_<. Dar mie nu imi vine sa cred ca ar fi volanta , daca ar fi dusa ar face si la relanti si in mers

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea, am dat cureaua mare jos pentru ca la oprirea motorului se auzea un sunet ciudat ca cel din filmulet. Dupa o mica inspectie am observat ca fulia de la pompa de apa, cred? cea din dreapta pozei din attach are jocul cel mai mare. A-2-a ca intensitate a jocului este prima din stanga poze si a 3 cea din mijloc are jocul cel mai mic. Intrebarea mea este daca tot ma apuc de operatiunea asta ce tb sa mai schimb? Fulia asta are vreo rola ceva sau tb sa o schimb? Ce marca este cea mai buna?
Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema si verdictul ar fi fost lantul , mai precis patina de la lant uzata si daca o schimb schimb tot kitul

 

nu stiu daca este de la lant, eu am desfacut cureaua mare cum am spus si la un post mai sus ca am niste jocuri in role in special la fulia aia mare cum te uiti la motor in dreapta(nu stiu ce face mai exact)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.