Jump to content

BMW Club Magazine


X X L

Recommended Posts

ACUM E CLAR DE CE NU IMI MAI VINE (SI NICI NU MAI POT) SA CONTINUI ?!

 

sper ca da... :twoup:

 

cu acestea fiind zise, declar suspendata aparitia revistei BMW Club Magazine !

 

daca vom continua ceva, aceea va fi deocamdata, postarea pe site-ul dedicat a editiilor online si mai ales a noilor stiri din lumea BMW !

 

:)

trist

Link to comment
Share on other sites

ACUM E CLAR DE CE NU IMI MAI VINE (SI NICI NU MAI POT) SA CONTINUI ?!

 

sper ca da... :twoup:

 

cu acestea fiind zise, declar suspendata aparitia revistei BMW Club Magazine !

 

daca vom continua ceva, aceea va fi deocamdata, postarea pe site-ul dedicat a editiilor online si mai ales a noilor stiri din lumea BMW !

 

:)

trist

 

 

asa e ,dar ne meritam soarta.... :)

Link to comment
Share on other sites

ACUM E CLAR DE CE NU IMI MAI VINE (SI NICI NU MAI POT) SA CONTINUI ?!

 

sper ca da... :twoup:

 

cu acestea fiind zise, declar suspendata aparitia revistei BMW Club Magazine !

 

daca vom continua ceva, aceea va fi deocamdata, postarea pe site-ul dedicat a editiilor online si mai ales a noilor stiri din lumea BMW !

 

:)

trist

 

Trist, dar pe buna dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Tragic...

 

Mã vedeam scoÞând din pod cutiile cu reviste, explicându-i ce ºi cum....cum e sã fi fan al celei mai iubite mãrci "pe vremea noastrã"....

 

Asta este...

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

de ce pentru cativa oameni suferim restul ? (mai multi) ....

trist !

sper sa-ti modifici decizia

 

+1

 

Asa daca ne luam dupa unu` sau altu `nu vom mai avea revista, nu ne vom mai intalni anual. Club oricum nu avem pentru ca nimeni nu stie unde sa cotizeze si pentru ce.

 

De fapt vom deveni doar niste forumisti pe un forum moka...

Link to comment
Share on other sites

nu sunt multe de spus fata de disparitia revistei....ca membru nou al acestui forum, din decembrie 2009, am facut doua lucruri: am cumparat un BMW si am facut un abonament la revista, fara sa stiu ce implicatii aveau cele doua actiuni ale mele. Ulterior am aflat, cu stupoare uneori, cu bucurie alteori, ca am facut o alegere buna dar, nu eram parte dintr-o comunitate asa cum mi-as fi imaginat. In acelasi timp, pentru a indulci un pic amarul acestei ultime constatari, mi-am facut prieteni si ne-am intalnit si ne vom intalni si discuta in continuare cu, sau fara revista, posesori sau nu de BMW. Desi sunt multe personaje controversate aici mi s-a confirmat ceea ce stiam deja: intotdeauna trebuie si repet, TREBUIE, sa judeci oamenii prin prisma propriilor tale experiente si nicidecum prin ceea ce afli de la altii sau citesti pe diferite topicuri.

 

Daca se va continua cu revista si sper sa se gaseasca resursele necesare pentru a se realiza acest lucru, voi fi unul dintre abonati in continuare. Motivul este simplu: nu pentru ceea ce este scris acolo, desi am gasit si lucruri interesante, ci pentru ceea ce reprezinta ea. In aceasta comunitate lipsita de coeziune sunt mindru sa spun ca am cativa prieteni noi si ca voi sti in permanenta, daca e sa am nevoie de ajutor vreodata in orice colt al tarii sau afara, voi avea pe cine suna, voi avea cu cine ma intalni si, cu siguranta sunt unii cu care voi schimba cateva flash-uri pe drumurile patriei.

 

Sunt sigur ca si altii gandesc cla fel ca mine si, din punctul meu de vedere este o suficient sa ma simt memru al BMW Club.

Link to comment
Share on other sites

Salut!S-au trimis reviste si in Galati?

Imi cer scuze,dar nu am urmarit topicul...

da, de mai multe ori... tie si colegului @boasca iti vor ajunge pe ruta prin care mi-ai trimis farul...

 

De fapt vom deveni doar niste forumisti pe un forum moka...

@Bala, ai atins un punct foarte sensibil!

 

de fapt asta era si scopul subsidiar revistei, de a te face mandru ca apartii unei comunitati/entitati, pe langa desideratul principal: a mentine informata o comunitate de pasionati ai unei marci premium!

 

nu sunt multe de spus fata de disparitia revistei...

sa speram ca intr-o buna zi vom putea relua aceasta activitate... daca vom deveni o comunitate coerenta si bazata pe EVOLUTIE si CIVILIZATIE.

Link to comment
Share on other sites

Voi posta nişte păreri personale pe care vreau să le citească oricine strict ca păreri personale, nu ca atacuri, postez fără nici o doză de răutate.

 

A scoate o revistă tipărită ĂŽn 2 oameni e aberant.

De ce e aberant? Pentru că asta denotă lipsa de interes pentru proiect.

Tocmai d-aia e interesantă o revistă, pentru că poţi citi părerile mai multor oameni, diverse editoriale şi articole, plus că e foarte muncă muncă să scrii articole demne de a fi publicate ĂŽntr-o revistă.

Şi da, am citit un număr al revistei.

 

Apartenenţa la o comunitate nu se va face ĂŽn veci printr-o revistă sau printr-un forum, chestia asta ţine de mentalitate şi de calitatea oamenilor implicaţi.

 

O comunitate poate să fie susţinută doar de un forum, iar forumurile tocmai d-asta au atât de mult succes.

Sunt gratuite, costurile la nivelul utilizatorilor sunt 0 sau minime, adică trebuie să aibă un abonament la internet, pot fi accesate de oriunde, deci dacă ai nevoie de o informaţie, nu e nevoie să iei o revistă după tine şi să o răsfoieşti până găseşti informaţia ci doar cauţi cu SEARCH şi găseşti, iar cantitatea informaţională este foarte mare.

 

Un asemenea proiect era sortit eşecului din start pentru că nu poţi face un asemenea proiect cu doar 2 oameni şi nici nu ai cui s-o vinzi pentru că sunt puţini membri activi ĂŽn cadrul celor care intră pe BMWclub, majoritatea intră ca să vândă ceva sau de plictiseală.

 

Nici măcar de activităţi cu dealerii nu au nevoie membrii activi ai acestei aşa-zise comunităţi.

Dacă cineva vrea să facă un test drive, n-are decât să ceară unul la reprezentanţă.

 

Din moment ce de ani de zile ne-am ĂŽntâlnit ĂŽn diverse locuri din Bucureşti, iar unii veneau săptămânal, chiar dacă nu făceau nimic special ĂŽn afară de a vorbi, e clar că socializarea şi succesul unor ĂŽntâlniri nu stă ĂŽn reviste sau participarea unor dealeri la diverse ĂŽntâlniri sau ĂŽn energizante date gratis.

 

Eu intru zilnic pe forumul acesta de vreo 5 ani, aşa că am dreptul la o părere.

 

Faptul că unii zic ceva de genul "doamne, vai ce rău ĂŽmi pare că nu mai iese revista", ĂŽnsă participarea activă din partea lor e 0, iar singurul lucru pe care l-au făcut a fost să dea 10-12 lei pe ea, mă face să cred că nu-i va interesa chiar aşa mult dacă revista va mai exista sau nu, nu va fi o tragedie pentru ei.

 

Mie nu-mi pare nici rău şi nici bine dacă revista va continua, nu-mi place să fiu ipocrit sau fals, ĂŽnsă ĂŽmi pare rău că nu există o comunitate reală de pasionaţi pe aceste forumuri.

Situaţia va rămâne aceeaşi mulţi ani de acum ĂŽnainte pentru că la noi ĂŽn ţară ĂŽşi cumpără oricine un BMW.

Se putea vedea foarte uşor şi la ĂŽntâlniri cam la ce nivel este comunitatea.

Tot felul de oameni, unii veniţi doar pentru a-şi face reclamă şi a vinde nişte produse, unii veniţi să dea nişte cercuri, alţii veniţi să socializeze. Ba chiar şi unii veniţi să arunce câte un ochi la maşini, oameni care păreau hoţi de oglinzi. Sau acei ţigani veniţi să vândă un Golf furat pentru că au văzut ĂŽntâlnirea la TV.

 

Eu am mai mulţi prieteni pe care i-am ĂŽntâlnit pe acest forum, sunt sigur că acesta este şi cazul altora.

Deci forumurile sunt pe drumul cel bun, ĂŽnsă realizarea unor comunităţi este ĂŽncă departe.

 

Dacă revista va continua ĂŽn format online doar ĂŽn scop informaţional şi este nevoie de articole scrise şi de alţii, nu m-ar deranja să scriu şi eu.

Edited by Ciupanezu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Nu se vinde cat ar trebui pentru ca suntem doar 2 si jumatate care duc revista asta in spate si care fiecare are limitele lui in realizarea unei reviste. Adica exista 1/redactie si 1/design. Restul nu e acoperit dar incercam sau cel putin am incercat sa facem si asta. Cat am stiut si putut.

 

Prietene, nu te supara, insa poate chiar nu merita, din punct de vedere "cost effective". Eu cred ca si daca erati 100, tot nu se vindea, gandeste-te ca esti pe un forum unde se discuta achizitia de placute frana SH si asa mai departe :twoup: Aveti acolo reclama la MrCap, care face detailing pe niste sume fantastice pentru majoritatea membrilor BMWClub... pe scurt, nu ai target aici, tocmai pentru ca revista este dedicata unei marci premium, pe care multi nu si-o permit de fapt.

 

Daca ai vinde o revista DaciaClub, probabil ai avea mai mult succes.

 

Inca ceva, pe un forum unde posteaza din ce in ce mai multi analfabeti si semi-analfabeti, cu un grad de educatie si cultura regasite si la unele nevertebrate, nu stiu cat de inteligent este sa vrei sa vinzi o REVISTA, care pe langa poze mai are si text, deci aici respectivii mentionati mai sus, sunt pusi intr-o reala dificultate.

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=89896&hl=

 

doar 52 de voturi... interesant ce se intampla aici... :)

 

deci sa inteleg ca finalul era inevitabil... :)

 

NU, prieteni ! e vorba de lipsa de solidaritate si coeziune, ca sa nu mai vorbesc despre altceva...

 

L.E.

@pole, tu tot la banii din vanzari te gandesti ??? trebuie sa iti repet ca nu era vorba de AFACERI aici, ci doar de sustinerea unui proiect, asa cum incearca acum si Romulus cu acel server... sper ca macar el sa reuseasca si sa posteze public cat a reusit sa stranga din donatii ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Prietene, eu am incercat sa ajut si cu revista cand am vorbit la Red Bull cu Directorul General, pentru sponsorizare (inteleg ca au participat la evenimente cu redbull moca), am ajutat si forumul acum vreo 2 ani cu o donatie de 2000 de roni catre Romulus, forum ma rog, am platit si cotizatia la club, deci cred ca am "coezionat" destul, ba chiar mai mult decat au "coezionat" multi pe forumul asta, care se bat cu pumnii in piept ca au cumparat o revista de 11 roni si uite cata pasiune le curge prin vene datorita acestui fapt.... ca sa nu spun mai mult.

In coditiile in care nici macar un multumesc nu am primit, macar pentru efort, nu vad cine si de ce ar mai "coeziona".

 

Asta e, se mai taie si maioneza cateodata.

 

LE

 

@xxl, nu asta incercam sa subliniez in postul despre analfabeti.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=89896&hl=

 

doar 52 de voturi... interesant ce se intampla aici... :twoup:

 

deci sa inteleg ca finalul era inevitabil... :)

 

NU, prieteni ! e vorba de lipsa de solidaritate si coeziune, ca sa nu mai vorbesc despre altceva...

 

Sondajul ăla nu prea are relevanţă.

Dacă fac acum un sondaj pe forum ĂŽn care să se voteze dacă există sau nu viaţă extraterestră, iar una dintre opţiuni să fie "Da, am avut parte de o ĂŽntâlnire de gradul III.", cei mai mulţi dintre ei asta ar vota.

Un click nu costă nimic, toată lumea şi-ar spune părerea despre orice, chiar şi despre lucrurile pe care nu-i interesează.

 

Solidaritate şi coeziune nu există ĂŽn cazuri mult mai importante chiar şi pentrur ĂŽntreaga societate.

Edited by Ciupanezu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dacã fac acum un sondaj pe forum În care sã se voteze dacã existã sau nu viaÞã extraterestrã, iar una dintre opÞiuni sã fie "Da, am avut parte de o Întâlnire de gradul III.", cei mai mulÞi dintre ei asta ar vota.

 

Daca tu nu ai fost (inca) rapit, nu generaliza... Altii, multi, poate ca au fost... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ideal era ca aceasta revista sa fie distribuita GRATUIT membrilor comunitatii, daca exista si sustinere financiara...

 

pentru ca asa ceva nu exista, ne vom limita cel mai probabil la ONLINE... insa mai ramane destul de discutat... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ideal era ca aceasta revista sa fie distribuita GRATUIT membrilor comunitatii, daca exista si sustinere financiara...

 

pentru ca asa ceva nu exista, ne vom limita cel mai probabil la ONLINE... insa mai ramane destul de discutat... :twoup:

 

 

eu inca mai trag nadejde ca o sa mai apara BMWclub magazine in editie print :)

desi sunt sigur ca sunt si destui care se bucura acum ca nu mai apare

Link to comment
Share on other sites

asa cum incearca acum si Romulus cu acel server... sper ca macar el sa reuseasca si sa posteze public cat a reusit sa stranga din donatii ! :twoup:

 

+1

eu sper ca o sa reuseasca in demersul cu serverul

 

claudiu 2% din vanzari sau profit?

 

 

am scris ca 2% din cifra de vanzari

daca puneam din profit suma era mult mai mica

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.