Jump to content

curatare debitmetru


superbun1981

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

poti sa-l cureti pana termini solutiile din lume! nici un electronist n-a reusit sa repare vreunu...

nu se strica din cauza mizeriei...ci din cauza uzurii!

offff..desi am zis ca e ultimul post pe tema asta te intreb si eu cam cat rezista la uzura un debitmetru?

 

 

de ce masina?

de obicei la E46 tine in medie 120-150 000 km...ala original!

sa-mi spuna cine are mai mult de 150 de mii cu ala original pe E46 M43!

 

sunt prost facute am impresia...

cand l-am dat eu jos era ca nou, strop de praf n-avea pe el...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

offff..desi am zis ca e ultimul post pe tema asta te intreb si eu cam cat rezista la uzura un debitmetru?

Dar un televizor cat rezista la uzura :) ? E cam aceeasi situatie, poate sa se strice a doua zi sau sa te tina 20 de ani. Te incumeti sa faci o predictie ? <_<

Link to comment
Share on other sites

poti sa-l cureti pana termini solutiile din lume! nici un electronist n-a reusit sa repare vreunu...

nu se strica din cauza mizeriei...ci din cauza uzurii!

offff..desi am zis ca e ultimul post pe tema asta te intreb si eu cam cat rezista la uzura un debitmetru?

 

 

de ce masina?

de obicei la E46 tine in medie 120-150 000 km...ala original!

sa-mi spuna cine are mai mult de 150 de mii cu ala original pe E46 M43!

 

sunt prost facute am impresia...

cand l-am dat eu jos era ca nou, strop de praf n-avea pe el...

mda... era vorba de generatia noua si de diesel 318d an 2004

e alta gasca in alta traista

Link to comment
Share on other sites

are o rezistenta care se arde daca se aseaza imputritati pe ea...

 

sunt masini care au nk kilometri si nu a cazut

orice mecanic destoinic te poate lamuri care e treaba legatura intre nonschimbatul filtrului de aer si decesul debitmetrului

e ultimul meu post pe acest topic

eu am dat un sfat din experita

 

Incorect la faza cu rezistenta...

Ai dreptate cu durata de viata a unui debitmetru.

Dar poti recomanda sa fie schimbat preventiv la un anumit numar de Km fiindca tu ai experienta de care vorbesti mai sus dar cred ca nu in mecanica ci in comercializarea componentelor...

Tot vorbeai de reprezentanta...Cere te rog unui cunoscut pe care probabil il ai acolo o statistica la schimbarea acestui component Vs. nr de km. parcursi...si ai sa vezi ca ai dreptate

Link to comment
Share on other sites

cea mai buna solutie pentru curatat debitmetrul, este sa-l cureti de tot :) si sa cumperi 1 nou <_<

 

Normal ca o sa cumpar unul nou, dar inainte de ai face testamentul am zis sa ii fac o curatare inainte, nu strica sa incerc. Am desfacut debitmetrul dar cum a zis si un coleg mai sus ca este frectie la picor de lemn. De ce spun asta pentru ca nu prea am cum sa desfac senzorul . Nu are suruburi ca sa desfaci senzorul si sa il tragi. Este ca si cum ar fi presat acolo, am incercat sa il trag dar nu am reusit. A mai facut cineva asa ceva? Cred ca o sa ii dau niste fasuri si il pun la loc. Vroiam sa scot si senzorul sa dau pe ele ca asa nu cred ca are nici un farmec

Link to comment
Share on other sites

cea mai buna solutie pentru curatat debitmetrul, este sa-l cureti de tot :) si sa cumperi 1 nou <_<

 

Normal ca o sa cumpar unul nou, dar inainte de ai face testamentul am zis sa ii fac o curatare inainte, nu strica sa incerc. Am desfacut debitmetrul dar cum a zis si un coleg mai sus ca este frectie la picor de lemn. De ce spun asta pentru ca nu prea am cum sa desfac senzorul . Nu are suruburi ca sa desfaci senzorul si sa il tragi. Este ca si cum ar fi presat acolo, am incercat sa il trag dar nu am reusit. A mai facut cineva asa ceva? Cred ca o sa ii dau niste fasuri si il pun la loc. Vroiam sa scot si senzorul sa dau pe ele ca asa nu cred ca are nici un farmec

uite poza cu debitmetrul

desfaci cele 2 suruburi si iese senzorul

Link to comment
Share on other sites

cea mai buna solutie pentru curatat debitmetrul, este sa-l cureti de tot :) si sa cumperi 1 nou <_<

 

Normal ca o sa cumpar unul nou, dar inainte de ai face testamentul am zis sa ii fac o curatare inainte, nu strica sa incerc. Am desfacut debitmetrul dar cum a zis si un coleg mai sus ca este frectie la picor de lemn. De ce spun asta pentru ca nu prea am cum sa desfac senzorul . Nu are suruburi ca sa desfaci senzorul si sa il tragi. Este ca si cum ar fi presat acolo, am incercat sa il trag dar nu am reusit. A mai facut cineva asa ceva? Cred ca o sa ii dau niste fasuri si il pun la loc. Vroiam sa scot si senzorul sa dau pe ele ca asa nu cred ca are nici un farmec

Eu zic sa nu-i faci nimic,ca poate debitmetrul este bun si o sa-l strici de tot.Ca sa te edifici ce-i cu debitmetrul incearca unul de la un coleg cu masina identica.Daca vezi ca ai scapat de probleme cumpara unul nou.Mai bine mergi la un service specializat BMW

Link to comment
Share on other sites

astia de la orice service daca nu iti merge bine masina primul lucru iti schimba debitmetrul ,am patito la alta masina , iti iau 6 milioane si apoi zic ca merg pe fir mai departe sa vada de ce nu iti merge masina .La masina aia era un Bosch si senzoru nu se putea da jos.
Link to comment
Share on other sites

acuma vin si eu cu o rugaminte: vorba unui coleg de mai sus si anume daca se risca cineva ca nu pot sa ii spun alcumva sa facem o proba cu un debitmetru de pe pe o masina asemanatoate( 318d 11/2004 a mea).Multumesc

 

acuma vin si eu cu o rugaminte: vorba unui coleg de mai sus si anume daca se risca cineva ca nu pot sa ii spun alcumva sa facem o proba cu un debitmetru de pe pe o masina asemanatoate( 318d 11/2004 a mea).Multumesc

scuze ca m-am bagat peste colegul de mai sus <_<

Link to comment
Share on other sites

e ciudat

 

:)

:bashwall:

:unsure:

............

 

nu,nu este ciudat ,este euro 4 si are 4 fire(nu 5), iar acest debitmetru din urma ,vine doar turnat, nu se poate schimba doar senzorul.... <_<

 

debitmetrul se strica din cauza vaporilor de apa si al impuritatilor + efectul timpului care imbatraneste materialele...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

salut. am acelasi simptome si eu, parca da in nas, demaraj nu prea mai are si turatiile scad foarte repede cand schimb vitezele. care are un 318d 2004 cu un debitmetru bun? <_<

 

superbun1981 - l-ai schimbat sau nu inca?

Edited by Mika D
Link to comment
Share on other sites

salut. am acelasi simptome si eu, parca da in nas, demaraj nu prea mai are si turatiile scad foarte repede cand schimb vitezele. care are un 318d 2004 cu un debitmetru bun? <_<

 

superbun1981 - l-ai schimbat sau nu inca?

 

Joi mi-am facut programare la bavaria sa vedem ce iese, daca tot am niste piese de schimbat pe garantie am zis sa ii fac si acolo o verificare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.