Jump to content

Pot pune un Mid cel cu 7 butoane in loc la ceasul analogic?


ral

Recommended Posts

I-mi cer scuze daca a mai fost,dar nu am gasit.Vreau sa-mi pun pe masina mid-ul cu 7 butoane cel care arata doar ceasul si temperatura exterioara in loc la ceasul analogic care il am acum pe masina si vreau sa stiu daca trebuie modificat ceva sau doar scot mufa si o pun la asta nou?Multumesc
Link to comment
Share on other sites

se leaga in 20 de min ...ai 4 fire de legat....cauta-l pe e_emu3 pe forum si cu 30 de lei cred ca ti-l pune el daca esti din buc si daca are timp...bafta....ma refer la cel cu 7 butoane Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Poti sa pui OBC-ul mare cu 18 butoane .. daca tot faci modificari ...

 

Si merge sa il pun daca il am deja pe cel cu 7 ? Sau necesita si ala fire trase.. etc

 

Merge, dar evident trebuie sa mai tragi fire. Cel de 7 are doar 2 alimentari, o masa, 1 fir pentru senzor de temperatura si inca 2 pentru gong. Sper sa nu fi uitat nimic. Pentru aia gasesti pe net scheme de conversie mai mult sau mai putin exacte. Mai tarziu o sa-ti dau un link pentru asa ceva. Daca vrei pot sa-l montez eu, dureaza 3-4 ore, dar contra-cost.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

Bai da zgarciti sinteti in a da informatii. Toti stiti sa montati da nici unu nu ar pune o schema ceva ca sa ajuta si pe altii. Parca era un forum de pasionati, sa ne ajutam intre noi, etc. Dar vad ca nu se poate numai pe bani.

 

Hai ca va dau eu schema pinilor si ce legaturi trebuie sa faceti :)

Vechiul ceas analog are o mufa cu trei fire:

-maro (la masa)

-rosu/galben la plus permanent

-gri/verde la plusul de iluminat

Aceste legaturi sint valabile si la Mid-ul cu 7 butoane. Mai trebuie sa legati doar cateva fire in plus la Mid. Acestea sint:

-firele alb/albastru (pin10) si firul alb/rosu (pin11) se leaga la gong sau buzzer, cum vreti voi

-pe pinul 12 veniti cu un fir de la senzorul de temp. exterioara. Celalalt fir al senzorului se leaga la masa

-firul violet/alb (pin14) se leaga la un plus de contact.

Link to comment
Share on other sites

multumim. daca eram in buc nu ma mai interesau informatiile mergeam direct la cineva sa mi-l monteze, dar cum stau in alt capat de tara nu prea am cum.

dar pt unul cu 18 butoane cam ce ar trebui facut? cam ce modificari implica si ce costuri?

Edited by Fane_05
Link to comment
Share on other sites

Ai spus ca vechiul ceas analogic trebuia sa aiba maro, rosu/galben si gri/verde. Eu nu gasesc firul gri/verde. Mentionez ca la mine din masina ies 9 fire si din MID 7. Si intreb si eu ca si clegul de mai sus unde se afla acel gong buzzer. Multumesc
de fapt este gri/rosu,nu gri/verde si este la toate bmw-urile din gama e36,nu conteaza motorizarea,iar gri/rosu face parte din iluminat,este un fir pe care il gasesti aproape in toata masina :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.