Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

ideea este ca..nu s-a schimbat mai nimic pe aici..e doar paine cu miros de salam din pacate...poate tu locuisti in alta tara dar aici in romanica spaga e in floare indiferent de camerele de pe pieptul politistului sau de statul cu mainile pe volan :) eu am fost oprit si aproape ca m-a implorat pentru un 10 lei de un pachet de tigari..si nu i-am dat ascris procesul verbal apoi a taiat tot..

 

si eu am patit asa de cateva ori!!

 

 

 

 

 

...apoi m-am trezit!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

din pacate am un prieten care e aici la sectia 3 si baga benzina din salariu ca sa nu patruleze pe jos..asa ca :) .nu e cea mai buna perioda sa te devii militian.nu vorbesc de toti..ci astia cu care ne intalnim zi de zi pe strazi,ceilalti din birouri sunt alta poveste..ca sa nu mai vorbim de salariile mizere si de lipsa de respect sau de legea care tine mai mult cu infractorul parca..astea sunt alte povesti.per total si eu au motivele lor de a se comporta in felul asta. Edited by cata precup
Link to comment
Share on other sites

Un pic de ONTOPIC.

 

Cred ca s-a mai spus dar nu se circula pe banda 1(inclusiv eu) pt ca de obicei sunt ori gropi ori masini parcate, pe care e bine sa le eviti.

 

Asta nu inseamna ca dc vine cineva tare din spate si am posibilitatea nu ii fac loc.

Link to comment
Share on other sites

Cred cĂŁ este evident cĂŁ nimeni nu se aÂşteaptĂŁ sĂŁ sari ĂŽn ÂşanĂž cu maÂşina sau sĂŁ faci praf 7 maÂşini parcate ca el sĂŁ te depĂŁÂşeascĂŁ, ĂŽnsĂŁ aici se vorbeÂşte despre totul altceva, Âşi anume obrĂŁznicia Âşi prostia celor care merg pe banda a doua sau a treia deÂşi prim bandĂŁ este liberĂŁ Âşi poate fi folositĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Cum am spus dc sunt pe banda a 2-a si vine cineva tare din spate ma repliez pe banda 1, dc am posibilitatea.

 

Dar cand pe banda 1 sunt gropi sau masini parcate de ce sa nu merg pe banda 2...

Link to comment
Share on other sites

Cred cĂŁ este evident cĂŁ nimeni nu se aÂşteaptĂŁ sĂŁ sari ĂŽn ÂşanĂž cu maÂşina sau sĂŁ faci praf 7 maÂşini parcate ca el sĂŁ te depĂŁÂşeascĂŁ, ĂŽnsĂŁ aici se vorbeÂşte despre totul altceva, Âşi anume obrĂŁznicia Âşi prostia celor care merg pe banda a doua sau a treia deÂşi prim bandĂŁ este liberĂŁ Âşi poate fi folositĂŁ.

 

Pãi de ce s-ar mai deranja sã schimbe benzile? Oricum ºtie el cã existã undeva o groapã. Spre ruºinea mea eu sunt destul de agresiv cu cei care stau foarte mult În faÞã fãrã nici cel mai mic motiv. Dar am avut ºi cazuri În care nu mã vedeau, deºi farurile mele erau pe bord la ei (nu le opresc niciodatã) ºi când mã vedeau Într-un final, se speriau ºi puneau frânã cât puteau sau trãgeau brusc dreapta. Niºte reacÞii foarte periculoase.

 

Nu mai fac flash-uri de ani buni ºi nici nu claxonez decât o datã pe an.

Link to comment
Share on other sites

Cum am spus dc sunt pe banda a 2-a si vine cineva tare din spate ma repliez pe banda 1, dc am posibilitatea.

 

Dar cand pe banda 1 sunt gropi sau masini parcate de ce sa nu merg pe banda 2...

asa fac si eu,doar ca sunt f atent in oglinzi....sa nu vina cineva f tare si sa il incurc!

Edited by dantes2007
Link to comment
Share on other sites

Pãi de ce s-ar mai deranja sã schimbe benzile? Oricum ºtie el cã existã undeva o groapã. Spre ruºinea mea eu sunt destul de agresiv cu cei care stau foarte mult În faÞã fãrã nici cel mai mic motiv. Dar am avut ºi cazuri În care nu mã vedeau, deºi farurile mele erau pe bord la ei (nu le opresc niciodatã) ºi când mã vedeau Într-un final, se speriau ºi puneau frânã cât puteau sau trãgeau brusc dreapta. Niºte reacÞii foarte periculoase.

 

Nu mai fac flash-uri de ani buni ºi nici nu claxonez decât o datã pe an.

 

Eu m-am sĂŁturat de toĂži idioĂžii care te forĂžeazĂŁ sĂŁ-i depĂŁÂşeÂşti pe dreapta pentru cĂŁ sunt ei Âşmecheri Âşi nu pot merge pe banda din dreapta.

E o problemĂŁ de mentalitate.

MulÞi merg cu 50-60 În oras ºi dacã-i depãºeºti se gândesc:

"Ce l-a apucat pe ĂŁsta viteza".

 

ParcĂŁ e treaba lor cu ce vitezĂŁ merg alĂžii.

Treaba lor ar trebui sĂŁ fie sĂŁ nu incomodeze pe alĂžii.

Link to comment
Share on other sites

plin de scuze penibile,

 

Decat sa va uitati in oglinda sa nu vina unu tare din spate, mai bine mergeti pe prima banda, si cand aveti obstacol, va asigurati si depasiti pe banda a 2-a.

 

Am avut parte de o viziune foarte frumoasa azi dimineata, toata banda a 2-a, a depasit un tir, pe banda 1, pentru ca asta era regele soselelor si de pe banda a 2-a nu a miscat... probabil ii era cumva de gropi...

 

Daca vezi masini, te asiguri si treci pe banda a 2-a, nu se procedeaza cum descriu unii mai sus, ca ei circula pe a 2-a si daca vine unu se dau pe banda 1... e chiar invers.. circuli pe banda 1 si cand nu e loc depasesti folosind banda 2...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

M-a oprit politia in Austrica ca circulam pe banda din mijloc, erau 3 benzi, acum cativa ani.

 

Mi-au spus: In austria we drive on the right side of the road..eu ca taranu nu stiam ce vrea de la mine :twoup:)

 

Pana la urma am inteles si m-a lasat sa plec intrucat aveam circumstante atenuante..era gol..era noapte..incercam sa imi asigur gradul maxim de siguranta..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In primul rand si eu sunt sofer de camion si in acelasi timp posesor de Bmw, si ma deranjeaza tare fazele astea cu camioanele numai pe banda 1. Cu cateva pagini mai in spate am mai scris, in cazul in care mergi pe banda 1 cu camionul, si iti apare un obstacol, pui semnalizarea de la 100m si astepti sa te lase cineva sa intri pe banda 2. Poti astepta si 5 minute nu te va lasa nimeni, iar daca te bagi cu "japca" te poti alege si cu claxoane blitzuri etc...

On topic: intr-una din saptamanile trecute, veneam dinspre Interservisan spre Marasti(pt cei care stiu). Toate bune si frumoase, pana cand ajung la 10 m de intersectia cu strada care vine de la Iulius mall, iar un E46 fl, gri, cu nr CJ 11 FFG sau ceva de genul, mi se baga de pe banda 1, de pe care din cate stiu eu, se ia in dreapta, in fata mea la max 50 cm. Prima reactie, goarna, ma misc mai in fata, sa vad ce face. El flexat, nici macar nu s-a sinchisit sa scoata mana pe geam sa faca un ''multumesc"-alea ma mai calmeaza. Ce vreau sa subliniez este ca multa lume de pe aici si nu numai, ne trateaza ca pe niste cersetori, sa mai rau, de parca drumul ar fi al lor, iar noi cu camioanele, ceva asa de umplutura. Si cu baiatul ala cu E46-le puteam sa-l agat, un pic cat sa ii iau vopseaua, el ramanea fara permis, s.a.m.d. Am inceput sa tratez problema mai pasiv, sa ma doara in cot, merg pe banda 2, iar daca vad in fata 1 km liber pe banda 1, trec pe 1, daca nu pace...

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa tratez problema mai pasiv, sa ma doara in cot, merg pe banda 2, iar daca vad in fata 1 km liber pe banda 1, trec pe 1, daca nu pace...

O sa se faca culoar de trecere prin dreapta ta plus multa carne :twoup:

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.