Jump to content

E90 - iDrive Voice Command


Recommended Posts

Am un BMW cu i-Drive, E90 din 10/2005. Este adus din Belgia.

Am incercat voice command-ul pentru iDrive dar se pare ca nu recunoaste decat belgiana.

Exista vre-o optiune de a modifica recunoasterea vocala in engleza sau trebuie sa imi rescriu softul?

 

Daca trebuie rescris softul in engleza sau in romana cine ar putea face lucrul acesta si cat ar costa?

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

La E60 a trebui sa merg la AB pt a modifica limba la "voice control", din iDrive se schimba numai limba meniurilor.

 

Ai buton de "voice" si jos langa butonul de meniu de sub iDrive ? caci daca ai numai pe volan, nu ai comenzi vocale.

 

In romana nu cred ca se poate.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
mai, nu mai tin minte, deoarece am mai efectuat si alte operatiuni atunci, dar asa ca idee, cred ca in jur de 200-250 RON. Cred ca intra si un update de soft in bani astia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest poleposition

Pai, eu la M6, am aceasta functie TV/VIDEO, este o optiune pe care o alegi cand configurezi masina, adica sa fie pe masina, nu se activeaza din soft, deorece trebuie sa ai fizic anumite componente instalate pe masina, de exemplu TV Tuner-ul etc.

 

Presupun ca se poate face un upgrade, poti intreba la o reprezentanta, totusi nu stiu cat de mult ar merita.

 

Functia TV/VIDEO functioneaza oricum numai cat autoturismul este stationar, cum ai plecat de pe loc se opreste automat, e o masura de safety bla bla...

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
salutare...! am o nelamurire cu controlul voce la masina E90 navi prof, de cand a fost reparata unitatea CCC nu mai merge sa activez comenzile vocale! precizez ca inainte de reparare totul mergea perfect! spuneti-mi va tog, trebuie sa fac vreun update la unitate sau se poate mai simplu? stima
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sa pui vinul masinii in cele 5 comp din ccc dupa care sa reincarci fsc pe care ar trebui sa il iei de la bmw...deci poti sa uiti de comenzile vocale...

 

m-ai lasat masca! de ce zici ca pot sa uit de comenzile vocale?(costa mult FSC ala ma gandesc eu) eu optiunea asta o am din fabrica, cum dreaq nu mai merge!? daca s-a resetat CCC dupa reparare ma gandesc ca ar trebui sa revina la setarile din fabrica.......:? sau zic eu niste aberatii..........?

Link to comment
Share on other sites

m-ai lasat masca! de ce zici ca pot sa uit de comenzile vocale?(costa mult FSC ala ma gandesc eu) eu optiunea asta o am din fabrica, cum dreaq nu mai merge!? daca s-a resetat CCC dupa reparare ma gandesc ca ar trebui sa revina la setarile din fabrica.......:? sau zic eu niste aberatii..........?

daca masina a fost fabricata cu optiunea(comanda vocala) nu are cum sa dispara pe traseu ... cum sa uiti de ea( ce a zis colegu mai sus)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

daca masina a fost fabricata cu optiunea(comanda vocala) nu are cum sa dispara pe traseu ... cum sa uiti de ea( ce a zis colegu mai sus)

 

pai inainte sa mi se duca CCC mergeau comenzile vocale...iar dupa reparare nu mai merg deloc(nici beep nu face cand tin apasat ori pe butonul de la volan ori ala de pe control-er) am citit mai multe ca cica trebuie sa tin apasat nu stiu cate sec sa se activeze dar fara nici un rezultat! stii ceva vreo operatiune? daca da da-mi de stiinta....! bafta

Link to comment
Share on other sites

pai inainte sa mi se duca CCC mergeau comenzile vocale...iar dupa reparare nu mai merg deloc(nici beep nu face cand tin apasat ori pe butonul de la volan ori ala de pe control-er) am citit mai multe ca cica trebuie sa tin apasat nu stiu cate sec sa se activeze dar fara nici un rezultat! stii ceva vreo operatiune? daca da da-mi de stiinta....! bafta

Am aceeasi problema. Am schimbat CCC-ul cu unul nou nout, moment din care Comanzile vocale au devenit indisponibile.Am vb cu cei de la service-ul la care am comandat piesa si la care s-a facut si montajul si mi-au spus baietii ceva de genul: BMW mai da si tepe...Bun, zic dar cum ramane cu optiunea mea din fabrica? Daca vreau sa vand masina de ce sa o dau stirba? Am platit oare piesa pe jumatate sau 3/4? Cred ca nu...

Citind pe internet am descoperit ca defapt procedura e destul de complicate si trebuie mers la reprezentanta, unde, un cod de pe un DVD va fi inserat pe undeva prin nu stiu ce module dupa care optiunea va redeveni disponibila.

Eu unul, pe moment m-am lasat pagubas, dar cam asta e ideea: Bavaria, DVD cu nu stiu ce cod si pe urma merge jucaria. Oricum ideea e ca acel cod de pe DVD trebuie cumparat, deci nu e free...

Anyway situatia mi se pare inacceptabila pentru ca noul CCC a fost nou nout, BMW OE, iar acea optiune a venit din fabrica nu ulterior. CCC-ul a fost instalat intr-un "service BMW" din Bucuresti, nu la reprezentanta BMW...e posibil ca asta sa fie problema...

What the fuck is actually wrong with BMW?

Adica platesti pentru ceva din fabrica dupa care cand jucaria lor se strica si o inlocuiesti cu aceeasi piesa tot a lor, nu mai merge tigania? Ce dracu e asta?

Pentru mine BMW AG are nota 2 cel putin din acest punct de vedere!

Numai bine!

 

P.S. Masina in cauza: 325i E90 2006

P.S.S Poate cineva, din randul BMW Forum, sa ne ajute in rezolvarea acestei porcarii intr-o maniera mult mai eleganta?

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

Am un BMW cu i-Drive, E90 din 10/2005. Este adus din Belgia.

Am incercat voice command-ul pentru iDrive dar se pare ca nu recunoaste decat belgiana.

Exista vre-o optiune de a modifica recunoasterea vocala in engleza sau trebuie sa imi rescriu softul?

 

Daca trebuie rescris softul in engleza sau in romana cine ar putea face lucrul acesta si cat ar costa?

 

Mersi

 

 

tu nu stii sa scrii bine in romana - "vre-o" si tu vrei sa vb in alta limba !!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Normal ca nu merge tot cum trebuie daca nu ai codurile necasare sau dvd-urile necesare. In 90% din cazuri merge ok sa montezi si in alta parte, dar daca vrei sa fie totul functional si ai nevoie de coduri si DVD ce doar reprezentanta BMW le poate livra, atunci du-te acolo. Stiu ca la reprezentanta platesti de 3 ori mai mult, dar macar merge tot cum trebuie. De exemplu la BMW la reprezentanta nu-si permiteau sa iti vanda CCC nou sau CIC nou si sa nu-ti mearga vreo functie la el si sa ti-l lase asa. E aiurea, dar na, daca as fi in locul tau nu m-as obosi sa ma duc la BMW sa o reactivez. Am si eu optiunea aceea si cred ca am folosit-o de 2 ori la toate BMW-urile care le-am avut. Mi se pare total inutila. Daca tii neaparat, mai scoti niste banuti si se rezolva orice. Stii vorba aia, daca nu poti rezolva o problema cu bani, rezolv-o cu si mai multi bani :D
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am aceeasi problema. Am schimbat CCC-ul cu unul nou nout, moment din care Comanzile vocale au devenit indisponibile.Am vb cu cei de la service-ul la care am comandat piesa si la care s-a facut si montajul si mi-au spus baietii ceva de genul: BMW mai da si tepe...

Vina e a celor care ti-au vandut CCC-ul .."uitand" sa spuna ca anumite functii ei NU le pot activa! Dar e si din cauza ta ca nu ai intrebat daca pot reactiva toate functiile avute.., ci ai presupus ca da...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Se activeaza din codare, discutati cu neo sau cu valy. Cei care au montat CCC-ul nu au fost in stare sa realizeze operatiunea corect si complet.

Multumesc frumos pentru posturi baieti. Da stiu, si eu am renuntat usor, considerand ca optiunea nu este mega utilizata in Romania si da, aveti dreptate, am considerat ca totul poate fi restaurat in materie de ”optionale electronice” fara vreo interventie financiara aditionala...which was very wrong...in fine, meleagurile prin care ma aflu in aceste momente, dealtfel nu foarte dezvoltate cultural, economic sau social imi amintesc de Romania noastra, foarte asemanatoare din toate aceste puncte de vedere cu zona de pe globa in care functionez temporar in acest moment...

 

Normal ca nu merge tot cum trebuie daca nu ai codurile necasare sau dvd-urile necesare. In 90% din cazuri merge ok sa montezi si in alta parte, dar daca vrei sa fie totul functional si ai nevoie de coduri si DVD ce doar reprezentanta BMW le poate livra, atunci du-te acolo. Stiu ca la reprezentanta platesti de 3 ori mai mult, dar macar merge tot cum trebuie. De exemplu la BMW la reprezentanta nu-si permiteau sa iti vanda CCC nou sau CIC nou si sa nu-ti mearga vreo functie la el si sa ti-l lase asa. E aiurea, dar na, daca as fi in locul tau nu m-as obosi sa ma duc la BMW sa o reactivez. Am si eu optiunea aceea si cred ca am folosit-o de 2 ori la toate BMW-urile care le-am avut. Mi se pare total inutila. Daca tii neaparat, mai scoti niste banuti si se rezolva orice. Stii vorba aia, daca nu poti rezolva o problema cu bani, rezolv-o cu si mai multi bani :D

Ai dreptate!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

C091511

 

Masina are CIC de fabrica (E60), iar comenzile vocale nu functioneaza. Apas pe butonul de pe volan si nu se intampla nimic, stie cineva ce trebuie sa fac pentru acest lucru?FSC-ul de la CIC pentru harti e acelasi ca si pentru voice command sau trebuie alt FSC si aici? Ideea este ca nu cred ca am problema cu FSC-ul, poate trebuie activata/codata cumva?

Link to comment
Share on other sites

C091511

 

Masina are CIC de fabrica (E60), iar comenzile vocale nu functioneaza. Apas pe butonul de pe volan si nu se intampla nimic, stie cineva ce trebuie sa fac pentru acest lucru?FSC-ul de la CIC pentru harti e acelasi ca si pentru voice command sau trebuie alt FSC si aici? Ideea este ca nu cred ca am problema cu FSC-ul, poate trebuie activata/codata cumva?

Si eu am cic si nu am comnezi nici bluethoh ca nu am combox

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.