Jump to content

316i cu motor de 1.9?


kst

Recommended Posts

am o nedumerire. am un E46 din 2001 pe al carui talon scrie: model 316, capacitate 1.895, putere 77kw. Am vazut acelasi lucru la mai multe persoane. din cate stiam eu, 316 insemna ca motorul e de 1.600, iar motorul de 1.895 e de pe modelul 318; altceva, stiam ca 77kw are motorul de 1,6, cel de 1.895 avand ceva mai mult.

P.S.: scuze dc s-a mai discutat, dar nu am gasit

Link to comment
Share on other sites

nu cumva este o greseala a RAR sau cine intocmeste talonul automobilului. spun asta pt. ca m-am uitat de curand pe auto-motor-und-sport.de si la categoria teste am vazut ca intr-adevar 316 avea motor de 1.600 si ceva de genul 105CP, 318 avea 1895 si parca 118CP pana in 2001 etc.
Link to comment
Share on other sites

nu este o greseala RAR. daca ati fi citit topicul de mai sus dat de Bavaria v-ati fi lamurit

87589[/snapback]

am citit topicul, dar nu exista o explicatie clara. nu este lamurit dc aceasta "dilema" a plecat chiar de la BMW sau a aparut undeva pe "drum".

Link to comment
Share on other sites

316i si 318i E46 au acelasi motor, M43 de 1.9 , nu este nici o greseala. Gandeste-te si la faptul ca 520i sau 320i dupa 2002 au motoare de 2.2 de fapt.

87600[/snapback]

 

Si 318i e46 >= 2002 = 1995 cmc aka N42B20

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

e logic de ce au facut asta pt ca motorul de 1.6 nu dadea randament pe caroseria de 1.38 t eu nu sunt multumit nici de asta de 1.9 105 cp de pe 316 cred ca ii trebuiau mai multi caluti macar 30 in plus

87735[/snapback]

am inteles asta, dar de ce nu auschimbat si numele, ca doar e ciudat bmw seria 316 cu motor de 1.9

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o toti cred cand am luat cunostinta cu BMW-ul 316i cu motor de 1.9l. Cred ca toti ne-am gandit de ce 316 si nu 319... Asa le-au facut... no... nu cred ca are rost sa facem vreo petitie pt BMW.

 

Asa ca sfatul meu e: Deal with it :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine ar fi fost o surpriza placuta sa cumpar un 316 si sa aflu ca are motorul mai mare.

E exact invers decat la procesoarele AMD care daca scrie acolo Athlon 3000 nu inseamna ca are 3Ghz ci doar 2,5 Ghz sau ceva de genu asta si iti vine sa dai cu el de pamant.

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine ar fi fost o surpriza placuta sa cumpar un 316 si sa aflu ca are motorul mai mare.

E exact invers decat la procesoarele AMD care daca scrie acolo Athlon 3000 nu inseamna ca are 3Ghz ci doar 2,5 Ghz sau ceva de genu asta si iti vine sa dai cu el de pamant.

88101[/snapback]

 

Atunci cumpara un serie 7 e23 745i ,si o sa ai 2 surprize , una neplacuta( 3500cc) si una "placuta" (turbo :blink: )

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine ar fi fost o surpriza placuta sa cumpar un 316 si sa aflu ca are motorul mai mare.

E exact invers decat la procesoarele AMD care daca scrie acolo Athlon 3000 nu inseamna ca are 3Ghz ci doar 2,5 Ghz sau ceva de genu asta si iti vine sa dai cu el de pamant.

88101[/snapback]

 

Bine zis... Marketingu asta de la AMD... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
:blink: Poate fi o greseala RAR...un prieten d al meu shi'a luat o dacie....in talon scrie clar.....an fabricatzie 1997....prima inmatriculare 1996....shi masina nu e recarosata :) aaaaaa masina e in regula deci nu e pe serii sau mai shtiu yo ce a fost cu ea la rar shi nu i'au gasit nici o problema :)
Link to comment
Share on other sites

:blink: Poate fi o greseala RAR...un prieten d al meu shi'a luat o dacie....in talon scrie clar.....an fabricatzie 1997....prima inmatriculare 1996....shi masina nu e recarosata  :) aaaaaa masina e in regula deci nu e pe serii sau mai shtiu yo ce a fost cu ea la rar shi nu i'au gasit nici o problema :)

114945[/snapback]

La mine in talon scrie ca am rezervoru de 60 de litrii in loc de 80 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.