Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest poleposition

pai din intamplare am intrebat, de obicei nu intreb, adica e ca si cum ai spala masina si nu intrebi cat costa ca te astepti sa fie undeva intre 15 si 40 RON... nu te astepti sa platesti 200 de RONI :)

 

Cred ca daca nu intrebam si acum trebuia sa imi iau masina, muream cu ala de gat, fara misto, deci nu metaforic, il bateam, dar rau de tot.

 

PS: am luat acum masina de la Delta (aia de langa romano-americana) a iesit super ok, a durat cam 2 ore si a costat 100 RON si cu ceara ce contine Carnauba, inteleg ca e ultima descoperire/fitza in domeniu: it produces a streak-free gloss on all paintwork types and enhances the paintwork surface with best beading characteristics.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
l-am intrebat daca face misto de mine, crezi ca am coborat ieri din copac, am ciunga-n par ?

 

Tare de tot. :lol:

 

asta am pus-o special pt tine, chiar ma miram ca nu ai citat-o pana acum :lol:

 

nu de alta dar stiam ca iti place in mod deosebit :)

 

(ma refer la povestea aia a ta cu sosul de rosii)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Va recomand Zymol http://www.johnswax.co.uk/acatalog/Feeding...fted_Waxes.html , este cea mai buna solutie. Nu trebuie sa luati Vintage sau Royal, oricare isi face treaba perfect.

hmm.. nu stiam ca e asa tare zymol asta, am avut un set (polish/ceara si nu mai stiu ce) de la cineva din US care l-am impartiti pe la prieteni.. si acum mai am cred un recipient cu ceva ceara dar nu am folosit deloc :)

Link to comment
Share on other sites

PoĂži sĂŁ o pui ĂŽntr-o cutie de RAMA Âşi o sĂŁ arate ca o margarinĂŁ.

 

 

ok ..si Field Glaze arata ca o sticla de Finlandia :), cantitatile sunt cam mici visavis de pret , in fine poate fac ceva deosebit

 

la bugatti royale, doar ceara costa cat un e46 bunicel. :lol:

 

daca vinzi la pret mic nu esti luat in serios :lol:

Link to comment
Share on other sites

A

PS: Aaa si vazut masina lui Paco parcat vis-a-vis de Romano Americana

u era Victoria la Examen, eu dormeam dus.Am mai spus si pe topicul de spalatorii parca de aia de la Romana-Americana (fac super treaba baietii si la sfarsit o si sufla) asta fara sa le spui. Doar ca la SUV e 50roni numai spalatul fara spaga :)

ON: nu cred sa coste 1500 roni ceruitul, cred ca vroiau sa te tepuiasca

Edited by paco_wonderboy
Link to comment
Share on other sites

@MAS - e diferenta cam mare. Ma astetpam dar nu chiar asa. Am fost 4 ani plecat din Cluj si lucrurile au evoluat destul de mult aici. Scuze off-topic.

 

Si aici au evoluat - a mai scos guta 3 melodii, salam vreo 5, s-a aglomerat traficul mai tare si ne-am pus borduri... E ceva in 4 ani, mno? :lol:

 

Chiar triplu rand de borduri pe alocuri...de copilul minune ai uitat :)

Link to comment
Share on other sites

l-am intrebat daca face misto de mine, crezi ca am coborat ieri din copac, am ciunga-n par ?

 

Tare de tot. :lol:

 

asta am pus-o special pt tine, chiar ma miram ca nu ai citat-o pana acum :lol:

 

nu de alta dar stiam ca iti place in mod deosebit :)

 

(ma refer la povestea aia a ta cu sosul de rosii)

 

 

Mersi, apreciez.

 

Dar si tu te-ai dus aiurea acolo, adica se mai uita omul inainte la preturi, intreaba cat costa daca nu este afisat nimic.

Probabil ai mers pe premiza:"cat poate sa fie domne".Si a fost mult. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pai exact pe premiza asta am mers, unde am mai dat cu ceara (expert detailing) nu a depasit 200 de roni, iti dai seama ca m-a lovit in cap suma aia :lol:

 

Une am facut azi pana la urma, a fost 100 RON de exemplu, aia sunt bolnavi...

 

E ca si cum ai merge la o spalatorie, tu obisnuit cu sume intre 15 si 40 RON maxim si te loveste cu un 2 milioane de te-a linistit, cred ca ramai perplex :)

 

bine dreq ca am intrebat pana la urma...

Link to comment
Share on other sites

Bine ca nu i-ai lasat sa ti-o faca si apoi sa intrebi cat costa!!!Aia da surpriza...atunci chiar ca il omorai si sunai la 112.Totusi sunt obligati sa afiseze o lista de preturi la fiecare serviciu oferit.Ar fi trebuit sa te uiti sau sa-i intrebi...ma rog un eveniment tipic "rromanesc"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

<<<<<Dar oare chiar asta e pretul ptr ceruit sau vroia tiganul sa faca niste bani cat nu e seful pe acolo ?>>>>>

 

Buna ziua,

Intamplator, am dat un search la swissvax, sa vad daca se gasesc linkuri in romania cu produsele noastre si am dat de acest forum.

Problema este foarte grava daca s-a intamplat asta.

Preturile sunt afisate in incinta unitatii pentru ceea ce inseamna detailing auto.Era suficient sa intrati in bar si sa vedeti lista de preturi.

Dar nu era normal ca pentru o ceara, angajatul sa va ceara 1500 RON.Si mai ales sa va indrume spre ograda lui ca sa beneficiati de Swissvax.

Daca ati mai cautat pe net, Swissvax este un Brand cu renume si trebuie folosit ca atare , deasemenea in conditii excelente.

Eu sunt administratorul acestei spalatorii si am incercat tot timpul sa fim printre primii, in ceea ce priveste calitatea.

aici aveti si preturile pentru detailing cu swissvax.

Inca o precizare, pe site-ul lor, onyx, nu este de 1kg, ci se trimite pachet care cantareste 1 kg cu totul,adica daca va interesati la DHL,sau UPS, pentru anumite cantitati va factureaza cat pentru 1 kg, daca gramajul este mai mic.

Cutiile contin 200 ML de ceara, sunt standard, dar cantaresc ceva mai mult decat 200 grame.

La noi, o cuttie de ceara ONYX, care este cea mai ieftina o gasiti la pretul de 275 RON.

se utilizeaza cca la 20 autoturisme.

Era suficient sa intrati in incinta spalatoriei si sa va uitati in vitrina Swissvax la produse cat si la preturi, iar langa casa de marcat lista de preturi la detailing, care sunt acestea

 

TURISM TEREN

 

 

 

CEARA

ONYX 300 350

SHIELD - contine 20 % teflon 300 350

Pentru autoturisme deschise la culoare

CONCORSO 450 500

CRYSTAL ROCK ( Paul Dalton’s wax ) 700 750

POLISH AUTO SWISSVAX 700 750

PACHET POLISH + CEARA LEMN 100 100

 

TRATAMENT JANTE – AUTOBAHN 50 50

TRATAMENT CHEDERE 50 50

TRATAMENT HIDROFOB GEAMURI 70 70

 

CURATAT PIELE SWISSVAX 100 100

TRATAMENT PIELE SWISSVAX

Contine lapte hidratant si grasime de elefant 200 200

CURATAT TAPITERIE - textil 300 350

 

La orice pachet achizitionat ceara si polish, sau polish si tapiterie,tratament piele , care depaseste 1000 RON, orice client beneficiaza de o reducere de 10%.

 

va rog un PM pentru mai multe detalii in ceea ce priveste incidentul de mai sus, ca sa iau masurile necesare.

Va multumesc,

Adrian

Link to comment
Share on other sites

Cel care mi-a propus "afacerea" este un baiat mic de statura, ten masliniu si slab, nu ii cunosc numele.

 

tigan mai exact, ai draq javre iti dai seama ca i-a mai mers ca nu e prima oara

 

Multumesc pentru informatii.O sa verific programarea din ziua respectiva.

O sa-i intind si o momeala...ca sa o muste bine.Trebuie sa-i modific si putin contractul de munca..ca sa semneze mai intai unele chestii,dupa care il rezolv, ca sa si plateasca pentru pagube.

 

Imi cer scuze pentru incident, dar...chiar nu am stiut.

 

O seara buna.

Adrian

Link to comment
Share on other sites

neplacut sa dai un search pe net si sa-ti vezi firma tavalita din cauza unui angajat . managerii ar trebui sa-si protejeze afacerea cu orice pret si se pare ca supravegherea indeaproape a activitatii e singura solutie . Pur si simplu nu poti avea incredere in nimeni . Poate ca preturile ar trebui afisate undeva pe un panou la vedere ,nu doar la casa . Nu mai spun de angajarea tuciuriilor . oricat de rasista ar parea remarca asta ..... Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

neplacut sa dai un search pe net si sa-ti vezi firma tavalita din cauza unui angajat . managerii ar trebui sa-si protejeze afacerea cu orice pret si se pare ca supravegherea indeaproape a activitatii e singura solutie . Pur si simplu nu poti avea incredere in nimeni . Poate ca preturile ar trebui afisate undeva pe un panou la vedere ,nu doar la casa . Nu mai spun de angajarea tuciuriilor . oricat de rasista ar parea remarca asta .....

nu e chiar asa de negru ala cu ceara.. ca altfel nu il mai angajam....ca...si eu sunt tot r....... :)

no crows...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Foarte ciudat pretul care ti l-au zis. Probabil ai dat peste nite angajati care voiau sa faca ceva bani pe langa.. Din cate stiu eu, la Concorso costa 700 RON ceruirea masinii cu ceara Swissvax Concorso (cutia costa 700 RON - insa o cutie ajunge pentru 8-15 ceruiri. Probabil decontamineaza vopseaua inainte si o pregatesc cu Cleaning Fuid Regular). In ciuda acestui eveniment neplacut, nu cred ca poti gasi spalatorie mai buna in Bucuresti decat Concorso - poate doar daca iti speli masina singur si cu atentie. Practic, daca o speli doar acolo si ai masina protejata, sansele sa apara swirl marks sau alte zgarieturi cauzate de spalare deficitara sunt foarte mici. La Concorso s-a incercat crearea unei spalatorii de calitate - cred ca toti ne-am saturat de angajatii de la spalatorii de cartier care trantesc laveta de microfibra pe jos, o dau cu jetul de apa, apoi continua cu un 'wetsanding' al masinii.

 

Edit: acum am vazut postul de mai sus de la adi. Am gresit un pic pretul..

Edited by radui
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.