Jump to content

e46 vs golf IV vs bora?


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dupa cum spune si titlul ce parere aveti de aceste masini ce ati alege intre bmw e46 318i din '99, golf 4 din 2002 si bora din 2002.

astept pareri. as mai adauga alfa 147 din 2004.

 

Evident ... BMW. Oricum, din anumite puncte de vedere compari mere cu pere.

Link to comment
Share on other sites

dupa cum spune si titlul ce parere aveti de aceste masini ce ati alege intre bmw e46 318i din '99, golf 4 din 2002 si bora din 2002.

astept pareri. as mai adauga alfa 147 din 2004.

 

Nu-ti scriu cronologic ci emotional...

Alfa - te rupe, te sparge , te ingroapa la costuri. E cam de 4 ori mai scumpa decat BMW-ul si nu e deloc fiabila ! EXCLUS ALFA !

 

Bora - O masina reusita. consum mic, trage destul de bine ,nu e extrem de fiabila pe articualtii , destul de confortabila dar costul de achizitie este destul de ridicat pt o masina second comparativ cu bmw-ul...

 

Golf - N-am nicio parere. Imi pare destul de anosta. Acelasi design de 30 de ani.

 

Cred ca as opta pt BMW. Costuri rezonabile, Fiabilitate Ok ( E46 ) dar nu exceleaza, consum un pic mai mare cred , sportivitate relativ buna. Cost de achizitie redus.

 

As alege dintre bora si BMW.

Depinde ce varsta ai si ce astepti de la masina. Eu am ramas placut surprins cand am condus bora.

Pozitia in scaun e mai proasta decat la BMW. ( - )

Iti da senzatia ca are mai multi cai decat are in realitate. (+)

Tinuta de drum mai proasta decat la bmw in viraje si la franare. ( - )

Nu-ti da sentimentul ca-i place sa fie forjata. ( - sau + )

Are o cutie de viteze foarte OK. (+)

Dar cu toate astea placuta la condus. (+)

Design - Ok dar anost

 

Daca esti familist cred ca ti se potriveste Bora. Daca esti mai "bagabont" cred ca e de preferat BMW-ul .

 

Ca renume al marcii, totusi BMW e BMW iar "vagon-popular " e "vagon-popular".

 

Decizia iti apartine.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Dupa cateva saptamani in care am mers cu un VW Passat TDI 130 CP - 2002 zi de zi m-am reintors la BMW-ul meu E46 320d- 150 CP - diferenta e enorma in favoarea BMW-ului desi si la Pasaat aveam cate ceva de apreciat. Fata de Golf si Bora nu cred ca e diferenta si mai mare.

 

Alfa de care vorbesti tu e deja de genereatie mai noua, am avut ocazia sa ma dau nitel cu ea motorizarea DE 147 CP si e masina valabila dar nu e BMW.

Link to comment
Share on other sites

alfa 157 :).

 

e46 si bora sunt foarte ok ambele.

 

golful l-as taia de pe lista.

 

 

Tu ai dreptate ca si impact emotional. Clar Alfa este o masina frumoasa dar oare ai luat in calcul si costurile de intretinere ?

La banii pe care ii dai pe alfa poti sa-ti cumperi tutusi un 5-er din 2004... si cred ca ai cam tot ce vrei ....

Link to comment
Share on other sites

E vreo diferenta intre bora si golf?am impresia ca bora ii un golf sedan si nimic mai mult...Eu as merge pe 318i pentru tractiunea spate,totusi ar fi de preferat un an mai bun(facelift) sau un macar un 320i,asta ca sa nu iti para rau mai incolo :lol:

 

exact aia e bora, un golf sedan.daca te uiti atent touringurile nu difera decat la faruri :)

 

ce motorizari au golfu, respectiv bora? eu cred ca totusi conteaza si asta in decizia finala

Link to comment
Share on other sites

Ramai cu bimerul, golful si bora sunt masini bune (am avut golf IV 1.9 tdi si bora pe benzina),depinde exact ce vrei de la o masina, dar in mod sigur nu te vei putea indragosti de ele asa cum te indragostesti de un BMW :) . Plus ca nici BMW-ul nu e o masina nefiabila,doar ca ai piese putin mai scumpe decat la vw... Edited by beemve
Link to comment
Share on other sites

Pastreaza bmw-ul .

 

eu am avut un passat tdi 131 cp sin 2003 , l-am vandut cu 10.000E si am luat bmw cu 6000. din germania.

am pus + , si - fata de bmw.

 

spatiu mai mare (+)

 

confort mai bun (+)

 

stabilitate, tinuta de drum (- grav)

 

design inerior , exterior (-)

 

consturi intretinere (-)

 

calitatea materialelor (-)

Link to comment
Share on other sites

sunt destul de multumit de ea...insa mi se pare prea veche. A ajuns la un prag (de 10 ani) ... parca prea mult! :)

masina mea are 160 de mii acum in bord (158 mii). nu stiu daca sunt reali sau nu nici macar la a mea. alfa are 80 de mii, golfu 130 si bora 105 (abia trecuse de 100 de mii). sincer la bora nu cred ca sunt reali.

 

ce pot sa spun despre masina mea...e o masina ok insa ma asteptam la mai putine probleme de la un bmw. masina merge bine acum si placerea de a o conduce e intr-adevar mai mare decat la restul marcilor.

o am de 2 ani si am schimbat urmatoarele:

 

cam tot ce tine de articulatii (bateau pe gropi)

debitmetru

chit de ambreiaj

vas expansiune

1 sonda lambda

 

si cam atat care trebuiau neaparat schimbate...restul ce au mai fost au mai fost fixuri de ale mele, unde masina nu e vinovata.

acum masina e intr-o stare f buna...are cateva pucte unde este sarita vopseau pe capota (de la pietricelele luate pe autostrada), insa mici si cred ca de la o varsta cam toate masinile le au, si imi bubuie putin din diferential cand schimb repede vitezele (pe la flansa de cardan pe acolo). si asta e un lucru care am auzit ca e boala lor...cam asa fac toate.

Link to comment
Share on other sites

eu nu cred sa ca golful si bora au numai atati km,alfa cred da pt ca e benzina,apropo e versiunea face-lift care a aparut in 2004?daca da fa schimbul dar mai dai 5-7 sute e maxim.wv-urile au sigur peste 250 mii km garantat.oricum si tu la bmw ai schimbat cam multe la km care zici ca ii are masina :) nu stiu ce sa zic,ori alfa ori tine bmw-ul.
Link to comment
Share on other sites

wv-urile au sigur peste 250 mii km garantat.

:)

 

Eu nu as cobora de la bmw la golf/bora decat daca ar fi o problema financiara si n-as mai putea "sa duc" un bmw. Cand voi schimba bmw-ul cred ca voi merge (70%) tot pe un seria 3, 20% pe audi sau mercedes, si 10% ii las liberi, in caz ca se iveste o super ocazie :lol:

Link to comment
Share on other sites

fratele meu are o bora si a schimbat 3 bai de ulei intr-un an. ai grija pe unde mergi cu ea

 

daca nu citeam toate posturile asta ziceam si eu.

 

Frate ori iti iei ceva mai bun decat ai, ori stai in banca ta, mai ales ca iti cunosti masina si ai bagat ceva banuti in ea.

Cine stie ce junghiuri de masina or fi alea 2 VW.

Fi sigur ca nici golful nu are km aia

Edited by Jee
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.