Jump to content

"defecte e46 din fabrica,,...."


doru_89

Recommended Posts

  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt pareri pro si contra dar depinde de felul tau de a fi..daca stai numai cu candul la masina normal ca nu simti cand nu se inchide o usa bine sau zdrangane ceva in ea....e ca si cum ai inghite in sec asa.........mie unul, repet e parerea mea persoala mi se pare aiurea sa stai sa inchizi usa de 2 ori ca nu se inchide din prima ,....mi se pare aiurea am mers si cu alte masini dar e enervant rau la e46 ......

 

 

Daca stai numai cu gandul la masina observi tot, contrar la ce spui tu.

 

Corect, e parerea ta .. si e gresita. Daca observi, majoritatea nu au probleme, fix invers de ceea ce spuneai tu.

 

zau ? eu vad ca majoritatea se plang..

Link to comment
Share on other sites

Eu am E46 din 09.2004 - 125 000 km in prezent si intr-adevar la anumite capitole este sub asteptarile pe care le aveam de la aceasta marca:

........................................

-

 

 

cred ca e ceva in neregula la masina ta.

nu pot sa cred ca toate e46 au aceste simptome..

Inafara de scartaituri la boxele spate si usi care din contra sunt forate bine prinse parerea mea (nu am greierasi de nici un fel in masina) si inchiderea usilor care intradevar este enervanta dar nu o consider un defect toate celelalte probleme le am si eu si multi altii. Vei vedea daca citesti topicul. Asta e, si mie imi vine greu sa cred.

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Faza cu "ma plang pentru ca nu ma asteptam la asa ceva de la o masina premium" este destuuuul de relativa. Adica ii gasesc indreptatiti sa se planga pe cei care au cumparat-o de noua, punand banu gros pe masa si ingrijind-o ca pe propriul copil. Insa cei care au scos undeva intre 7000 si 13000 ca sa o cumpere de la nu stiu ce dealer(sa nu credeti ca acuz aceasta procedura...doar si eu am facut la fel) nu cred ca trebuie sa faca atata tam tam pentru niste particularitati(ca inchisul usilor mai greu nu o pot numi defect sub nicio forma) si mici defecte. Eu personal pentru 9500 sunt multumit de ce am primit. Adica la banii astia ori alegeai o frantuzoaica noua, si cel putin cand vine vorba de Peugeot aveai destule motive muuuult mai serioase sa te plangi decat aceste mici nimicuri, ori mergeai pe SH de la VW, Audi, Mercedes care au si ele particularitatile lor...poate in masura mai mica Merc-ul. Mai este si varianta cu o japoneza sau coreeana insa aici tine de gust...unora le plac...altora nu datorita lipsei de personalitate.................aaaa, si a preturilor ridicate a pieselor. Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

Doru, aluziile tale fine sa le faci cu altcineva, nu cu mine. Ca pana acum ti-am aratat respect si iti cer respect.

 

 

Doi. Insidez, arata-mi mie majoritatea. Ai sa vezi ca sunteti vreo 10 care se plang numai. Restul chiar apreciaza cum se inchid usile.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

La majoritatea masinilor usile se inchid daca le "faci vant usor" la e46 nu. De aici apare problema. Oamenii fiind obisnuiti intr-un fel cand dau de ceva diferit pana invata o sa inchida usa de fiecare data de cel putin 3 ori. Cel putin asa patesc eu de fiecare data cand iau pe cineva in masina. Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

La mine, cum am mai zis nu trancane nimic, chiar sunt multumit ca nu imi zdrangane nimic in habitaclu in schimb parca e cam mare galagie in general, prea se aude zgomotul de rulare mai ales cand ploua si e ud pe jos. Iti trancane in mers? Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

eu am avut Audi A4, Dodge Charger, Golf 4, Laguna, si acum am un 323 din 2000. nici una din cele care leam avut nu se compara cu BMW. Lam cumparat de la un tip care ia facut serviceuri si toate cele. merge si se aude impecabil.

eu cred ca tine de sofer si de drumuri. trebuie sa mentionez ca am luato din Germania si eu locuiesc in Viena.

nu am nici o problema cu usile la inchidere. iar ca si rigiditate ... mi se pare ok. imi da sentimentul de stabilitate. nu simt ca imi rup curu la denivelari.

nu putem sa judecam o masina care sia facut veacul prin romania pe drumurile bine cunoscute, cu liniile de tranvai si calea ferata in statea care sunt.

iar comparatiile cu logan sau renault ... mi se pare ca nu isi au locul. BMW ... e BMW. cel putin asa gandesc eu.

Link to comment
Share on other sites

Va salut. Eu nu stiu cum se vaita atatea lume de e46? Masina mea are 137 mi km si nu am nici o problema din cele enumerate doar cea cu usile ca trebuie sa sti sa le inchizi(si l-a mercedes am intanlit aceiasi problema , trebuia dat un pic mai tare), eu am mai scris ca am fost hotarat sa mi iau C sau E cdi, dar m-am indreptat care 320d si sunt f f fericit de alegere, consum mic, calitatea materialelor de la interior o cosnider de calitate fata de ce am vazut la masini noi sau la unele masini scumpe, la viteza mare o consider net superioara fata de C w203. Un singur lucru nu mi place la acest model: sistemul audio de kkt, concurenta ne omoara (vezi audi a4 :) ). Multa sanatate.
Link to comment
Share on other sites

La mine, cum am mai zis nu trancane nimic, chiar sunt multumit ca nu imi zdrangane nimic in habitaclu in schimb parca e cam mare galagie in general, prea se aude zgomotul de rulare mai ales cand ploua si e ud pe jos. Iti trancane in mers?

 

Cam asa zic si eu... Sa se inchida mai greu usile tata, dar sa stim de ce. Unde e etanseitatea? Mi se pare ca se aude la fel zgomotul de rulare ca in oricare alta masina decenta. La fel vantul/curentul la viteze mai mari...

 

P.S. Stiu ca zgomotul de rulare e influentat si de pneuri, stiu ca zgomotul la viteza e influentat si de chedere si de pozitia stergatoarelor. Le-am luat in calcul... :)

Edited by idx
Link to comment
Share on other sites

Va salut. Eu nu stiu cum se vaita atatea lume de e46? Masina mea are 137 mi km si nu am nici o problema din cele enumerate doar cea cu usile ca trebuie sa sti sa le inchizi(si l-a mercedes am intanlit aceiasi problema , trebuia dat un pic mai tare), eu am mai scris ca am fost hotarat sa mi iau C sau E cdi, dar m-am indreptat care 320d si sunt f f fericit de alegere, consum mic, calitatea materialelor de la interior o cosnider de calitate fata de ce am vazut la masini noi sau la unele masini scumpe, la viteza mare o consider net superioara fata de C w203. Un singur lucru nu mi place la acest model: sistemul audio de kkt, concurenta ne omoara (vezi audi a4 :) ). Multa sanatate.

 

am avut cielo si aveam muzica nene fata de e46 ( nu mai vorbesc de golf care se auzea super tare )

Link to comment
Share on other sites

Va salut. Eu nu stiu cum se vaita atatea lume de e46? Masina mea are 137 mi km si nu am nici o problema din cele enumerate doar cea cu usile ca trebuie sa sti sa le inchizi(si l-a mercedes am intanlit aceiasi problema , trebuia dat un pic mai tare), eu am mai scris ca am fost hotarat sa mi iau C sau E cdi, dar m-am indreptat care 320d si sunt f f fericit de alegere, consum mic, calitatea materialelor de la interior o cosnider de calitate fata de ce am vazut la masini noi sau la unele masini scumpe, la viteza mare o consider net superioara fata de C w203. Un singur lucru nu mi place la acest model: sistemul audio de kkt, concurenta ne omoara (vezi audi a4 :lol: ). Multa sanatate.

 

am avut cielo si aveam muzica nene fata de e46 ( nu mai vorbesc de golf care se auzea super tare )

Asa e, muzica la Golf e super tare, insa la E46 e de CACAO! Mai mare rusinea... :)

Link to comment
Share on other sites

da e o piesa din plastic la macara care se rupe iar la denivelari se misca geamu sus...trancane urat de tot

si la mine e rupta cate un plastic dintr-acela, dar numai cate una la cele 2 geamuri din fatza. geamurile insa inca nu trancane deloc. poate la tine sunt rupte amandoua la fiecare geam ca se misca in halul ala de trancane in mers?

Link to comment
Share on other sites

Deci usile nu sunt o problema .. :)

 

Nici mie nu imi trancane geamurile ... sper sa nu inceapa :lol:

@insidez: ce nu iti place la suspensie?

 

Cu muzica, nu stiu ce sa zic. Eu am decupat de sub difuzoare le din spate materialul. Era chiar insemnat pe unde sa se decupeze. Se aude bass-ul mai tare acum. Am schimbat si difuzoarele pe spate, ca aveam un set Pioneer ce nu il foloseam. Sincer sunt chiar multumit de calitatea sunetului in al meu e46. Bine, acum 5, 6, 7 ani poate nu eram asa de multumit. Stiu ca in alte modele(seat ibiza, alfa 147, in general hatchback) muzica se aude mai tare, bass-ul, insa mi se pare mai calitativ sunetul din e46.

Link to comment
Share on other sites

suspensia se duce repede.. dar asta-i din cauza drumurilor noastre pur si simplu nu e masina pentru ro.

geamul trancane sunt mai multi care au problema asta, am deschis si un topic.. multi se plang, nu numai eu.. si o sa se intample la toti, asta cred ca depinde de cati km are masina rulati in ro.. a mea are ~70.000. Ce ma deranjeaza e ca la E36 se poate gasi piesa aia separat, iar la E46 tre sa cumperi macaraua. alte chestii care se duc sunt cele facute din cauciuc cum ar fi fulia..tampoanele..curelele..

 

a si inca ceva sa nu UIT ... 200E un furtun intercooler?da-l dreq ca e tot din cauciuc :)

Link to comment
Share on other sites

ma lasati usile..problema cu trancanitu geamurilor nu o dezbatem? :lol: )

 

a facut cineva topic separat pt geamuri! :)

...daca sunt chiar asa deranjante... tot nu inteleg de ce nu desfaci sa vezi ce e acolo????? sau te astepti sa-ti dea vreunu vreo solutie p-aici de genul "apesi butonul X de 3 ori in timp ce tii butonul Y apasat" si gata, nu mai trancane???

 

a si inca ceva sa nu UIT ... 200E un furtun intercooler?da-l dreq ca e tot din cauciuc :)

 

asta n-o cred !!! care piesa de aici? http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=40

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Prieteni si posesori de e46.am citit toate posturile de pe acest topic.unele mi s-au parut chiar amuzante, altele fara sens.ca multi dintre voi si eu am tot un e46 din 2001.inteleg ca problema cu chederele de la geamurile din fata si plansa de la boxele din fata e ceva specific masini sau cine stie(aceste sunete agasante la gasesc si la masina mea din pacate).motive gasim destule. in rest muzica mi se pare ok ( am business cd), motorul are 230000 de km si merge ceas fara alte interventii mecanice( inafara de buji care le-am schimbat acu 2 saptamani).Sincer inafara de chedere, macaralele din fata si plansa boxelor din spate masina este foarte buna.Nu ma plang de suspensi bucsi si alte cele.fiecare merge cum vrea, cum stie, pe unde stie.Este o vorba:ce faci cu mana ta se numeste... lucru manual :) . usile se inchid ok, am audi din 2003 si serios ca se inchid mai greu.va mai zic o chestie si am incheiet, la care poate multi o sa ma contrazica dar eu va spun sincer ca masinile facute pentru romaina si in general tarile balcanice , fie ca e marca germana , frantuzeasca , italiana etc.nu se compara la orice capitol cu cela facute pentru vestul Europei si o spun cu mana pe inima.asa ca aveti grija dinainte ce cumparati inainte sa va para rau fie el si bmw , mercedes sau orice altceva. e46 si in general bmw este o masina extraordinara dar nu perfecta.

 

scz pt prelegere:-p

Link to comment
Share on other sites

eu am un 320d 2002...am avut dacie, espero, megane II, si acum am 320-ul si octavia II. nu vorbesc de dacie si espero...trecem peste...meganul avea 2 ani...se inchideau perfect usile...totusi toti prietenii mi-au spus ca la bmw desi trebuie tras de usi pana in momentul inchiderii acestora, de multe ori trebuia sa inchizi de 2 ori, se simte ca fiind o masina mai legata (mai teapana) cand inchizi usile. Am avut o prietena care nu avea forta sa deschida usa (45kg)...ce insemna asta?...defect de fabricatie?...multi trag drept de maner la deschidere si apoi zic...ce se deschide asa greu usa?....o sa pun semne cu sageti in sus pe usa sa stie cum sa traga. Si la faza cu scartiitul...nu am nimic ce sa scartie in masina, are 217000 km. La octavia II luata de noua la 2500km scartie plafoniera, cea cu lumini. asa ca e vorba de noroc.... nimeni nu intra pe forum sa zica ce buna e masina lui...toti intram sa scriem numai de, defecte/probleme/nemultumiri. Pacat ca nu stim sa apreciam o masina care ne-a invatat ce inseamna "placerea de a conduce" !!! Un singur lucru pot spune...octavia avea 5000 de km si statea in garaj...pentru ca in placea sa conduc bmw-ul care avea peste 200.000 de km...asta inseamna placerea de a conduce.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.