Jump to content

Scoala pentru categoria "A"


zixx

Recommended Posts

Auzi? Stii ceva? azi e luni ...si am venit la munca cu motorul ..sint plina de nervi!!!

 

Ce ziceai, (cine pana mea?!?), k se respecta regulile? Hai sa iti zic eu cum de dimineata, mergeam pe drum cu prioritate si un bou, uitindu-se in okii mei imi taie fata cind trebuia de fapt sa se opreasca sau macar sa incetineasca ca sa imi dea prioritate?

De ce nu a facut-o? Tocmai k motocicleta nu e considerata vehicul participant la trafic ...a mers pe principiul "e mai mic ...se fereste el". Pai ...e corect? Adik avem numai obligatii dar nici un drept? NU INTELEG

 

Alta faza ...ieri, duminica, dupa ora 5 pm. am plecat de la firma spre casa. Mergind de la Eroilor spre academia militara ...Tocmai plecasem de la stop, nu ma grabeam, mergeam de placere...aveam vro 40km/h... eram pe banda din mijloc, cum incepi sa urci pe linga Academie, e un fel de mica curba acolo jos care, daca esti cu motorul, te face sa iti inclini putin motocicleta kiar daca ai viteza mai mica. Pt cunoscatori...atunci cind iei o curba cu motorul... te incadrezi pe banda ta dar oarecum spre interiorul curbei...deci ma aflam in prima treime A BENZII MELE!

Cind boul din spate ...se gaseste sa ma depaseasca ...exact pe banda mea ...trecind pe linga mine la vreo 10 cm distanta. Cind esti in curba cu motorul.... nu mai vezi in spate in oglinda din dreapta ..e normal ...deci nu l-am vazut si nici nu l-am auzit pt k motorul in general face mai mult zgomot decit un motor de masina. Am avut surpriza, cind am dat sa ma ridic din curba ..sa il vad cu coada okiului linga mine ..si nu stiu cum am reusit sa inclin din nou motorul ...pt k daca m-as fi indreptat mi-ar fi atins carenele si sigur m-ar fi dezechilibrat! Mentionez k avea loc sa depaseasca pe celelalte benzi care erau libere...Sa imi explice cineva de ce nu am fost considerata vehicul participant la trafic, cu drepturi egale? De ce nu am fost depasita cum se face in mod normal ...prin schimbarea benzii? Doar eram pe banda MEA ...ce daca sint mai mica si nu o ocup pe toata?

M-am luat dupa el ..l-am prins sus la semafor. I-am facut semn sa deschida geamul... si politicos l-am intrebat daca l-am deranjat cu ceva. Poate avea o problema cu mine si nu mi-am dat seama eu. L-am intrebat daca kiar vroia sa ma dea jos ...poate ii facea placere sa ne petrecem timpul pe la politie si spitale...asa degeaba. Rinjea ca boul! ...a balmajit ca era pe banda lui ..I-am taiat-o ..si i-am zis k era pe banda mea ..si IN SPATELE MEU! nu a comentat ...a tacut ..si a incheiat cu "nu te-am vazut .." ..

OARE CUM SA NU MA VADA ...IN FATZA LUI ...SI CU ASEMENEA CULOARE? PLUS K NU AVEAM VITEZA SUPERSONICA!

Se pare k a devenit expresia favorita a soferilor ..."nu te-am vazut"!

 

Trist ...foarte trist!

Edited by R_MARCE
Link to comment
Share on other sites

OARE CUM SA NU MA VADA ...IN FATZA LUI ...SI CU ASEMENEA CULOARE? PLUS K NU AVEAM VITEZA SUPERSONICA!

din pacate ce povestesti ca ti s-a intamplat.....suna mai mult a fapt intentionat. sa se dea omu grande. cred ca singura solutie la chestii de genul asta e o ranga in dinti (desi eu sunt mai non violent de felul meu)

PS - cred ca mai bine postai la accidente si cauze

Link to comment
Share on other sites

Am postat aici pt k s-a insinuat, referitor la poza de mai sus, k motociclistii nu respecta regulile. Si cum mi s-au intimplat destule la nici doua zile de iesit cu motorul, trebuia sa va spun si voua. Realitatea este k toti motociclistii se confrunta in fiecare zi cu multe situatii asemanatoare ...din unele scapa ...din altele nu. din pacate, unele se lasa si cu urmari f grave.

Nu stiu daca are rost sa inecepem sa postam asta la o sectiune anume ...pt k ar fi atit de multe posturi, daca kiar si numai citiva motociclisti care deja circula prin oras, s-ar apuca sa scrie aici despre toate situatiile dificile prin care trec zilnic.

Tot ce am vrut sa spun (prin exemplificare) este k e foaaaarte multe nedreptate in conditii normal de mers.

 

Desi ...daca ma gindesc bine...ar fi o idee de topic! Revin...! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Auzi? Stii ceva? azi e luni ...si am venit la munca cu motorul ..sint plina de nervi!!!

 

e, hai sa nu ne certam asa de luni. eu incerc sa inteleg de ce mare parte dintre "voi" (sa nu se simta nimeni atacat daca nu e in postura asta...) nu tin cont de regula cea mai simpla, cea a mersului pe benzi si nu printre.

 

Trist ...foarte trist!

 

sint de acord. iar ce a facut cel despre care povestesti trebuie sanctionat. cu cei care fac mizerii din astea pe sosea (si mie imi fac zilnic citeva zeci, ca deh, am numar "de provincie") eu procedez asa:

 

- ii urmaresc

- ii injur

- ii scuip

- daca e chiar grav, ii blochez si ma dau jos

- daca se baricadeaza in masina, dau cu picioarele

- daca se dau jos... well nu stiu, inca nu mi s-a intimplat :blink:

 

si lasind gluma si reactiile de batausi de cartier, ma duc la politie si depun o plingere. daca am martori, e si mai bine.

 

stiu, nici una din cele pe care le-am depus nu a avut vreun efect. poate cind vom fi mai bine organizati si legal constituiti, vom putea trimite niste acte cu greutate mai mare in directia politiei/primariei/cine mai stie a cui. pina atunci nu putem decit sa ne educam singuri, sau unii pe altii

 

ah, apropos... neamih, de ce mergi cu proiectoarele aprinse ?!

Link to comment
Share on other sites

hmm, ca sa fiu on topic, azi am fost la ilioara (deh, treaba cu camionul) si m-am interesat. s-a deschis scoala moto. se face cu instrucotrul acela batranel care il ia toata lumea la misto. e foarte de treaba, eu cu el am facut, il recomand. cand am facut eu scoala, anul trecut, era2.700.000 (deci cam la juma de pret fata de scoala auto) banuiesc ca anul asta e undeva in jur de 3 milioane. daca se hotaraste cineva sa mearga la Ilioara, eventual sa ma sune sa il pun in legatura cu seful de garaj, sa ii spun ca sunteti din partea mea...

 

va spun de pe acuma ca motoarele sunt varza, nu stiu daca il mai au pe aela care avea 40 de ani!!! dar celelalte au vreo 20-30. oricum sa nu va asteptati ca in scoala sa invatati tehnica de pilotaj. veti invata atat cat sa luati examenul.

 

scoala dureaza cam 2 saptamani, e vorba de 20 de ore. examenul consta in proba scrisa (exact ceea ce se da pt categ. :blink: si proba practica, adica poligon (dureaza 3 minute nu e problema, in plus de ceea ce a spus Mike se adauga punerea pe cric a motocicletei si datul jos de pe cric).

 

off topic @(cine pana mea?!?) ca asa vrea muschii mei, si erau si pozitiile aprinse... cat despre strecuratul printre masini... ti se pare normal ca o motocicleta sa ocupe spatiu cat o masina? pai la ritmul in care se cumpara motociclete la noi iti dai seama cum o sa fie traficul?

 

0722.291.288 Mihnea

Edited by neamih
Link to comment
Share on other sites

sincer? da! imi e greata de aglomeratia de acolo. + ca zic aia ca se striga rezultatele la o ora anume , dar in realitate dureaza mult mai mult..

 

eu cand am dat examenu (acum 4 ani) era sala pe jumatea ocupata.

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Eu pe amindoua le-am luat din prima :) cu maximum de punctaj! :blink:

 

Mie mi-a placut acolo ..kiar daca te inghesui ..nimic nu se compara cu emotiile pe care le traiesti, atunci cind se striga picatzii. E super misto tot examenul. Trebuie sa inveti in primul rind, iar pe urma daca te numeri printre admisi, simti ca plutesti cind mergi spre poligon.

Eu m-as duce sa fac scoala si sa dau examene si pt celelalte categorii ...din pacate, sint cam multi bani la mijloc si sincer, nu ma arde kiar asa tare sa ma bag in asta. Poate ...cindva.. :)

 

Daca nu te duci doar pt k e inghesuiala ...inseamna ca nu ai o motivatie destul de puternica ..deci kiar nu ai ce cauta acolo! :)

Link to comment
Share on other sites

valabil si pentru mine, pentru zona Constanta.

Mergi pe la pologonul de la stadion in jur de ora 17-18 ca sa vezi daca au inceput cursurile si vorbesti acolo cu cine iti place dintre instructori (erau vreo 2 daca imi aduc bine aminte).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Saptamana asta am in program sa merg la cateva scoli sa vad materialul didactic :blink: !

Mai am un prieten care va face scoala impreuna cu mine.Poate ne strangem toti patru si obtinem discount :)

22562[/snapback]

Buna idee sa ne anunti si pe noi daca gasesti ceva :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
vreau si eu sa fac scoala dar mai pe toamna.am auzit ca e unu bun la baneasa in spate la biserica langa petrom dar pe stanga .si am mai auzit de scoala tomina .pretul in jur de 3 milioane.si am mai auzit ca de la anu se da examen cu politistul pe motocicleta??asa e .ca daca e asa sa ne grabim sa o facem anu asta:P
Link to comment
Share on other sites

eu nu am auzit nimic de genul asta, cu msa stea cu tine pe motor?? se introduce si proba de traseu sau cum? cat despre scoala motot, nu va puneti prea multe sperante in ea ca nu invatati mare lucru, luati-va intai A-ul si dupa aceea daca vreti sa aprofundati mergeti undeva la un circuit
Link to comment
Share on other sites

Hmm, la scoala de moto ar trebui sa merg si eu. Am facut anul trecut prin toamna, dar din pacate nu am mai apucat sa dau examen. Intructorul se numeste Tudor Mihai, mi s-a parut ok, chiar vroia sa ne invete. 2 colegi de-ai mei si-au luat carnetelul, unul din ei chiar si-a cumparat si motor (masina are de la firma.. hehe)

Poate dupa trecerea asta la RON o sa am si eu timp sa ma duc sa finalizez A-ul. Cu toate ca mi-e frica sa ies pe strazile noastre. (am cazut ca prostul cu motorul in poligon, culmea, dupa ce m-am oprit - mi-a alunecat piciorul pe pietris.. si atunci am realizat ca motorul e muuult mai greu decat imi inchipuiam eu).

Oricum, gandul ca pe motor la 40km/h iti poate aparea in fatza brusc.. o groapa, un pieton indiferent, sau un "sofer" (de fapt sofer e bine, ca noi suntem conducatori auto) de genul celui intalnit de R_MARCE.

Ma rog, eu am vrut sa am A-ul dintr-o "ambitie", am fost in Grecia si aia nu vroiau sa-mi inchirieze un scuter mic micut doar cu categoria B pentru ca nu eram din Anglia sau Germania. Adrenalina pe care ti-o da motorul si senzatia de libertate, in schimb, trebuie sa recunosc (cu parere de rau) nu se compara cu nici o masina sau BMW. Si nu am trait decat ce poate sa dea un MZ veeechi si zgomotos... dar e super. :) :) :)

 

P.S. Am citit postul acelui idiot de motociclist care povesteste pe un alt forum patania lui de la piata Unirii. Norocul lui ca nu eram eu cel din E46, ca as fi fost bucuros sa ii dau spitalizare la greu, si sa fac cadou motorul lui cuiva care chiar ar fi apreciat acea bijuterie. Ma rog, sinucigasi sunt destui printre noi, numai sa nu ne intalnim cu ei. Auzi la el "Aveti grija fratilor cum mergeti ca nu e de gluma si soferi sunt nebuni cu masinile lor si nu ne vad , dar si eu cel putin cred ca ma luase valul cam tare ." :blink: :) :) No comment. Dar il caut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.