Jump to content

BMW E30 FANTOMA?


optimus

Recommended Posts

fantoma ursului-tatic-adolescent-cu-capul-dat-pe-spate

 

si cu ochelari Romeo Fantastik dand spanuri ursului la vederea altora fabricate sub acelasi brand.

Mai era un betiv care si ala facea parca burnout-uri in varful sabiei (sau asa ceva) dupa ce tragea vreo 2 gaturi de Metabond...

 

Angeleyes prin postarea acelui link cu ursii aia, confirma la ce am spus eu mai sus,acele masini care fac un spectacol in clip sunt ok pt. show dar vin cu intrebarea mea care o stiti....si nu mi sa dat un raspuns pana acum,cu o asfel de masina modificata si sa spun tunata poti sa te duci pana la Brasov de ex.?raspunsul realist este desigur nu,in primul rand alea nu fac fata infrastructurii,sunt doar pt. asfel de spectacole,in al doilea rand o asfel de masina sunt sigur ca la drum mai lung este confortabila cum este o trasura,e cum as putea sa ma duc eu cu o asfel de masina relaxat la un drum lung?a sunt investiti bani in ele,dar pt. cercule si drifturi,ce se vede in acel link,Florine,ce masina din 2009 ai vazut tu sa te lase in drum?of ce vorbe clasice ai si tu de mecanic:) si apropo ca tot ai fost promotorul celebrului.....''discurs'' de la inceputul lui 2006,ca fapt divers si persoana respectiva gata a terminat cu e30,it's over,''fuse,fuse si se duse'',asta e.

 

Sincer, Bogdane...esti patologic man...

Atatea agramaticalitati ca nu pot sa ma abtin....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si eu am urs de 3 ani, mai tot timpul m a lasat in drum din cauza prostiei utilizatorului, m-am tot bagat eu, a mai fost si ea mesterita de altii inaintea mea si tot asa. dar cu timpul am devenit in cartier la mine un cunoscator al ursilor. stiu mai tot ce tine de urs, deah, experienta te invata :) momentan nu imi permit sa trec la masini mai noi de 90 nu de alta, dar incep senzori, si becuri sin sincer imi este frica de ei si de ele, ca de mesteri sunt satul, nu de alta dar is ars bine. fiecare cumpara cea vrea, daca e sa te lase te lasa si nemtia si franta, cand vine vorba de reparat acolo e diferenta, nu de alta dar unule masini sunt gandite si pt reparatie alte nu. cu respect.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Baetii nu trebue sa va certati, am condus toate e36 e46 si e90 .Cel mai bine mam simtit in e36, e30 se afla in Braila inca nu mi-am urcat hoitu in el lam luat cu sufletu nu ma interesat consumu, sau eu mai stiu alte chestii deastea care isi bat capu soferii de logan. Am o problema ca de cand am postat nu am primit nici un mail ca sa postat aici .

Sunt logat si pe clubmercedes, si am stat si pe acolo, acum ceva despre masina:

-nu ma interesat anu fabricatie

-masina are interior in piele si oglinzi electrice, blocant,tamburi pe spate,

-defecte la prima vedere are mic joc la dirctie, nu merge vitezometru,nu se aprin toate becurile care lumineza bordul

-in rest masina trage bine de tot, suspenzia nu bate nu troncane deloc

Masina am luato sa o aduc in stare cat mai originala si mai apropiata de un m3, as vrea sa fie galbena precum a lui Jakal. Intradevar sunt rare in Braila 1 singur urs e ff frumos adica BR 83 MCF se poae vedea in linc..... http://www.youtube.com/watch?v=RqS17ta-4Ok .Nu sunt interesat sa o fac pentru demonstratii o fac doar sa ma plimb tare cand am chef sa rup gura celor cu masini noi si scumpe.Cat despre comfort imi voi lua in vitor un mercedes w124 sau w140 (inca mai am dubii care din ele ) daca stie cineva sa imi dea adesa celuilant forum cu masini vechii pe privat .http://i768.photobucket.com/albums/xx328/optimus_photos/Dinte014.jpg

post-23196-1261664133_thumb.jpg

post-23196-1261664160_thumb.jpg

Edited by optimus
Link to comment
Share on other sites

Bogdyy> si eu am facut reviziile la timp, am schimbat consumabile si ulei, si vreau sa-ti marturisesc ca nici eu nu aveam incredere sa plec la drum mai lung de 25km (cand ieseam din raza de 25km de casa, GPS-u' ma alerta). Intr-o noapte l-am auzit pana si pe "Mircea Badea, prietene !" cand dupa ce a primit un SMS in direct, l-a citit si a spus mirat: "phaaai de mine, iar tu ma ?!" - iar amandoi stim la ce se referea - adica sigur ii daduse SMS un prieten caruia probabil ii picase ceva la un e30 si avea nevoie de Mircea; si exemplele pot continua, chiar mai recente, unul fiind bucuria prematura a lui Mircea Geoana care se credea presedinte seara, iar dimineata a iesit Traian Basescu. Cauza? sigur cei ce aduceau voturile la numarat aveau in dotare e30-uri, si au ramas cu masinile picate pe undeva din cine stie ce cauze... trist, 'dar nu-i nimic, suntem consolati de mici, tu esti constient de ce zic? nu ne-am nascut in locul potrivit...'
Link to comment
Share on other sites

Optimus , fara sa mi-o iei in nume de rau, e30-ul pe care tu l-ai achizitionat ca sa ajunga cat de cat pe linia de plutire va inghiti prea multi bani. In general nu trebuie sa iei o masina intr-o stare precara cu gandul ca o vei pune tu pe picioare (o vei restaura) daca nu ai o suma mare de bani gata sa fie investiti.

Nu stiu de ce, dar am auzit atat de multi oameni ca isi iau masina si o restaureaza, iar in 99% din cazuri iese un cazan de masina care luceste.

Eu iti urez multa bafta, desi cred ca masina aia inghite mai multi bani decat una in stare impecabila.

P.S : bogdyy, pregateste penele http://img257.imageshack.us/img257/1143/d3mg025421.th.jpg

Edited by Franco
Link to comment
Share on other sites

Aici in oras le numeri pe degetele de la o mana sincer,mai este unul care vrea sa-l vanda a fost al unui amic la dat in primavara lui 2006 si acum se chinuie persoana respectiva sa scape de ea,acum cateva zile l-am vazut nu-i mai merg 2 faruri pe fata,pe spate un stop,omu trage de ea,se taraste,carpeste dar degeaba......,voi spune-ti aica ca sunt inca masini dar realitatea spune altceva,nu va suparati pe mine,cati a-si mai doresc un bmw e30?putini,putini,vorba aia...ca daca ai dai ce trebuie nu te va lasa,sincer...''fiind baiet',paduri cutreeram'':),am zis mai sus,au fost masini,asta e parerea mea,a si zicea cineva de stare buna,daca mai gasesti un e30 in stare buna eu imi pun aripi,in Romania cum sa mai gasesti o masina de 20 si ceva de ani in stare buna,de Florin ce sa mai zic,el nu traieste in Romania,parca in Los angeles si conduce un Chevrolet Corvette din 2007 sau 2008 ceva de genu':).

Eu stiu cel putin 20 de ursi la noi impecabili...adevarate bijuterii intretinute ca ochii din cap...inclusiv al meu :)

Cel putin pentru mine e46 coupe e masina de zi cu zi...iar ursul pentru wk si "plimbari" :lol: .....si daca vrei iti mai arat masini mai vechi de 30 de ani care functioneaza perfect.....dar pentru asta trebuie intretinute ca la carte!!!

Link to comment
Share on other sites

Si eu stiu de ceva vreme masina lui Florin MCF si bani da... se vede la prima vedere ca a investit bani, dar ursul pe care il am am zis doar ce imi doresc sa fac.Am sa evaluez cam ce suma ar trebui investit in el , si daca suma va fi enorma iti dai seama ca nu voi baga bani in el multi ptr ca nu doresc sa il fac ultra performant, ci doar in stare originala.

Eu cred ca trebue doar vopsit un pic aranjat, pus un pic la punct interioru, facut o revizie :la directie, frane, bucsaraie , motor. Estimez ca maxim intra 1500 de euro in el.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Si inca doua poza cu caruta, in ultimul timp am luat legatura cu fostu propietar(ANDREI) care stie mai multe decat mine si mi-a povestit suficiente lucruri despre masina incat ma facut sa imi iasa gandurile cu vanzarea ei.

 

APROPO FOSTUL PROPIETAR E A AVUT UN ROL DECISIV IN TRANSFORMAREA B65LAF

 

 

 

SI ARE IN CONTINUARE

post-23196-1269737730_thumb.jpg

post-23196-1269737749_thumb.jpg

Edited by optimus
Link to comment
Share on other sites

Cazanu a intrat la refacut :

-sau dat barile jos

-pragurile

-sa schimbat radiatorul actual de 1,6 cu unul de 2,5

Ma intereseaza si pe mine:

- cat ma costa un kit exterior M3 m-tech I si cat costa m-tech II (CU POZE AR FI SI MAI BINE)

-ce modificari trebuesc pentru acest kit M? sau intra pur si simplu?

-ma mai intereseaza si acea prelungire a capotei(se cumpara sau se face de catre un tinichigiu)

-vreau sa schimb tamburi de pe spate , sa pun discuri

-se cumpara doar discurile si etrierele ? sau puntea cu totu de la alta masina ?

-dupa ce masina ar fi mai indicat e36 sau e34

-masina nu are servo directie(dar nici nu ar duce lipsa , am auzit la diversi baieti ca ar fi ideal o caseta de directie de pe e36 cu serva cu tot)

-se poate pune de pe e36 pe e30?

-mi-ar placea faruri ca pe bmw galben

-are cineva ideie cati bani sunt?

 

-------------- TIN SA PRECIZEZ CA CAZANUL E FABRICATIE 1986-------------------------

 

 

Mi-ar placea sa arate in felul urmator:

post-23196-1270066123_thumb.jpg

post-23196-1270066143_thumb.jpg

post-23196-1270066162_thumb.jpg

Edited by optimus
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna kit M3 m-tech 1 ?:) Exista Mtech 1, care merge la tine direct ca vad ca nu are facelift masina, sau pt masini cu facelift exista mtech 2 (cum are cel galben)

 

Ca sa pui discuri pe spate trebuie sa schimbi toata puntea, bineinteles ca tot de pe E30 trebuie sa fie, nu E34, nu E36.

Link to comment
Share on other sites

Pai am auzit discuti despre kit mtech 1 si 2 si nu stiu care sunt , eu recunosc care e cu face-lift doar dupa triple :) deci la mine merge doar mteh 1? eu am intaritura din poza se schimba si intaritura ?

Punte cu discuri cred ca trebuie dupa modelu cu triple mari sau break?

post-23196-1270067400_thumb.jpg

Edited by optimus
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cazanul a intrat la refacut, sa demontat sa curatat de eventualul jeg, sa gasit rugina la aripa fata in partea de jos si in continuarea aripei pe prag.In rest masina se prezinta bine.

Ca piese mai imi trebuie bara fata de plastic , dar nu gasec pe nicaeri de cumparat :)( :twoup: garniturile de la triplele spate , as pune si niste proectoare (care la fel nu gasesc pe net de cumparat) ,bandourile laterale(dar cred ca merg de pe e36)

Masina va fi spoita gri sobolan cu perla de metal , dar am ceva dubii in privinta cantitati perlei de metal si culoarea aveti ceva pareriii? si in final ceva poze cu cazanu

post-23196-1273873713_thumb.jpg

post-23196-1273873725_thumb.jpg

post-23196-1273873740_thumb.jpg

post-23196-1273873757_thumb.jpg

post-23196-1273873775_thumb.jpg

post-23196-1273873792_thumb.jpg

post-23196-1273873810_thumb.jpg

post-23196-1273873842_thumb.jpg

post-23196-1273873871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare,sunt nou venit printre voi,si va rog sa imi spuneti si mie cateva informatii,in legatura cu achizitionarea unui BMW E30 ursulet,la ce trebuie sa ma uit la masina ca sa fie in stare de functionare sau ce defecte ar trebui sa le observ,si spunetim,un BMW E30 1988 inmatriculata,la ce pret ar ajunge ,aspectul ei fiin ingrijit si ne modificat tunning,
Link to comment
Share on other sites

Salutare,sunt nou venit printre voi,si va rog sa imi spuneti si mie cateva informatii,in legatura cu achizitionarea unui BMW E30 ursulet,la ce trebuie sa ma uit la masina ca sa fie in stare de functionare sau ce defecte ar trebui sa le observ,si spunetim,un BMW E30 1988 inmatriculata,la ce pret ar ajunge ,aspectul ei fiin ingrijit si ne modificat tunning,

 

Depinde foarte mult starea agregatului , cred ca cine cumpara urs nu plateste dupa anul de fabricatie ci dupa starea masinii.

Eu am dat o pisicuta din 1992 care functiona si arata impecabil .

-geamuri electrice

-oglinzi electrice

-obc 6 butoane

-inchidere si alarma originala BMW

-trapa

-proectoare

post-23196-1274028309_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un urs acum 1 saptamana.Unul tunat si cu foarte multe abtipilduri pe el, iar pe luneta din spate avea un abtipild pe spate pe care scria "URSUL NU MOARE NICIODATA" :twoup: Era scris cu galben , tare rau masinutza.

 

Inainte sa am E46 am avut o solenza clima 2004.am tinut-o 2.5 ani am facut peste 45000 de km cu ea,38000-40000 afara.Niciodata nu ma lasat in drum.Am facut transfagarasanul intr-o zi si am mai mers inca vreo 600 de km.

Am si niste recorduri cu masinutza aia. Bucuresti-Sibiu 3 ore.:) Bucuresti - Hunedoara 4 ore. :).

Toate masinile sunt bune daca ai grija de ele si le intretii corespunzator, asa ca nu vad de ce un ursulet n-ar fi la fel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ursul nu moare nici o data daca vrei sa il tii in viata , si eu am terminat spoiala sa facut gri metal cu perla de metal albastra 100g(dupa ce am vopsito mia trecut prin cap ideia sa ii bag mai multe nuante de perla dar ...)sa antifonat pe didisupt, in interior va urma in vitorul apropiat.

Sa bag si poze si sa zic ca am ajuns cu investitia la 3800 ron adica incluzand vopsea mana de lucru tabla facuta si diverse plastice si alte dracii care erau lipsa sau deteriorate.

Sunt constient ca sa arate si sa functioneze ca la carte mai trebue bagat inca 1000 euro, dar ....

post-23196-1274821470_thumb.jpg

post-23196-1274821590_thumb.jpg

post-23196-1274821609_thumb.jpg

post-23196-1274821641_thumb.jpg

post-23196-1274821671_thumb.jpg

post-23196-1274821698_thumb.jpg

post-23196-1274821717_thumb.jpg

post-23196-1274821735_thumb.jpg

post-23196-1274821759_thumb.jpg

post-23196-1274821779_thumb.jpg

post-23196-1274821807_thumb.jpg

post-23196-1274821828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

NU AM MAI TRECUT DE MULT PE AICI DAR AM EVOLUAT MULT AM PUS KIT M-TEHNIC 1 CEVA ROATE FRUMOSE MASINA E 80% ORIGINALA IN MOMENTUL ASTA

 

http://i768.photobucket.com/albums/xx328/optimus_photos/bmwe30325coupeM-tehnic1fantomajpg2.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx328/optimus_photos/bmwe30325coupeM-tehnic1fantoma.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx328/optimus_photos/bmwe30325coupeM-tehnic1fantomajpg1.jpg

Edited by optimus
Link to comment
Share on other sites

http://i768.photobucket.com/albums/xx328/optimus_photos/DSCF0163.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx328/optimus_photos/DSCF0170.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx328/optimus_photos/DSCF0187.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx328/optimus_photos/DSCF0174.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.