Jump to content

320i e36 vs 320i e46


SilviuSLV

Recommended Posts

  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e36-le e mai rapid pentru simpul motiv ca e mai usor.

pe de alta parte motorul de 2000 150 de cai de pe e46 "teoretic" e mai avansat decat cel de 2000 150 de cai de pe e36. practic eu nu cred ca sunt prea mari diferente.

pe de alta parte pe e46 320i, de la sfarsitul lui 2000 s-a bagat motorul de 2,2 litri care are 170 de cai , si care un pic peste un e36 de 150 de cai .

specifica si tu la ce motorizare te-ai gandit in cazul lui e46 320, din moment ce are 2 cu aceeasi denumire, in functie de an :)

Link to comment
Share on other sites

320i 150 hp e36 vs 320i 150 hp e46 :)

 

 

Depinde ce cauti la o masina, e36 e mai vioi (rapid) si mai usor de intretinut, e46 e mai confortabil, sta mai bine pe drum. Ca si design nu ma pronunt...., depinde de la gust la gust.

Link to comment
Share on other sites

daca ai un e46 de 2000, ce e atat de greu sa te dai cu un e36 de 2000 si vezi singur cum iti pleaca in fata.

eu am am fost martor si la 320e36 vs 320e46 .... ambele de 150 de cai , si cu motoare in mintile lor. si a castigat e36-le si acelasi e36 s-a dat si cu e46 de 2,2 si 170 de cai, caz in care a castigat e 46-le cu un bot de masina .

o-100 din carte mi se pare total irelevant . cel mai simplu le pui una langa alta si vezi ce se intampla.

 

vad ca ai e46 de 2000....da-te si tu cu un e36 in firea lui tot de 2000 si te convingi singur. daca ajungi in giurgiu,te dezamagesc eu :) cu 320 e36

Link to comment
Share on other sites

daca ai un e46 de 2000, ce e atat de greu sa te dai cu un e36 de 2000 si vezi singur cum iti pleaca in fata.

eu am am fost martor si la 320e36 vs 320e46 .... ambele de 150 de cai , si cu motoare in mintile lor. si a castigat e36-le si acelasi e36 s-a dat si cu e46 de 2,2 si 170 de cai, caz in care a castigat e 46-le cu un bot de masina .

o-100 din carte mi se pare total irelevant . cel mai simplu le pui una langa alta si vezi ce se intampla.

 

vad ca ai e46 de 2000....da-te si tu cu un e36 in firea lui tot de 2000 si te convingi singur. daca ajungi in giurgiu,te dezamagesc eu :lol: cu 320 e36

 

man habar nu ai ce inseamna 1,7 sec...diferenta...

eu am D,dar am avut 320 e36...nu l mai umflati atata...e cel mai slab "inlinesix"

sustin ideea ca soferul din e46 e de duminica nu de "drag"... :)

Link to comment
Share on other sites

mie e36 mi se pare mai "heavy-duty", mai din topor asa, nu stiu cum sa ma exprim exact, iar e46 mi se pare echilibrul perfect intre eleganta si sportivitate, toti au impresia k de la e46 incolo incep masinile de familie, dar seria 3 nu l-as vedea in viata mea masina de familie, dar sa fim realisti, oameni suntem, e normal sa vrem ca masina pe care o avem sa fie mai smechera decat restu' :)
Link to comment
Share on other sites

Dupa unii e90 nu merita in comparatie cu e46 ... la fel e46 nu merita in comparatie cu e36 ... hai sa fim seriosi ...

 

e diferenta de banii maricica intre ele ... norme euro si multe multe altele ... trebuie sa fii destul de ingust la minte sa crezi ca e36 e mai bun ca e46 ... la fel cu discutia e90 vs e46 clar e90 e mai bun din toate punctele de vedere ...

 

idea principala e ce iti permiti cumpara nu care "merita" sau e mai "rapid pe aleea din cartier intre 2 blocuri" ...

 

BMW face masini noi si le si vinde oamenii aia dece le cumpara daca e36 doar e mai bun ca e46 ...

 

Multi pe acest forum nu pot fi obiectivi deoarece jucaria lor e cea mai tare si nu accepta si "urasc" modele noi ...

 

P.S. la orice ceas din noapte as schimba E46 cu un E90 :)

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

asta e chestie de gust.

unii prefera ca masina sa fie dotata, altii sa fie cat mai noua, altii cat mai rapida. si de obicei compromisul ideal costa mai mult decat ai vrea sa platesti.

nu cred ca vreun posesor de e36 ar refuza vreodata un schimb/schimb cu un e90, chiar chel de tot :) .

 

ps: eu nu am e36, AM E46 , si nu am ridicat in slavi e36-le. doar ca in cazul dat de tine, sunt sigur ca un e36 in firea lui bate e46-le de aceeasi putere. e mai vechie e mai din topor, e mai slab dotat , dar e mai rapid daca ambele au 150 de cai benzina. iar cel cu e46-le de 170 de cai nu era la prima cursa, am spus de la inceput ca ambele masini erau in mintile lor. pareri pe net sunt multe, dar cel mai concludent e sa faci, nu din auzite, sa sunt destule e36 in cosntanta, cred ca gasesti unul cu motor de 2000, si soferul sa nu fi luat carnetul ieri.

pe de alta parte, daca ti-ai luat masina de frumusete, si ti-e mila sa te dai cu o vechitura d-aia depasita de e36, nu inteleg de ce te intereseaza care e mai rapid, ca aici ai tu nelamuriri.

ca la frumusete si tehnologie e clar din start ca masinile evolueaza, si e46 e superior.

asa , pe net sunt multi viteji.....ma mir ca n-a aparut nici unu cu 316 sa spuna ca el bate 320 pe topicul asta, ca de obicei apar.

 

pps : raportul putere greutate nu tine cont de tehnologia de pe masina si de anul fabricatiei, nu il intereseaza ca e46 e dublu vanos si e36 e simplu, sau nu are deloc vanos. conteaza ca 2 masini de putere egala se intrec, iar aia mai grea va pierde. adica e46 si-o fura de la vechitura de e36.

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.