Jump to content

320i e36 vs 320i e46


SilviuSLV

Recommended Posts

  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa unii e90 nu merita in comparatie cu e46 ... la fel e46 nu merita in comparatie cu e36 ... hai sa fim seriosi ...

 

e diferenta de banii maricica intre ele ... norme euro si multe multe altele ... trebuie sa fii destul de ingust la minte sa crezi ca e36 e mai bun ca e46 ... la fel cu discutia e90 vs e46 clar e90 e mai bun din toate punctele de vedere ...

 

idea principala e ce iti permiti cumpara nu care "merita" sau e mai "rapid pe aleea din cartier intre 2 blocuri" ...

 

BMW face masini noi si le si vinde oamenii aia dece le cumpara daca e36 doar e mai bun ca e46 ...

 

Multi pe acest forum nu pot fi obiectivi deoarece jucaria lor e cea mai tare si nu accepta si "urasc" modele noi ...

 

P.S. la orice ceas din noapte as schimba E46 cu un E90 :)

 

Eu am avut ambele. Bine, ca E46-ul era numai 18i, iar E36-ul este 25i, dar cand a trebuit sa vand unul, E46-ul mergea. Am cumparat 18i sa vad cum se compoarta pe drum, sau daca merita sa investesc intr-un 30i. Apoi dupa 1.5 ani tot realizam, ca oriunde merg, sunt cu E36. Asa ca am vandut E 46-ul, si zambesc pe fiecare drum conducand E36:)

 

Asa ca parerea mea 20i vs 20i, E36-este "driver's car".

Link to comment
Share on other sites

Dupa unii e90 nu merita in comparatie cu e46 ... la fel e46 nu merita in comparatie cu e36 ... hai sa fim seriosi ...

 

e diferenta de banii maricica intre ele ... norme euro si multe multe altele ... trebuie sa fii destul de ingust la minte sa crezi ca e36 e mai bun ca e46 ... la fel cu discutia e90 vs e46 clar e90 e mai bun din toate punctele de vedere ...

 

idea principala e ce iti permiti cumpara nu care "merita" sau e mai "rapid pe aleea din cartier intre 2 blocuri" ...

 

BMW face masini noi si le si vinde oamenii aia dece le cumpara daca e36 doar e mai bun ca e46 ...

 

Multi pe acest forum nu pot fi obiectivi deoarece jucaria lor e cea mai tare si nu accepta si "urasc" modele noi ...

 

P.S. la orice ceas din noapte as schimba E46 cu un E90 :)

 

Eu am avut ambele. Bine, ca E46-ul era numai 18i, iar E36-ul este 25i, dar cand a trebuit sa vand unul, E46-ul mergea. Am cumparat 18i sa vad cum se compoarta pe drum, sau daca merita sa investesc intr-un 30i. Apoi dupa 1.5 ani tot realizam, ca oriunde merg, sunt cu E36. Asa ca am vandut E 46-ul, si zambesc pe fiecare drum conducand E36:)

 

Asa ca parerea mea 20i vs 20i, E36-este "driver's car".

 

clar era diferenta de putere ... daca aveai un E46 sau E90 325i sau 330i nu stateau treburile la fel ...

Link to comment
Share on other sites

eu unul cand mi-am luat masina am avut de ales intre e46 316 sau 318 an pana in 2001 si e36 320i coupe... Dupa ce le-am condus pe toate 3 tipurile de masina am decis ca masina care imi place si ma reprezinta cel mai mult este e36, desi e din 92... Daca mai aveam vreo 2000e si imi permiteam sa cumpar un e46 320i dupa 2003 cred (ala cu semnalele orientate in sus) clar mergeam pe e46
Link to comment
Share on other sites

328i-ul E46 trage mult mai bun la turatii mai joase. Puterea vine mai jos, dar nu creste atat de brusc dupa 4500 ca la 325i. Mie imi place mai mult, lovitura aia, ce da 325i-ul dupa 4500. Desi si eu cred ca 328i E46 merge mai bine oricand. Dar nu este diferenta atat de mare.

 

LE:

Si inca ceva. Sa pui autoblocant pe E36 este foarte usor. Dar autoblocant pe E46 costa cam 2000 euro...Si 200 cp fara blocant este ca pestele pe uscat, ASC-ul nu te ajuta la "FUN".

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar sunt cateva soferi care nu conduc BMW-uri pentru "show", ci pentru ca le place puterea pe puntea spate, si caracterul sportiv.

Edited by megszalott_325i
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca pisca 2.0 bate un e 46 la ori ce ora din zi si din noapte. e o diferenta de cel putin 150 kg si akuma mai e o chestie ce caroserie au amandoua ca e36 cabrio cu e46 coupe isi ia mare bataie e 36 dar daca pisica e coupe poate sa fii e46 "slim" si nu are ce sa ii faca. Si vanosurile nu conteaza cum a mai zis cineva pe forum.. iar ca fiabilitate e36 rulzz pt ca e46 are vanosurile f proaste drept dovada nu suporta frane de motor f viloente ca nu are timp vanosu sa regleze supapele si atunci surpiza sa stramba toate :) eu recomabnd motor fara vanos e mai brut. si plus e de fonta nu de aliaj cum e la e46 si tine mai bine la forja.

 

App. Un e36 compact cu motor 1.8ti bate ori ce fel de e46 :lol:

Link to comment
Share on other sites

eu am 2.5 akuma pe compact si ma dau si cu 330 e46 daca aveti vreunu si vreti sa vedeti cu ochii vostri cum se topeste in fata unu e36 compact de marti va astept.

 

scuze ppt off-topic

Link to comment
Share on other sites

Si vanosurile nu conteaza cum a mai zis cineva pe forum.. iar ca fiabilitate e36 rulzz pt ca e46 are vanosurile f proaste drept dovada nu suporta frane de motor f viloente ca nu are timp vanosu sa regleze supapele si atunci surpiza sa stramba toate :) eu recomabnd motor fara vanos e mai brut. si plus e de fonta nu de aliaj cum e la e46 si tine mai bine la forja.

 

http://www.funnyforumpics.com/forums/ORLY/1/405za1hfv5ih1.gif

 

Proşti inginerii ăştia BMW, ştie băeţii mai bine ca ei cum merge treaba cu vanosurile, mânceacas!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si vanosurile nu conteaza cum a mai zis cineva pe forum.. iar ca fiabilitate e36 rulzz pt ca e46 are vanosurile f proaste drept dovada nu suporta frane de motor f viloente ca nu are timp vanosu sa regleze supapele si atunci surpiza sa stramba toate :) eu recomabnd motor fara vanos e mai brut. si plus e de fonta nu de aliaj cum e la e46 si tine mai bine la forja.

 

http://www.funnyforumpics.com/forums/ORLY/1/405za1hfv5ih1.gif

 

Proºti inginerii ãºtia BMW, ºtie bãeÞii mai bine ca ei cum merge treaba cu vanosurile, mânceacas!

 

Nu este neaparata nevoie sa ma crezi tu eu doar supun ca am avazut destule motoare de e46 la care croncaneau vanosurile si recunosc nici vanosurile de la e36 sunt slabe. si nu am zis ca inginerii de la bmw sunt prosti pt ca daca ar fi prosti nu mi-ar place bmw-ul si credema ca stiu f multe despre bmw-uri dar nu are nici un rost sa ma contrazic cu tine daca vrei ne intalnim la o bere si vb si 2 zile despre masini. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Cine are vanos in masina, nu scrie asa ceva. Eu nici odata n-am avut probleme cu vanos, fie simplu sau dublu...

 

ÂŞi eu am dublu vanos Âşi n-am avut problema.

 

La fel foarte multĂŁ lume.

Aºa se Întâmplã pe net, se trezesc toÞi vorbind.

 

Nu este neaparata nevoie sa ma crezi tu eu doar supun ca am avazut destule motoare de e46 la care croncaneau vanosurile si recunosc nici vanosurile de la e36 sunt slabe. si nu am zis ca inginerii de la bmw sunt prosti pt ca daca ar fi prosti nu mi-ar place bmw-ul si credema ca stiu f multe despre bmw-uri dar nu are nici un rost sa ma contrazic cu tine daca vrei ne intalnim la o bere si vb si 2 zile despre masini. :)

 

PoveÂşti.

 

Problemele la vanos sau dublu vanos sunt cazuri izolate.

 

Ăn general apar la motoare foarte uzate cu foarte mulĂži km.

 

ÂŞi chiar dacĂŁ apar probleme, existĂŁ kit-uri de reparaĂžie pe ebay la mai puĂžin de 100 $.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca pisca 2.0 bate un e 46 la ori ce ora din zi si din noapte. e o diferenta de cel putin 150 kg si akuma mai e o chestie ce caroserie au amandoua ca e36 cabrio cu e46 coupe isi ia mare bataie e 36 dar daca pisica e coupe poate sa fii e46 "slim" si nu are ce sa ii faca. Si vanosurile nu conteaza cum a mai zis cineva pe forum.. iar ca fiabilitate e36 rulzz pt ca e46 are vanosurile f proaste drept dovada nu suporta frane de motor f viloente ca nu are timp vanosu sa regleze supapele si atunci surpiza sa stramba toate :lol: eu recomabnd motor fara vanos e mai brut. si plus e de fonta nu de aliaj cum e la e46 si tine mai bine la forja.

 

App. Un e36 compact cu motor 1.8ti bate ori ce fel de e46 :)

 

 

cum sa nu conteze vanosurile....dc 320i e46 are cuplu din 3500 si pisica din 4700....ca nu conteaza ? :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca pisca 2.0 bate un e 46 la ori ce ora din zi si din noapte. e o diferenta de cel putin 150 kg si akuma mai e o chestie ce caroserie au amandoua ca e36 cabrio cu e46 coupe isi ia mare bataie e 36 dar daca pisica e coupe poate sa fii e46 "slim" si nu are ce sa ii faca. Si vanosurile nu conteaza cum a mai zis cineva pe forum.. iar ca fiabilitate e36 rulzz pt ca e46 are vanosurile f proaste drept dovada nu suporta frane de motor f viloente ca nu are timp vanosu sa regleze supapele si atunci surpiza sa stramba toate :) eu recomabnd motor fara vanos e mai brut. si plus e de fonta nu de aliaj cum e la e46 si tine mai bine la forja.

 

App. Un e36 compact cu motor 1.8ti bate ori ce fel de e46 :lol:

 

a vorbit probabil un proprietar de e36 ... invidios, fireste, pe orice masina mai noua ca a lui.

 

cum poti sa spui ca un e36compact 1.8ti .. bate orice fel de e46?? nu bate nici macar 318i (facelift) e46. ca sa nu mai vorbim de optiuni , comfort ... siguranta ....

prostii mai mari nu am auzit.

 

apropo. eu am de amandoua.. si e36 320i si e46 318i. si pot sa iti spun cu siguranta ca e46 este peste e36 la toate capitolele.

Link to comment
Share on other sites

ca e46 are vanosurile f proaste drept dovada nu suporta frane de motor f viloente ca nu are timp vanosu sa regleze supapele si atunci surpiza sa stramba toate :lol: eu recomabnd motor fara vanos e mai brut.

 

Nu are treaba frana de motor cu Vanos-ul, absolut nici o legatura.

Daca schimbi in treapta a doua de la 120km/h nu se stramba supapele din cauza Vanos-ului. :)

Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca cei de la BMW sunt mari fraieri ca au scos e46, din moment ce e mult mai varza ca e36 :) (pentru cei care nu s-au prins, era sarcastic)...singurul avantaj al pisicutei este ca e mai accesibil, fiind mai ieftin, dar este clar evident ca e 46 e peste e36 cum e90 este peste e46...de fiecare data apare ceva mai nou si mai bun...cei de la bmw s-au chinuit ani intregi sa scoata masini din ce in ce mai bune si vin o gramada de oameni sa zica ca le fac din ce in ce mai proaste...daca voi credeti ca e36 e cel mai tare nu aveti decat sa traiti in lumea voastra
Link to comment
Share on other sites

si pana la urma care e ideea topicului ????

 

din moment ce stii si toata lumea stie raspunsul ?????

 

pai fiecare zice altceva...unu' ca e36, altu' ca e46...la o adica tot masini sunt si cel mai important sunt bmw-uri deci deja au cateva puncte in plus amandoua :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.