Jump to content

Din Ciclul "Traim in Romania"


Asgaard

Recommended Posts

Salut, stiu ca mai sunt cateva topicuri pe tema asta dar deja ma obsedeaza ideea si simteam nevoia sa ma descarc cumva. Abia am reusit sa scot zgarieturile de acum cateva luni cu tot felul de solutii, creme,si alte minuni (recunosc ca cel mai bine si-a facut treaba crema de polish de la Prevent, desi tre sa freci pana faci bataturi la mana) de ma ducea mai ieftin daca vopseam juma de masina, iar astazi am avut parte de o alta supriza foarte neplacuta: Mos Niculae a venit la mine mai devreme cu o zi si avand o cheie in mana si-a incercat talentele artistice pe portiera mea dreapta care e zgariata in ultimul hal,numai liniute si cerculete si opturi de toata frumusetea .Credeti-ma ca am mai vazut masini zgariate,dar nu in halul asta.

A mai avut cineva zgarieturi adanci pana la grund si a reusit sa le scoata cu ceva? Pentru ca sincer Preventul nu cred ca ma poate salva si de data asta, iar vopsirea portierei nu e o solutie pentru mine (pe langa faptul ca se vede diferenta, mi-o poate zgaria iar si atunci cred ca o sa cedez nervos).

Astept noi idei de la voi, testate si care au dat rezultate pentru ca eu chiar nu mai stiu ce sa fac. Cateodata imi vine sa imi fac parcare in sufragerie si sa imi iau masina in casa.

Link to comment
Share on other sites

Astept noi idei de la voi

ideea nu e noua,las-o asa.

 

eu am o dunga de surubelnita din spate pana in fata plus ceva din capota :)

 

toata zgarietura are 4,5 metri,am masurat-o :lol: .

 

nu prea pot sa o las asa ca imi sta pe creier,de cate ori o vad ma umplu de spume...plus ca se vede urat rau imi strica tot aspectul masinii, mai ales ca in rest vopseaua e impecabila (eu nebun fiind, cum vad cea mai mica zgarietura sau urma de matuire de la dejectiie de pasari, o iau si o "cremuiesc" pana dispare,apoi ii dau cu ceara)

Link to comment
Share on other sites

De ce spui ca se vede diferenta la vopsire? Si eu am patit de curand asta :), am revopsit cele 2 portiere din dreapta si nu se vede nici o diferenta. Dar costa ... :lol:. In rest, ajuta sa te rogi ... sa il prinzi pe faptas :) :)

 

se vede diferenta intre vopsea noua/vopsea veche , mai ales la mine ca e batran motanul... Tu probabil avand e90 nu au apucat soarele si fortele naturii sa isi puna amprenta prea mult pe vopsea

Link to comment
Share on other sites

faza e ca eu o gasesc mereu zgariata, la 2-3 luni imi da cate unu' fatala :))) data trecuta am avut-o de la busonul de benzina o dunga trasa pana la jumatea portierei.. Nu am nici o luna de cand am rezovat-o pe aia cat de cat (lamodul ca se mai vede doar daca te uiti atent si de la 20-30 cm, si stii ca a fost zgariata,) ca acum mi-au facut-o zdrente iar.. si faza e ca absolut toate zgarieturile sunt pe partea dreapta. Ce ma enerveaza pe mine e ca nu parchez la intamplare, am loc luat de la primarie , platit, retras, si totusi masina nu e safe...
Link to comment
Share on other sites

Astia sunt ca-n bancul ala 4x4=16

 

Trist...

 

Off : Zi si tu bancul acum , cel putin eu nu il stiu .

 

On : nu prea cred sa mai iasa zgarietura fara revopsire , am si eu una de toata frumusetea , de la stop pana pe portiera fatza , am frecat la ea de nam mai putut dar nu vrea sa plece de acolo . Oricum daca reusesti ceva miraculos sa ne zici si nou !

Link to comment
Share on other sites

Unchiul prietenei mele si-a gasit masina zgariata dar din 2 motive :

1) Labute de pisica ce indicau faptul ca se urcase pe masina..si na,trebuia sa si coboare : 4 randuri de gheare cum a alunecat.

2) O fetita a scris un A,un B,un C si un D. Cand a vazut-o si i-a zis sa-l cheme pe taica-su` a spus : "Nu vreau sa faca tati puscarieeeee!" :)

Link to comment
Share on other sites

las-o asa 2 saptamani. ai pe cineva care te iubeste mult de tot. prefa-te indiferent, nu e nicio rusine sa umbli cu ea asa. asteapta o vreme ca atata lucru stie si el ca daca o faci si el o zgarie la loc te-a terminat.

 

sau fa-o si pune-te pe urmarit.

Edited by spectrus
Link to comment
Share on other sites

cristi B faza e ca nu parchez pe langa trotuare, am loc de parcare platit, si relativ retras ... E clar ca ala care a zgariat-o a venit special pana in parcare ca sa o zgarie , in mod normal nu trece lume pe acolo... Iar ceilalti care parcheaza langa mine imi sunt prieteni

 

Astia sunt ca-n bancul ala 4x4=16

 

Trist...

 

Off : Zi si tu bancul acum , cel putin eu nu il stiu .

 

On : nu prea cred sa mai iasa zgarietura fara revopsire , am si eu una de toata frumusetea , de la stop pana pe portiera fatza , am frecat la ea de nam mai putut dar nu vrea sa plece de acolo . Oricum daca reusesti ceva miraculos sa ne zici si nou !

 

poti incerca crema de polish de la prevent, eu am reusit sa scot majoritatea zgarieturilor cu ea, iar pe cele pana la grund le-a subtiat si acoperit cat de cat (se vad doar de la 20-30 cm de masina, daca te uiti atent). Eu acum n-am incercat-o ca nu am avut timp ,dar ma indoiesc ca le va scoate si pe astea pentru ca in unele locuri practic e raschetata vopseaua, zici ca e facuta cu o surubelnita

 

Oricum, nu stiu ce as face daca l-as vedea pe unu ca face asa ceva!

 

cel mult l-ai certa  :)

 

eu m-am jurat ca il bat si apoi il leg de masina si dau o tura de cartier, sa dau exemplu

Link to comment
Share on other sites

sall...eu sunt de parere sa o lasi asa...si mie mi s-a intamplat sa o gasesc zgariata si cand am vrut sa o vand mi s-a zis ca e vopsita ca cine stie daca a fost lovita....las-o asa,...ma doare sufletul sa o v ad zgariata dar o las asa...daca vreao sa o vadn cel putyin e vopseaua originala si nu poate sa zica nimeni ca a fost lovita
Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ore am gasit un afis cu "votati geoana' lipit cu pernandez pe parbriz si o dara pe capota. Aveti idee cum se poate scoate de pe capota fara sa stric vopseaua ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.