Jump to content

Cum activez oglinda pt parcare?


Recommended Posts

Am citit aici http://www.e38.org/E38-Options.pdf despre faza cu oglinda de la pasager, ca atunci cand bagi in marsarier (sper ca am scris bine :lol:) sa le lase jos pentru parcare...stiu ca pe link scrie e38, dar functia asta cica ar fii pt e46 sau ceva de genu...poate cineva sa ma lamureasca va rog cum pot sa fac si eu treaba asta?? trebuia ca masina sa aibe aceasta optiune din fabrica sau merge sa fac eu sigur treaba asta?? scuze daca a mai fost deschis un topic cu acelasi subiect, dar am cautat si nu am gasit si m-am gandit sa deschid eu un topic, multumesc anticipat :)
Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu de optiunea asta, dar nu crezi ca daca masina era dotata cu ea ar fi fost si activata din fabrica?

 

E o optiune faina, mereu dau oglinda in jos cand parchez aproape de bordura.

 

Tind sa cred ca e o optiune venita impreuna cu oglinzile electrice cu rabatare si scaune cu memorie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am auzit si eu de aceasta optiune si din cat am inteles unele modele au butoane cu trei pozitii pentru selectare a oglinzilor.Pozitionat in stanga se regleaza oglinda soferului,in dreapta oglinda pasager,iar daca se lasa in mijloc cand se baga in marsarier oglinda pasagerului se lasa automat in jos.

Masina mea are buton cu 2 pozitii si nu merge.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

aceasta optiune este disponibila numai daca masina este dotata cu memorii la scaune/oglinzi.

 

Se pozitioneaza butonul pt reglarea oglinzilor pe partea pasagerului, in momentul cand pui in R, oglinda din dreaota se lasa in jos automat.

Link to comment
Share on other sites

La E46 se pare ca e altfel. Plus de asta functia nu apare cu * deci nu e optionala. Cu toate astea eu nu am asa ceva, o fi standard numai pt. americani ?

Pana la urma a incercat cineva si chestia asta, din primul post?

 

The position for the passenger-side exterior mirror for the automatic parking function can be stored for each key individually. If “active” is selected and the mirror adjustment switch is set to “passenger-side”, the passenger-side mirror will be automatically moved to the pre-selected position when in reverse gear. To store the “pre-set” position, adjust manually passenger–side mirror while reverse gear is engaged. If “active is selected and the mirror switch is set to “driver’s-side”, the automatic parking function is deactivated. If “inactive” is selected and the mirror adjustment switch is set to “drive’s-side”, the passenger-side mirror is automatically moved to the lowest possible position when in reverse gear. Selecting the “passenger-side mirror” with the adjustment switch, deactivates the automatic parking function.

 

Din faza cu active si inactive, inteleg ca sa poate activa si dezactiva din tester, astfel rezultand cele 2 modalitati de functionare. Oare poate cineva sa verifice si varianta ca trebuie prima data facuta manual treaba asta cand este masina in marche-arriere iar apoi merge automat? Cineva care sta la casa si are masina la botu calului :) , eu as incerca, dar mi-e lene sa cobor pana la parcare si e si friggggggggg.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.