Jump to content

BMW E36/320 Coupe


kruger

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

De curand am cumparat primul meu BMW. Dat fiind faptul ca imi doream o masina in stare cat mai buna, cautarea nu a fost usoara. Am preferat sa dau mai multi bani pe ea, decat sa ma trezesc cu cine stie ce bucurii.

Pentru starea tehnica am fost dispus sa fac rabat inclusiv la dotari si an.

 

Drept urmare am gasit un coupe exact asa cum imi doream, de la un vanzator exact asa cum imi doream (si care este de pe forum).

 

Masina este intr-o stare impecabila atat tehnic cat si estetic, deci primul meu post nu contine nimic despre ce trebuie reparat la masina, ci mai degraba despre ce imbunatatiri planuiesc. Fostul proprietar a avut grija ca totul sa fie in stare perfecta, si masina se simte ca noua din toate punctele de vedere (are absolut totul nou pe ea). Nu am mers in viata mea cu un E36 care sa se simta asa. Inainte de plecare, am facut si revizia (ulei si filtre).

 

Mai precis E36/320 coupe (m50) - 1992, 256.000 km. Interior stoc, scaunele confort de piele incalzite, trapa electrica, oglinzi electrice, fara AC, faruri cu lupa.

Masina are jantele de 15 cu cauciucuri noi de iarna, si am primit si jantele de vara M (de E46 originale) cu gume noi pe ele.

 

Maine urmeaza un OBC mare (18) pe ea (cu maneta de semnal schimbata evident).

 

Pe masura ce imi aduc aminte...mai zic :)

post-20723-1261759333_thumb.jpg

post-20723-1261759345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Felicitari de achizitie! Ma bucur sa vad ca mai sunt persoane pe care le intereseaza in primul rand starea tehnica la o masina si nu prefera sa stea in piele, sa priveasca navigatia in timp ce masina troncane si scartaie din toate incheieturile(nu este cazul userilor dupa forum evident,ci a majoritatii romanilor care isi iau masini pentru figuri si pitzipoance).

Felicitari inca o data si sa te bucuri de ea!

Link to comment
Share on other sites

Felicitari de achizitie! Ma bucur sa vad ca mai sunt persoane pe care le intereseaza in primul rand starea tehnica la o masina si nu prefera sa stea in piele, sa priveasca navigatia in timp ce masina troncane si scartaie din toate incheieturile(nu este cazul userilor dupa forum evident,ci a majoritatii romanilor care isi iau masini pentru figuri si pitzipoance).

Felicitari inca o data si sa te bucuri de ea!

 

Ai mare dreptate. Si la BMW-uri e si mai delicat subiectul de obicei, pentru ca sunt masini care in general pot multe lucruri, dar oamenii nu le intretin asa cum trebuie.

 

 

Frumoasa, sa o stapanesti sanatos! :)

Asteptam mai multe poze.

 

Pentru inceput as zice sa schimbi nuca de la schimbator. E ca nuca-n perete acolo :lol:

Ar merge una din piele.

 

De la ce e furtunul ala care se opreste langa filtrul de aer? :)

 

Nuca vine saptamana viitoare :)

 

Furtunul ala nu stiu ce e.

post-20723-1261761529_thumb.jpg

post-20723-1261761535_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca eu sunt cel care ti-a bagat bmw pe gat, ti-a recomandat masina cu pricina si culmea te-am mai dus si pana la Cluj s-o iei imi permit sa pun un film compromitator :) bmw vs Matiz :lol: si niste poze :)), ca tot eu sunt si fotograful...

 

Filmuletul: http://www.youtube.com/watch?v=21dqwpNTioQ

 

In cazul in care nu s-a terminat de procesat mai dati refresh.

Link to comment
Share on other sites

foarte frumos si ingrijit. sa l stapanesti sanatos. pacat de AC.

cati bani a fost?

 

Multam, ii voi pune climatronic.

 

 

Foarte bine arata ,sa o stapanesti sanatos si in aceas forma de invidiat ...

 

Cat despre film ,tare de tot :) original si necenzurat... :)

 

Apropo ,foloseati walkie -talkie pt conversatie..

 

 

Da, se auzea ca la taxiuri :D), si Matizul ala chiar fugea sa stiti.

 

 

Bafta multa cu masina !!!!! :lol: :)

 

Sa fie :)

 

 

Foarte frumoasa.Sa o stapinesti sanatos si fara evenimente neplacute. :D

 

Multumesc :D

 

 

Chiar ma intrebam astazi dimineata cand am vazut ca e36-le din Cluj s-a vandut, la cine a ajuns. Este o masina frumoasa, sa o intretii cat mai bine si sa te bucuri de ea in fiecare moment petrecut impreuna!

 

Mai gasisem o masina intretinuta si foarte frumoasa, dar era 18is, si eu vroiam 2.0.

post-20723-1261818395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

oooo...vad ca in sfarsit apreciaza si cei din capitala masini intretinute in Ardeal.....ma bucur ca ai reusit sa umilesti Matizul...era un concurent pe masura....la cele 1800 rpm. Sa o stapanesti sanatos si sa o intretii macar in conditiile in care a fost in momentul in care ai cumparat-o. ....si puteai sa lasi sa vada lumea ce nr are masina...:))
Link to comment
Share on other sites

Salut,sa-l stapanesti cu placere man,frumusica.....,personal pot sa spun ca-mi place,dar daca o lua-i cand era cu taxa in 2008 man eu cred ca nu ai fi luat din '92 si fara vanos,pt ca urma sa treci prin rar si sansele erau mari sa iasa euro 1,acum as dori sa-mi raspunzi sincer te rog,ce nu-ti place la modelul asta de masina,ce ti se pare in minus,am si eu un coupe 2.0 '93 vanos si parerea mea ca are cam multe lacune,vb. strict de coupe e36,te salut.
Link to comment
Share on other sites

Nu-i gasesc nici o lacuna in sensul strict al cuvantului. Antifonarea poate ar fi putut fi facuta mai bine, dar asta o spun facand comparatie cu E46 de exemplu. Spune-mi tu ce lipsuri ti se pare ca ar avea acest model, poate nu mi-am dat eu seama inca.
Link to comment
Share on other sites

Mie unu mi-a placut masina din toate punctele de vedere. Nu mi-a placut antifonarea, nu mi-a placut plafonul, pielea de fabrica mi se pare destul de low-quality, as fi preferat sa aiba mai mult cuplu la turatie mai mica si cam atat. Sonorizarea stock mi se pare destul de ok, insa se poate upgrada fara investitii majore. In rest, numai chestii de bine
Link to comment
Share on other sites

Salut,legat de motor are dreptate prietenul tau man,2.0 m50 are o lipsa mare de tot de cuplu la turatii mici ca te miri in ce masina de 30 de ani te afli,motorul nu mi se pare deloc spectaculos,referitor la caroserie,sincer eu acum intre un coupe si un sedan e36 a-si alege pe cea in 4 usi,usile coupeului mi se par prea grele,panourile alea la nici un coupe nu am observat sa stea si ele cum ar trebui sa stea,multi le au prinse in negrese,geamul mi se pare prea inalt si pt. asta al consider foarte firav,centurile din spate trebuiau mascate pana jos intr-un plastic pt. ca cel din spate la coborare poate sa se impiedice in ea,acum sti cum e...asta a fost proiectul in 1990 ce poti sa mai ceri,dar parerea mea coupeul ramane doar asa de fun,de distractie in nici un caz nu pot sa o numesc o masina care este si practica,eu unu sincer sunt nemultumit de ea,o tin asa si ies din joi in paste cu ea,si apropo bine ca nu ai scaune sport pe ea,mi se par si alea super incomode si firave,un amic asa mai masiv a rupt spatarul scaunului la sedan e36,era scaun normal dar daca era si sport cred ca-l facea bucatele,nu stiu ca masini nu le mai pot considera masini,doar ceva luat asa din pasiune,atat,salut.
Link to comment
Share on other sites

Salut,legat de motor are dreptate prietenul tau man,2.0 m50 are o lipsa mare de tot de cuplu la turatii mici ca te miri in ce masina de 30 de ani te afli,motorul nu mi se pare deloc spectaculos,referitor la caroserie,sincer eu acum intre un coupe si un sedan e36 a-si alege pe cea in 4 usi,usile coupeului mi se par prea grele,panourile alea la nici un coupe nu am observat sa stea si ele cum ar trebui sa stea,multi le au prinse in negrese,geamul mi se pare prea inalt si pt. asta al consider foarte firav,centurile din spate trebuiau mascate pana jos intr-un plastic pt. ca cel din spate la coborare poate sa se impiedice in ea,acum sti cum e...asta a fost proiectul in 1990 ce poti sa mai ceri,dar parerea mea coupeul ramane doar asa de fun,de distractie in nici un caz nu pot sa o numesc o masina care este si practica,eu unu sincer sunt nemultumit de ea,o tin asa si ies din joi in paste cu ea,si apropo bine ca nu ai scaune sport pe ea,mi se par si alea super incomode si firave,un amic asa mai masiv a rupt spatarul scaunului la sedan e36,era scaun normal dar daca era si sport cred ca-l facea bucatele,nu stiu ca masini nu le mai pot considera masini,doar ceva luat asa din pasiune,atat,salut.

 

 

Esti tare Baby . . . ! Imi place despre tine !

Link to comment
Share on other sites

Un amic asa mai masiv a rupt spatarul scaunului la sedan e36,era scaun normal dar daca era si sport cred ca-l facea bucatele,nu stiu ca masini nu le mai pot considera masini,doar ceva luat asa din pasiune,atat,salut.

 

Poate cĂŁ amicul ĂŁsta al tĂŁu avea nevoie de un manual al utilizatorului pentru aÂşezarea pe scaun, existĂŁ tot felul de oameni pe lume. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.