Jump to content

BMW E36/320 Coupe


kruger

Recommended Posts

Nu te-as sfatui sa te plimbi cu el, azi am observat la spalatorie ca are preferinte de alta natura :) Desi il cunosc de mult timp, in fiecare zi poti fi surprins. Kruger este cel din stanga. Am mai atasat o poza si cu cel din dreapta (George) pentru a va convinge ca treaba e serioasa :lol:
Link to comment
Share on other sites

Astazi, Razvan impreuna cu mine (eu doar jumatate din intreaga operatiune) am estetizat motorul. In primul rand vopseaua scorojita de pe chiulasa. Asta a durat cam o ora jumatate de frecat cu smirghel 100 si apoi 400, si inmuiat cu nitrodiluant. N-as face nici pe bani asa ceva, e munca lu calache, iti pica mainile si degetele.

 

Apoi am izolat totul, si am vopsit.

 

Mai apoi, Razvan s-a ocupat de plasticele de la motor. Curatat, smirgheluit, degresat, si vopsit.

Intai negru, apoi mascat restul si dat cu argintiu pe dungi. Irelevant sa va spun ce munca a fost, va imaginati ce poate fi mai rau.

 

 

Tot ce am enumrat mai sus si se vede in poze, a durat o zi intreaga.

 

 

Las pozele sa vorbeasca.

 

 

P.S: As vrea sa vad mai multi oameni pe aici ca se ocupa de lucruri frumoase si utile, dar deh....e mai usor sa tragi o vopsea aiurea, sau sa pui un kitch pe masina.

post-20723-1263239096_thumb.jpg

post-20723-1263239105_thumb.jpg

post-20723-1263239111_thumb.jpg

post-20723-1263239118_thumb.jpg

post-20723-1263239126_thumb.jpg

post-20723-1263239131_thumb.jpg

post-20723-1263239136_thumb.jpg

post-20723-1263239142_thumb.jpg

post-20723-1263239148_thumb.jpg

post-20723-1263239153_thumb.jpg

post-20723-1263239159_thumb.jpg

post-20723-1263239166_thumb.jpg

post-20723-1263239171_thumb.jpg

post-20723-1263239176_thumb.jpg

post-20723-1263239181_thumb.jpg

post-20723-1263239188_thumb.jpg

post-20723-1263239194_thumb.jpg

post-20723-1263239199_thumb.jpg

post-20723-1263239204_thumb.jpg

Edited by kruger
Link to comment
Share on other sites

Salut,pai vopseaua aia cand se incalzeste motorul nu se arde?mai ales pe capacul de la distributie,in rest cum te descurci cu ea?am observat ca esti din Bucuresti,o bagi in trafic in fiecare zi?cum ti se pare ca se manevreaza pe stradute,simti ca o ai sub control masina,te simti sigur asa in ea?a mea e ok la drumuri drepte si asfaltate ca in palma dar daca ma bagi in trafic cu ea sa ma duc de pe o banda pe alta,sau sa mai intru pe stradute incep sa ma enervez,parca nu mai am control,imi e teama asa,ma oboseste fata de alta marca care pe stradute,trafic ma simt excelent,la 320 al meu ma simt bine doar pe drum drept si asfaltat bine in rest ma omoara de nervi,ma transpira.
Link to comment
Share on other sites

Un filmulet cu mine cu 320i (al lui Kruger) - incercam sa-i demonstrez ca si masina lui poate face un drift complet, el sustinand ca masina e de vina :)):

bine va merge domnilor...va distrati pe zapada ca aveti vredestein de iarna si eu ma chinui sa imi gasesc ceva ieftin pe 16 sa pun pe noul coupe..ca sa ma pot deplasa...oricum lux driftu si sa stii ca poate si fara snow sub roti:)apreciez si munca de depusa pentru vopsitul capacului de la _chiulasa_.eu aveam in minte sa comand unul de la BMW costa doar 150 ron plasticul si partea metalica 400 ron...bafta si abia astept sa vad climatronicul pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Am preferat sa pierd o zi sa-i repar capacele, eu zic ca oricum a meritat munca. Referitor la drift, sunt convins ca merge si pe uscat, insa eu nu as avea inima sa rup gumele pe uscat, macar pe zapada nu pateste nimic! Edited by Razvan Gavan
Link to comment
Share on other sites

Salut,pai vopseaua aia cand se incalzeste motorul nu se arde?mai ales pe capacul de la distributie,in rest cum te descurci cu ea?am observat ca esti din Bucuresti,o bagi in trafic in fiecare zi?cum ti se pare ca se manevreaza pe stradute,simti ca o ai sub control masina,te simti sigur asa in ea?a mea e ok la drumuri drepte si asfaltate ca in palma dar daca ma bagi in trafic cu ea sa ma duc de pe o banda pe alta,sau sa mai intru pe stradute incep sa ma enervez,parca nu mai am control,imi e teama asa,ma oboseste fata de alta marca care pe stradute,trafic ma simt excelent,la 320 al meu ma simt bine doar pe drum drept si asfaltat bine in rest ma omoara de nervi,ma transpira.

 

 

poate ai probleme cu directia, altfel nu vad de ce te-ar obosii.

Link to comment
Share on other sites

Cristiane,te rog explica-mi si mie starea aia de extaz,in momentul cand ai scapat de masina...sti tu care:),te simt asa telepatic mult mai relaxat,ai chef de vorba:),pana la urma ai invins,ai scapat de cancer.....macar o sampanie sa fi desfacut si tu ca a fost o mare realizare,cu perseverenta,ambitie ai reusit,dupa atat stres cu acea masina,atatia nervi,meriti ceva mai bun,te felicit pt. perseverenta.
Link to comment
Share on other sites

Cristiane,te rog explica-mi si mie starea aia de extaz,in momentul cand ai scapat de masina...sti tu care:),te simt asa telepatic mult mai relaxat,ai chef de vorba:),pana la urma ai invins,ai scapat de cancer.....macar o sampanie sa fi desfacut si tu ca a fost o mare realizare,cu perseverenta,ambitie ai reusit,dupa atat stres cu acea masina,atatia nervi,meriti ceva mai bun,te felicit pt. perseverenta.

 

 

Eu zic sa-ti revizuiesti atitudinea, si sa ai bunul simt sa nu-mi mai faci masina cancer, ca te trimit spre origini instant, cap patrat ce esti.

Su-te pe reno club sau unde ai chef, si vorbeste la luna si la stele. Si bmw-ului aluia al tau da-i foc....o sa fie mult mai fericit arzand, decat cu un asa proprietar.

 

Ne-am inteles ?

Si daca mai continui, discutam si altfel.

 

 

Pa, audienta s-a terminat.

Link to comment
Share on other sites

Iuliane pai la drum drept e ok,cand am bagat-o in trafic,ma gandesc,gropi,ating cu ea,solicit ambreiajul,cutia de viteze,cu parcarile,aoleo ce patesc la parcari,e durere nene,deci fata de cealalta marca care o mai folosesc este 0 e36 la controlul in trafic,siguranta,la manevrat,nu este ''fasneata'',e bloncoasa,e buna doar asa la drum drept si asfalt ca in palma,sa mergi asa cu a-4-a sau a-5-a si s-o ti drept,dar daca ai intrat cu ea pe stradute,trafic,cel putin pe mine ma transpira,oboseste,aaa nu-ti mai spun pai daca ma iei cu ea pe flescaiala asta si sleurile astea,mai bine te duc cu taxiul,te rog sa ma crezi sincer.
Link to comment
Share on other sites

Iuliane pai la drum drept e ok,cand am bagat-o in trafic,ma gandesc,gropi,ating cu ea,solicit ambreiajul,cutia de viteze,cu parcarile,aoleo ce patesc la parcari,e durere nene,deci fata de cealalta marca care o mai folosesc este 0 e36 la controlul in trafic,siguranta,la manevrat,nu este ''fasneata'',e bloncoasa,e buna doar asa la drum drept si asfalt ca in palma,sa mergi asa cu a-4-a sau a-5-a si s-o ti drept,dar daca ai intrat cu ea pe stradute,trafic,cel putin pe mine ma transpira,oboseste,aaa nu-ti mai spun pai daca ma iei cu ea pe flescaiala asta si sleurile astea,mai bine te duc cu taxiul,te rog sa ma crezi sincer.

 

Vinde-o si ia-ti un Logan, e mult mai fasnet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.