Jump to content

BMW e46 318i nfl


gogu70

Recommended Posts

Parerea mea este ca un maidanez sanatos care mananca putin si "orice", in conditii de criza, poate fi mai bun decat un dalamtian bolnavicios, rapciugos, batran si hulpav care mananca mult si degeaba ...si care latra a paguba ! :)

 

 

ce comparatie :lol: :) :)

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

In alta ordine de idei sunt foarte multumit de motor, desi e posbil sa par penibil la 318i prin faptul ca l-am forjat si mi se parea ca trage bine. (asa cum stim multi zic ca aceste motoare nici nu sunt bmw-uri de fapt). Pentru ca am vazut ca in alt post "the riffle" tot vorbea si a creat controverse cum ca super nova ar bate un 316, 318i nu cred acest lucru pentru ca astazi am facut de ras un logan 1.6 90 cai. Pur si simplu imi bateam joc de el :lol: . Acum nu vrea sa ma laud sau sa credeti ca ma cred un zeu al soselelor sau ca am cine stie ce masina puternica. Nici pe departe, am spus doar ca am fost multumit de cum a tras masina intr-un regin de condus sportiv.

Sunt posesor de logan 1.6 16v 105cp, si pe 400m bat cam la o masina e46 318i 116cp. Si pe 400m inseamna un 0-140, daca as face pana la 160 probabil m-ar ajunge. Nici vorba sa bata supernova 318. Poate omul care a zis asta s-o fi referit la vreun 318 e36, unde e imbarligata rau treaba la e36-uri, ca putine trag cum trebuie. Si eu am batut 318is dar nu ii tragea omului masina, era de bulgaria vai de ea :))).

 

sa fim seriosi

eu am 316i si ma dau cu tine pana la a3-a si te fac zdrente pe 400m

facem pe masini si pe hainele de pe noi

ce dreak vbim aici despre conserve sau despre MASINI

m-am saturat de "loganisti tupeisti" care ma provoaca la tot felul de teste in trafic si la semafoare

am facut un logan de 1.6 16"Volti" (ca daca ii iei 2 VOLTI trebuie sa astepti sa-ti bata vantu' din spate) la deal plecand din mers, asta pe portiunea de la Casa Poporului spre Mariott

toti kamicaze au logan frate, m-am saturat pana peste cap de asa-zisii "loganisti"

ziceti ca aveti cel putin Lamborghini

 

"loganistii" mei reveniti cu picioarele pe pamant

 

p.s. asa am facut si eu cu 316-le meu si 318i si A4 si 320, dar asta nu inseamna ca fac oricare model din cele enumerate

trebuie ca respectivele masini sa aiba in dotare si o piesa foarte importanta SOFERUL

sunt constient ca nu ma pot pune decat cu 318 - dintre modelele enumerate mai sus

 

 

 

esti rautacios . am mers cu logan 1.4 mpi 180 , nu a fost cea mai placuta senzatie , nu mai putea mai mult , dar a mers . banuiesc ca 1.6 16v bate peste 200 !

 

cred ca batea vantul din spate , de ai ajuns cu acel logan la fenomenala viteza de 180km /h

eu am mers cu acelasi tip de "masina" si cu pedala la podea, nu am reusit sa ajung decat la o viteza maxima de 158 km /h (atat imi indica vitezometrul)

 

stiu ca suntem nationalisti dar, totusi... haideti sa nu exageram...

bafta

Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi

eu am 316i si ma dau cu tine pana la a3-a si te fac zdrente pe 400m

facem pe masini si pe hainele de pe noi

ce dreak vbim aici despre conserve sau despre MASINI

m-am saturat de "loganisti tupeisti" care ma provoaca la tot felul de teste in trafic si la semafoare

am facut un logan de 1.6 16"Volti" (ca daca ii iei 2 VOLTI trebuie sa astepti sa-ti bata vantu' din spate) la deal plecand din mers, asta pe portiunea de la Casa Poporului spre Mariott

toti kamicaze au logan frate, m-am saturat pana peste cap de asa-zisii "loganisti"

ziceti ca aveti cel putin Lamborghini

 

"loganistii" mei reveniti cu picioarele pe pamant

 

p.s. asa am facut si eu cu 316-le meu si 318i si A4 si 320, dar asta nu inseamna ca fac oricare model din cele enumerate

trebuie ca respectivele masini sa aiba in dotare si o piesa foarte importanta SOFERUL

sunt constient ca nu ma pot pune decat cu 318 - dintre modelele enumerate mai sus

 

numai dupa cum ai inceput post-ul pot sa imi dau seama de caracterul tau .

 

Din start imi dau seama ca esti posesor de 316 , deci poti zbura !

 

nu stiu pe cine ai reusit tu sa faci "zdrentze" insa in mod sigur un 316i nu poate face un 318i sau un Logan 1.6 16V ! 320i nici nu poate intra in aceasta polemica !

Link to comment
Share on other sites

Am Logan (taxi) , are 90.000 Km ! Doar cateva "mici" probleme : sa rupt cureau de distributie , sau infundat 3 injectoare si a cazut o planetara ! Masina fiind din 2007 ! Pana la 300.000 km cred ca nu o sa mai aibe o piesa cu care a iesit pe poarta fabrici . nu stiu de unde ati scoso pe asta cu fiabilitatea . . . !

 

Ăn sfârşit o părere din experienţa proprie nu din auzite.

 

http://videonews.ro/action/viewvideo/33600...la-fiabilitate/

 

Interesanta e urmatoarea treaba. Loganul se vinde din 2004, e drept cu mici facelifturi, dar 95% aceeasi masina (tehnic vorbind). Daca ar fi fost atat de proasta, credeti ca in anul 2009 (dau un exemplu aleator), la 5 ani dupa lansare, se mai vindea asa bine? Daca ar fi fost o teapa de masina, nu cumva nu s-ar mai fi vandut dupa 1-2 ani de la lansare? Ma refer ca s-ar fi lamurit lumea ca e proasta si nu se mai vindea.

 

Normal că se vinde oricum, doar este cumpărată de oameni fără mari pretenţii.

 

-----------

 

Are 316 şi vorbeşte de 400 metri. :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi

eu am 316i si ma dau cu tine pana la a3-a si te fac zdrente pe 400m

facem pe masini si pe hainele de pe noi

ce dreak vbim aici despre conserve sau despre MASINI

m-am saturat de "loganisti tupeisti" care ma provoaca la tot felul de teste in trafic si la semafoare

am facut un logan de 1.6 16"Volti" (ca daca ii iei 2 VOLTI trebuie sa astepti sa-ti bata vantu' din spate) la deal plecand din mers, asta pe portiunea de la Casa Poporului spre Mariott

toti kamicaze au logan frate, m-am saturat pana peste cap de asa-zisii "loganisti"

ziceti ca aveti cel putin Lamborghini

 

"loganistii" mei reveniti cu picioarele pe pamant

 

p.s. asa am facut si eu cu 316-le meu si 318i si A4 si 320, dar asta nu inseamna ca fac oricare model din cele enumerate

trebuie ca respectivele masini sa aiba in dotare si o piesa foarte importanta SOFERUL

sunt constient ca nu ma pot pune decat cu 318 - dintre modelele enumerate mai sus

 

numai dupa cum ai inceput post-ul pot sa imi dau seama de caracterul tau .

 

Din start imi dau seama ca esti posesor de 316 , deci poti zbura !

 

nu stiu pe cine ai reusit tu sa faci "zdrentze" insa in mod sigur un 316i nu poate face un 318i sau un Logan 1.6 16V ! 320i nici nu poate intra in aceasta polemica !

 

GIGI tu ai masina de tocat carne????

NU am afirmat ca zboara, am vrut doar sa scot in evidenta ca mai conteaza si SOFERUL

 

da LOGAN, pardon CONSERVA NU_MI iau nici daca ma impusti poate sa aiba si 24v si 1002 cai, ca sa faca de kkt si un VEYRON

 

hai sa te fac si pe tine sa vedem dac te fac sau nu

Edited by adi_JOL
Link to comment
Share on other sites

Nu mai prea exista in ziua de astazi "ieftin si bun" Atata dai pe masina, atata face.

 

De unde si pana unde vedeti Loganul fiabil? Am mai multi prieteni cu Loganuri, majoritatea diesel, si mai tot timpul il aud pe cate unu ca iar i s-au stricat injectoarele, ca iar i-a picat o curea, etc. etc. etc. Nu laudati loganuri care fac 5-10k kilometrii pe an, ca alea banuiesc si eu ca merg...

 

Majoritatea taxiurilor sunt Loganuri pentru ca sunt luate cele mai ieftine variante, care daca nu ma insel sunt vreo 6000 de euro, nu 10000 cat e "varful gamei". Apropo, vreau si eu o poza cu kilometrii din bord ai unui taxiu' logan, dinalea cu 300k, ca eu peste 180k nu am vazut... si alea erau vai de capul lor.

 

Concluzia este ca un bmw obosit 10-15 ani de zile, forjat si cine mai stie ce, cu 'eunspe mii de km la bord, se stica la fel de repede ca un logan nou :) :lol:

Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi

eu am 316i si ma dau cu tine pana la a3-a si te fac zdrente pe 400m

facem pe masini si pe hainele de pe noi

ce dreak vbim aici despre conserve sau despre MASINI

m-am saturat de "loganisti tupeisti" care ma provoaca la tot felul de teste in trafic si la semafoare

am facut un logan de 1.6 16"Volti" (ca daca ii iei 2 VOLTI trebuie sa astepti sa-ti bata vantu' din spate) la deal plecand din mers, asta pe portiunea de la Casa Poporului spre Mariott

toti kamicaze au logan frate, m-am saturat pana peste cap de asa-zisii "loganisti"

ziceti ca aveti cel putin Lamborghini

 

"loganistii" mei reveniti cu picioarele pe pamant

 

p.s. asa am facut si eu cu 316-le meu si 318i si A4 si 320, dar asta nu inseamna ca fac oricare model din cele enumerate

trebuie ca respectivele masini sa aiba in dotare si o piesa foarte importanta SOFERUL

sunt constient ca nu ma pot pune decat cu 318 - dintre modelele enumerate mai sus

 

Trezeste-te!Un logan 1.6 16v 105cp te mananca cu fulgi cu tot! :)

Link to comment
Share on other sites

@adi

Nu te inteleg ce esti asa inversunat, si daca te "face", ce? Tu daca iti vinzi masina si mai pui un banut (nu stiu sigur ce 316 ai) nu ai ce discuta cu gama Dacia

 

Sigur nu a fost construit Loganul ca si concureta pentru BMW. Dar nu e nici asa de varza precum cred cei care le e rusine sa se urce in ele.

 

P.S. Am trecut de 160 pe gps cu unu de 1.4 pe A2 si la dus si la intors

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut 4 drumuri(tur-retur) cu un Logan Van 1.5dCI Slatina-Frankfurt, fara niciun fel de probleme. De ce trebuie sa denigram aceasta masina, nemtii, francezii, o adora, cel putin Germania este plina de Logan MCV- pentru ei este buna, pentru noi este rabla. Intr-adevar nu se poate compara cu un BMW ca prestanta, imagine, marca, este ca acea comparatie intre un dalmatian cu pedigree si un maidanez tomberonez. Mie imi place Dacia Logan pt polivalenta sa, pentru suspensia excelenta la drumurile din Romania, pret achizitie, consum (1.5 dCI), rezistenta - v-am zis ca am la firma un Logan cu un rulaj de 386k km in 4 ani, masina merge si se comporta excelent chiar si dupa atatia km rulati in totalitate in Romania. Nu stiu cum definiti voi fiabilitatea, dar o masina care a costat 8600 E noua, care are un consum de 5%, la care in aprox. 400k km nu am schimbat mare lucru, eu nu o pot numi decat o masina fiabila. Spuneti-mi un de un BMW sau de alta masina premium cu un rulaj de 400k km in 4 ani care nu a avut probleme ! Eu cred ca masina mai rezistenta la terfeleala ca Logan-ul, mai rar. Imi place Dacia Logan si o conduc cu placere.

 

ON TOPIC: daca vreau masina de plimbare - imi cumpar BMW(chiar si 316i) indiferent ca "ma face" Loganul la semafor(chiar nu conteaza). Daca vreau masina de terfeleala imi cumpar Dcaia Logan. Cu 8000 E imi cumpar un BMW 316-318 de 5-6 ani, cu aceiasi bani imi cumpar un Logan 1.5dCI nou, in garantie. Parerile sunt impartite, fiecare face alegerea in functie de necesitatile sale.

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

Normal cĂŁ se vinde oricum, doar este cumpĂŁratĂŁ de oameni fĂŁrĂŁ mari pretenĂžii.

 

Eu cred ca este cumparata de oameni al caror buget nu le permite mai mult, pt care nu conteaza in cate secunde prinde suta, cu ce viteza intra in viraje , de ce este climatronicul mai bun decat a/c, la ce viteza rezista la "testul elenului" sau cate stele obtine la testul EuroNCAP. Cred ca este cumparata de oameni care prefera ca la acelasi pret sa-si achizitioneze o masina noua, chiar si mai modesta, in defavoarea unei masini uzate, cu o vechime de 5-6 ani, cu kilometrajul masluit, o masina care poate necesita costuri mult prea mari de intretinere.

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi Âşi eu ce am spus? "Oameni fĂŁrĂŁ mari pretenĂžii".

 

O maÂşinĂŁ mai veche Âşi mai ieftinĂŁ nu are neapĂŁrat km mĂŁsluit, ĂŽn fond conteazĂŁ starea maÂşinii, dacĂŁ ai o oarecare pricepere Âşi multĂŁ rĂŁbdare poĂži gĂŁÂşi maÂşini vechi dar ĂŽn stare bunĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi Âşi eu ce am spus? "Oameni fĂŁrĂŁ mari pretenĂžii".

 

O maÂşinĂŁ mai veche Âşi mai ieftinĂŁ nu are neapĂŁrat km mĂŁsluit, ĂŽn fond conteazĂŁ starea maÂşinii, dacĂŁ ai o oarecare pricepere Âşi multĂŁ rĂŁbdare poĂži gĂŁÂşi maÂşini vechi dar ĂŽn stare bunĂŁ.

 

Taica-meu are 63 de ani, si-a cumparat Chevrolet Aveo nu pentru ca este un "om fara pretentii" ci pur si simplu putin il intereseaza ca-l face x sau y la semafor sau ca prinde suta in 15 sec. Cand si-a cumparat masina, a avut de ales intre Audi A4 1.6i si Aveo 1.4i, omul a ales Aveo si nu din considerente financiare. Sunt si oameni care sunt adeptii lucrului nou, care nu pun mare pret pe o masina si pentru care bine starea financiara nu consta in etalarea masinilor scumpe sau de firma cu renume.

 

----------------

 

Putine sunt masinile vechi, care nu au kilometrajul masluit si care sa fie si intr-o stare tehnica buna, totul tine de noroc si de rabdare(asa cum ai spus). Exemplul este colegul @geoserban, care a umblat 6 luni de zile prin toata tara, pe la diversi vanzatori de BMW, pana a gasit ceva bun. Sunt si oameni care nu au timpul si rabdarea necesara si decat sa-si cumpere BMW din '99 cu 85k km la bord(cum am vazut pe autovit), prefera un Logan nou.

Link to comment
Share on other sites

THX-1 am un 316i facelift , 116 ponei , pariez oricand oriunde ca dau cel putin o masina loganului ... am avut si 316i non facelift 105 ponei , dar sincer cred ca si cu ala as fi pariat , tractiunea spate isi spune cuvantu si SOFERUL ..... cum zicea mai sus cu drek sa fii cu 50 in a 3 a ? probabil de asta ai vazut tu ca 1.6 16"volti" face e46 316 , acuma zimi ca face si 318i 118 cai sau 318i fl cel de 143 ca arunc un butoi pe masina de la et 10 :) , sincer is povesti sau o fi ratat " soferul " sa schimbe o viteza
Link to comment
Share on other sites

Chiar crezi ca tractiunea spate compenseaza cele ~200-250kg diferenta dintre masini?! Nu bate loganul ca e mare scula de masina, dar la putere la fel (77kw amandoua in cazul 316i), diferenta de greutate face toata smecheria. Nici macar aia 10 cai in plus de 318i de 116 nu fac diferenta de greutate. Sau voi credeti ca alearga sigla de pe capota?

 

200 de kg inseamna ENORM.

Edited by bossake
Link to comment
Share on other sites

PĂŁi Âşi eu ce am spus? "Oameni fĂŁrĂŁ mari pretenĂžii".

 

Daca te referi la "pretentii" in sensul strict, de genul "in cat timp scoate suta?", atunci clar ca nu iti cumperi nici 316i nici 318i, vorbim de la 325i in sus; de Dacia Logan nici nu se mai aduce discutia...

Link to comment
Share on other sites

Chiar crezi ca tractiunea spate compenseaza cele ~200-250kg diferenta dintre masini?! Nu bate loganul ca e mare scula de masina, dar la putere la fel (77kw amandoua in cazul 316i), diferenta de greutate face toata smecheria. Nici macar aia 10 cai in plus de 318i de 116 nu fac diferenta de greutate. Sau voi credeti ca alearga sigla de pe capota?

 

200 de kg inseamna ENORM.

+1

 

Ati ras atunci cand am facut analogie la aceasta comparatie cu dalmatianul cu pedigree si maidanezul tomberonez. Chiar conteaza asa de mult ca maidanezul alearga in 100 de m mai repede decat dalmatianul? Daca acest lucru conteaza asa de mult, de ce nu va cumparati un ogar ? :)

Link to comment
Share on other sites

Iar ca tot vorbea cineva de fiabilitate, zicea cineva mai sus ca un logan nou se strica mai repede ca un bmw sh.....hmm....nu vreau sa starnesc polemici, doar imi spun parerea.

 

Pai voi chiar credeti asta? Va zic eu, in peste 90% din cazuri, ORICE masina luata NOUA o sa se strice mai tarziu decat una Sh. Aa, daca e sa o iei, domne eu am bmw de 7 ani si se tzine acceptabil pt varsta lui, sa vedem loganul peste 7ani, aici asa e. Nu se compara una cu alta. Dar luat in mare asa, NICIODATA o masina NOUA(indiferent ca e logan, aveo,hyundai) nu o sa iti faca mai multe probleme decat una SH.Fie ea si BMW, mercedes, ce vreti voi.

Eu am loganul de 2 ani si jumate, in care am bagat doar benzina si lichid de parbriz. Sa fim seriosi e cineva care are vreun e46(asta ca sa nu zic de e36) luat SH care de 2 ani si jumtate sa nu fi schimbat NIMIC la el? mi-e greu sa cred :).

Link to comment
Share on other sites

Pe masina am schimbat o groaza de lucruri si m-am convins de faptul ca Bmw nu este sau nu mai este o masina fiabila insa tot imi place. Am vazut un post cu probleme din fabrica ale acestor masini si pot spune ca aproximativ toate le am si eu sau le-am avut si le-am remediat. Bine unele insa nu le consider chiar probleme, de genul cu usile se inchid greu sau ca mai scartaie din cand in cand geamul.

Acum am o problema in care va cer ajutorul. Am vazut si aici pe forum si in alte parti ca e o problema cu trepidatia masini la plecarea de pe loc. Problema pe care din pacate incep sa o am si eu de ceva timp. Tot pe unde m-am uitat si eu am vazut ca nu prea se stie cauza reala a acestui lucru si m-am gandit sa o las asa pana una alta deoarece nu face chiar rau si nu e asa deranjanta. Problema a inceput acum vreo 2 luni intr-o coada pe dn1. A tinut cateva zile pe urma a disparut, a mai aparut pe la rece de cateva ori si iar a disparut. Mentionez ca am volanta schimbata de curand oarecum (acum vreun an insa nu cred sa se fi stricat asa repede) De ieri am inceput sa o forjez putin ca am mers mai mult seara noaptea...si cum orasul e liber m-am gandit sa mai dau in ea. Din pacate ieri am facut acest lucru la rece, lucru care stiu ca nu e bine si obisnuiesc sa nu il fac. Imediat dupa iar a inceput sa trepideze desi nu mai facuse asta de ceva timp. Azi (in aceasta seara/noapte) am forjat-o aproape la maxim (cred ca am intrecut totusi putin limita azi insa sper ca nu s-a intamplat nimic) de maine gata! revin la mersul normal. Insa astazi dupa forjare parca trepida din ce in ce mai rau. O sa mai vad zilele urmatoare. Sper ca nu v-am plictisit prea rau cu aceasta discutie lunga si oarecum stupida despre trepidatie. Oricum astept un sfat daca cineva a rezolvat totusi asta. (tampoane motor (desi am inteles ca pe masinile cu motor benzina nu prea cad astea ca ar fi motoru mai usor), volanta, ambreiaj etc).

 

AAAAA si ar mai fi ca intrebari pentru E46 in general, de ce sunt atat de slabe la articulatie (nu am auzit de proprietar de e46 fara sa se planga si care sa nu fi schimbat macar odata, daca nu de cateva ori bucse, bascule, bielete, amortizoare etc, sunt aproape consumabil parca la acest model)Si inca ceva de ce mai toate au probleme cu scurgeri de ulei de pe undeva...care e treaba le-au nimerit prost la garnituri...asta mi se pare oarecum deranjant, zici ca sunt masini de alea vechi de tot si proaste. Mi se pare aproape inadmisibil sa deschizi capota si sa fie ulei scurs prin diferite locuri...

 

La asta ma refeream atunci cand am afirmat ca sunt oameni care prefera sa-si cumpere o masina mai modesta, dar noua(cu aceiasi bani).

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

THX-1 am un 316i facelift , 116 ponei , pariez oricand oriunde ca dau cel putin o masina loganului ... am avut si 316i non facelift 105 ponei , dar sincer cred ca si cu ala as fi pariat , tractiunea spate isi spune cuvantu si SOFERUL ..... cum zicea mai sus cu drek sa fii cu 50 in a 3 a ? probabil de asta ai vazut tu ca 1.6 16"volti" face e46 316 , acuma zimi ca face si 318i 118 cai sau 318i fl cel de 143 ca arunc un butoi pe masina de la et 10 :) , sincer is povesti sau o fi ratat " soferul " sa schimbe o viteza

Tractiunea spate este aproape inutila in cazul demarajului pentru 316 si aproape la fel pentru 318.

Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi

eu am 316i si ma dau cu tine pana la a3-a si te fac zdrente pe 400m

facem pe masini si pe hainele de pe noi

ce dreak vbim aici despre conserve sau despre MASINI

m-am saturat de "loganisti tupeisti" care ma provoaca la tot felul de teste in trafic si la semafoare

am facut un logan de 1.6 16"Volti" (ca daca ii iei 2 VOLTI trebuie sa astepti sa-ti bata vantu' din spate) la deal plecand din mers, asta pe portiunea de la Casa Poporului spre Mariott

toti kamicaze au logan frate, m-am saturat pana peste cap de asa-zisii "loganisti"

ziceti ca aveti cel putin Lamborghini

 

"loganistii" mei reveniti cu picioarele pe pamant

 

p.s. asa am facut si eu cu 316-le meu si 318i si A4 si 320, dar asta nu inseamna ca fac oricare model din cele enumerate

trebuie ca respectivele masini sa aiba in dotare si o piesa foarte importanta SOFERUL

sunt constient ca nu ma pot pune decat cu 318 - dintre modelele enumerate mai sus

 

Trezeste-te!Un logan 1.6 16v 105cp te mananca cu fulgi cu tot! :lol:

 

bine nenea... :)

LOGAN sa fie... praf

Link to comment
Share on other sites

THX-1 am un 316i facelift , 116 ponei , pariez oricand oriunde ca dau cel putin o masina loganului ... am avut si 316i non facelift 105 ponei , dar sincer cred ca si cu ala as fi pariat , tractiunea spate isi spune cuvantu si SOFERUL ..... cum zicea mai sus cu drek sa fii cu 50 in a 3 a ? probabil de asta ai vazut tu ca 1.6 16"volti" face e46 316 , acuma zimi ca face si 318i 118 cai sau 318i fl cel de 143 ca arunc un butoi pe masina de la et 10 :) , sincer is povesti sau o fi ratat " soferul " sa schimbe o viteza

 

Tractiunea spate ..."tace malc" la 115cp/1.3 sau 1.5 tone ... Dupa ce ai dat a 2-a poti sa ai traciune si pe o singura roata ca nu mai rupe aderenta accidental daca ai cauciucuri bune si asfalt uscat.

 

Matematic energia cinetica la o anumita viteza este proportionala cu masa deci 2 mase diferite la aceeasi viteza au energiile cinetice in acelasi raport ca si masele lor.

energia = puterea*timp

puterile medii necesare pentru a aduce cele 2 mase la aceeasi viteza in acelasi interval de timp vor fi si ele in acelasi raport ca si masele lor.

1500kg/1100kg = 1.36 Asta fiind raportul de puteri la roata.

 

Cu toate ca loganul are pierderi mai mari in transmisie datorita tractiunii pe aceleasi roti ca si directia, cauciucrile mai mici il dezavantajaza DOAR la plecare dupa care il avantajaza, raportul putere/masa ii este net favorabil.

 

M-am chinuit sa zic toate aste pentru ca sa te pregatesc pentru atunci cand te va face vreun logan la intersectie sa nu faci atac de panica si sa cheltui bani pe teste: masina ta nu are nimic, asa e ea :lol:

 

Am mai tot zis ca n-are rost comparatia pt ca asta e singurul punct de vedere din care se pot compara dar daca asa a evoluat topicul...ma conformez :)

Link to comment
Share on other sites

bine nenea... :)

LOGAN sa fie... praf

 

Nu pentru toti oamenii o masina buna inseamna masina care pleaca prima de la semafor sau care prinde suta in 10 secunde. De ce este Logan o conserva? De ce ai impresia ca toti "loganistii' te cauta pe la semafor? Ai frustrari in sensul asta? Daca ai vrut BMW din pasiune, pasiune sa fie chiar daca "te face" un Logan! Daca ti-ai luat BMW in ideea ca esti regele soselelor cu un 316i, atunci ai gresit-o. Ti-a mai spus cineva ca "nu fuge stema de pe capota in locul masinii" !

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.