Jump to content

eco tuning de la skn?


belitutz

Recommended Posts

sal baieti! ma bate gandul s i fac la bmw 320d-ul meu 2006.03 163 cp un eco tuning stufe 2 asa se cheama de la SKN +11 cp?este si stufe 1 cu +8cp! numai zic de softul lor power eco ce duce stufe 1 189 cp si stufe 2 200 cp!! dar as ramane la modul eco tuning d +11 cp!!! se merita in schimb a 400 euro sau s i fac??? sau s m duc la alte firme mai eftine sa dau in jur d 250-300euro tot pt modelul eco tuning +11? m gandesc ca daca i fac un eco nu fortez mai nimik la motor!!!! si consuma cica si mai putin~~~~ce parere aveti??
Link to comment
Share on other sites

sal baieti! ma bate gandul s i fac la bmw 320d-ul meu 2006.03 163 cp un eco tuning stufe 2 asa se cheama de la SKN +11 cp?este si stufe 1 cu +8cp! numai zic de softul lor power eco ce duce stufe 1 189 cp si stufe 2 200 cp!! dar as ramane la modul eco tuning d +11 cp!!! se merita in schimb a 400 euro sau s i fac??? sau s m duc la alte firme mai eftine sa dau in jur d 250-300euro tot pt modelul eco tuning +11? m gandesc ca daca i fac un eco nu fortez mai nimik la motor!!!! si consuma cica si mai putin~~~~ce parere aveti??

 

 

11cp oricum nu-i simti, pretul m-i se pare enorm.

 

gasesti mult mai ieftin si aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Intreaba intai ce inseamna eco-tuning??

iar faza cu 11cp......daca tot faci macar +20 % sa faci... parerea mea

chiar poate explica cineva exact ce inseamna am inteles ca schimba ceva in soft sau cum ce anume :)

iti consuma chiar asa mult 320d ?

Edited by vulgari
Link to comment
Share on other sites

pai consumul ar fi undeva iarna akum in jur d 9 sau 10l in oras!!! jante originale de 17. dar chestia e k dak stau la semafor si am 10 p computer consum la fiecare 2-3 sec imi creste d ex: 10.1___10.2___10.3 si asa mai departe!!! e normal???

 

E o eroare a calculatorului.Cand stai pe loc km=0 si litri se consuma.Si cum consumu e litri/100km (ceva/0) tinde la infinit si din cauza asta creste.Si la mine face la fel.Si asta ii singura explicatie cat de cat logica.

Link to comment
Share on other sites

skn e firma scumpa. daca merita sau nu e decizia ta.

 

ecotuning de obicei creste puterea cu 5% si scade consumul cu 10% (din ce aveai, adica posibil mai putin de 1l% real). cu banii aia pui motorina mult si bine. asta ar fi un aspect.

 

alt aspect insa nu tine de cresteri de putere, ci de noua curba de cuplu, daca se schimba si cum se schimba. si aici masina ar putea fi mai placuta la condus. n-am de unde sa stiu cum va fi dupa tuning. eventual trebuie un soft de proba sau o masina similara deja modificata.

 

garantia cred ca e la motor, nu la turbina. prin motor nu se intelege tot ce e sub capota.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Stiu ca nu s-a mai vb de mult dar totusi intreb si eu .. Si-a facut pana la urma cineva acest EcoTuning ?? se simte ceva diferente la mers / consum ?

 

Vreau sa ma documentez bine pe tema aceasta si de aceea intreb daca si-a facut cineva si poate sa imparta informatiile cu noi.

 

Nu mai spune nimeni nimic ? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.