Jump to content

Consum mare oras


Recommended Posts

Am un Bmw E46, motor 1.9 benzina, 105 cai parca :)

Problema cu el este ca consumul in oras mi se pare mie destul de mare. Am pus ultima data in rezervor 19 litrii, mai aveam vreo 8, deci total 27. Am facut pana acum 135 km si pe bord imi mai arata ca pot sa fac 100, ceea ce nu se va intampla. In cel mai bun caz o sa mai fac vreo 50-60. Deci sa zicem aproape 200km cu 27 litrii de benzina. Un consum de 13,5 litrii in oras pentru o masina cu putere mica.

Cand merg in afara orasului, totul este foarte bine, consum 7 dar cand este vorba de oras atunci incep sa ma stresez.

Aveti idee daca as putea avea ceva problema cu masina? Am schimbat vara trecuta bujiile deci din puctul asta de vedere ar trebui sa fie ok. Ce altceva ar mai putea creste consumul atat de mult?

Eu ma asteptam ca un motor de puterea asta sa consumer 9-10 maxim, dar aproape 14 e deja foarte mult.

 

As aprecia daca imi puteti da niste sfaturi legate de cum as putea sa rezolv aceasta problema. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Consumul poate varia in functie de orasul prin care circuli, orele (aglomeratia din trafic), distanta parcursa (apuca sau nu sa se incalzeasca) si numarul pe care il porti la picior.

Daca iti ia 7% afara, ar trebui sa nu ai probleme la masina.

 

Locuiesc intr-un oras de 100.000 oameni, in afara Romaniei. Nu este foarte aglomerat si nu apas pedala de acceleratie la maxim, ci mers normal.

Totusi consumul mi se pare destul de mare pentru performantele oferite :)

Intr-adevar nu merg distante lungi...As fi curios sa stiu cat le consuma altor detinatori de E46 1.9 benzina, masina.

Edited by Tato
Link to comment
Share on other sites

Consumul mai creste si de la frig si cand motorul e rece. Daca mergi doar cativa kilometri dus-intors spre servici, iarna, ai un consum mare. Eu am momentan 15.2 in ~50km prin oras mers cum am spus, in conditiile in care vara am 11-13 prin oras si 7-7.5 in afara. Edited by Alex B
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut consumul zilele trecute, la mers normal numai in oras si mi-a iesit 11.5. Dar ar trebui sa faci consumul la pompa, ca sa fii mai sigur.

 

Daca in loc de 8 litri in rezervor mai aveai vreo 2? dupa calculul tau consumul ar fi de 10.5.....

Link to comment
Share on other sites

si eu am un motor de 1.9l ,118cp si circul mai mult prin oras cu el si iarna depinde de trafic cam 11.5-12l/100km imi arata in bord ,in afara orasului daca circul normal sub 7l, daca ii dau blana peste 7l/100km

deci in concluzie nu ai nimic la motor asta e consumul din pacate :)

Link to comment
Share on other sites

Am un Bmw E46, motor 1.9 benzina, 105 cai parca :)

Problema cu el este ca consumul in oras mi se pare mie destul de mare. Am pus ultima data in rezervor 19 litrii, mai aveam vreo 8, deci total 27. Am facut pana acum 135 km si pe bord imi mai arata ca pot sa fac 100, ceea ce nu se va intampla. In cel mai bun caz o sa mai fac vreo 50-60. Deci sa zicem aproape 200km cu 27 litrii de benzina. Un consum de 13,5 litrii in oras pentru o masina cu putere mica.

Cand merg in afara orasului, totul este foarte bine, consum 7 dar cand este vorba de oras atunci incep sa ma stresez.

Aveti idee daca as putea avea ceva problema cu masina? Am schimbat vara trecuta bujiile deci din puctul asta de vedere ar trebui sa fie ok. Ce altceva ar mai putea creste consumul atat de mult?

Eu ma asteptam ca un motor de puterea asta sa consumer 9-10 maxim, dar aproape 14 e deja foarte mult.

 

As aprecia daca imi puteti da niste sfaturi legate de cum as putea sa rezolv aceasta problema. Multumesc

 

 

consumul e normal. nu te stresa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.