Jump to content

jante originale vs replica


crsbmw

Recommended Posts

Rhaziel: unde zici tu ca e diferenta intre jante OZ sau jante RIAL ?.... de ce e asa diferenta mare de pret ? (daca tot vorbim de preturi de nimic la jante din italia)...

 

Pe langa asta.. vezi cate jante OZ se vand si cate MADE in ITALY... si apoi mai vezi o justificare ptr pret mai scazut...

 

Atata timp cat nu vezi negru pe alb testu calitatii... defapt ce vrei sa-mi spui ? ca ai vazut negru pe alb ? ptr rotile BMW ? da documenteaza-te poate gasesti negru pe alb scris ca marca OROBICA... e ok... ai depus ceva eforturi sa cauti astfel de documente ? sau te-ai gandit astazi e 20.01.2010 astazi postez ca rotile care copiaza anumite modele consacrate sunt de rahat...

 

nu am vorbit despre Rial, Oz, orobica sau altele...

pai spune-mi tu ce marca sunt jantele astea?

 

de unde atata incredere in ele, asa legat la ochi...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Ce coalitie ciudata impotriva lui Ciupa, din diferite paturi sociale, Culegatoru de Cartofi si cu Meleul.

 

Norocul meu ca il am martor pe CRISTY ca in perioada respectiva eram internat intr-un sanatoriu in Suedia :)

 

Cat despre patura sociala, cred ca este cazul sa te uiti putin in trecutul tau. Vorbesc foarte serios.

 

 

 

Edit: Iti dau adresa de domiciliu in PM, poate vrei sa arzi benzina si pana in Ploiesti. Pe cea de mail o stii. Ai Photoshop in calculator? :lol:

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce vrei sa spui. Orice asemanare cu personaje reale e pur intamplatoare. :lol:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=959107

 

 

Acum am citit mai bine, era vorba de un amic de al tau. :)

 

 

ONTOPIC: Tu ai jante originale sau replica?

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Acum am jante originale pe masina, amice. :)

 

Sa revenim ontopic.

 

Inainte de a reveni ontopic, mentionez ca nu esti amicul meu. Eu nu am amici, am prieteni si nu esti printre ei. Cred ca ne-am inteles.

 

... cata amicitie dom'le! :lol:

 

Outrageous! :)

Link to comment
Share on other sites

toate jantele replica vandute in Germania de exemplu, indiferent de firma, si sunt multe de care sunt convins ca nu ati auzit nciodata, sunt insotite obligatoriu de un certificat TUV. Din punctul meu de vedere orice masina echipata cu astfel de jante e OK.

Procesul de fabricatie in sine si costul materialelor e in general imfim, in magazin e alta poveste, pana la dumnezu te manaca sfintii... La OEM si brand platesti mult marketing si creativitatea, ca nu degeaba le spun replica, ca nu pot scoate un design frumos si care sa mearga pe masina X, e greu sa stai sa faci studii de design pentru n-spe branduri si modele.

Din punctul meu de vedere diferenta de pret pentru jante noi OEM la o masina SH nu se justifica, e mult prea mare.

Probabil ca cele OEM sau de firma sunt si finisate ceva mai bine din ce am vazut, lacul ala pare mai OK cand sunt noi si in vitrina, dar nu cred ca la prima vedere le poti deosebi dupa ce ai rulat vreo 10k.km. ..

Link to comment
Share on other sites

daca firma Y..produce jante....si firma X..avand aceeasi tehnologie de fabricatie ca si firma Y..produce jante model ca si firma Y...nu inseamna ca ce face firma X nu e de calitate...jantele trec exact prin aceleasi teste inainte sa iasa pe piata...sunt de aceeasi calitate!!!..deci daca te gandesti unpik nu exista "replici".de ce platesti mai mult pe cele originale...incerc sa va dau un exemplu...sper sa nu fiu criticat.credeti ca firma Nike...Adidas..produce tricouri..bluze...de calitate mai proasta ca si Gucci..Armani..etc??si atunci de ce sunt mai ieftine??Pt ca nu au acelasi RENUMEE!!!!..la firmele din urma platesti si numele firmei...de aceea cele originale..sa zicem BMW..sunt mai scumpe....nu ma criticati pt. exemplu dat..incerc sa explic cat mai clar pt cei care au indoieli din acest pct. de vedere!!!
Link to comment
Share on other sites

Nu compara tricourile cu un produs care presupune un procedeu de fabricatie serios si complex, plecand de la proiectare, alegerea materialelor, fabricatie.

 

Jantele replica sunt de obicei mai proaste deoarece nu folosesc materiale de aceeasi calitate cu cele originale si fac totodata multe compromisuri in procesul de fabricatie, in special la turnare, ca sa iasa mai ieftine.

Link to comment
Share on other sites

toate jantele replica vandute in Germania de exemplu, indiferent de firma, si sunt multe de care sunt convins ca nu ati auzit nciodata, sunt insotite obligatoriu de un certificat TUV. Din punctul meu de vedere orice masina echipata cu astfel de jante e OK.

Domi, denumeste te rog 2 firme producatoare de replici care au si TUV, hai 3:)

Edited by RUF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.