Jump to content

Metoda Regenerare DPF


clauberty

Recommended Posts

Salut,

astept cu nerabdare sa mi spui rezultatul.succes!

Scz ptr intarziere revin cu rezultatul dupa ce am pus in rezervor am facut un drum de autostrada A1 si A2 (cu treaba binenteles nu ptr dpf)sincer nu am simtit niciun rezultat am tinut la 3300 ture 30-35 min dar nu am simtit nimik deosebit, nici fum , poate a avut efect dar nu am vazut eu.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

a mai trimis cineva prin tara la regerat DPF ? am inteles ca ar fi in Odorheiu Secuiesc / Prahova / Craiova firme care regenereaza filtre ...

 

as vrea sa stiu daca cineva de pe forum a mai trimis la facut

 

o intrebare pentru varianta de anulare dpf din soft + fizic... in cazul in care te opreste ARR pentru noxe , DPF fiind scos mai ies noxele in limita admisa sau e sansa sa ramai fara certificat ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

 

eu am un E60 525d. mai am 30.000 km in iDrive.

Am achizitionat recent DIS da nu ma descurc cu ce presiune sa selectez in program.

Ma puteti ajuta cu aceasta informatie?

Link to comment
Share on other sites

o intrebare pentru varianta de anulare dpf din soft + fizic... in cazul in care te opreste ARR pentru noxe , DPF fiind scos mai ies noxele in limita admisa sau e sansa sa ramai fara certificat ?

Cu DPF scos nu-i problema ci daca scoti si catalizatorul. Asta pentru cei care nu stiu si scot si catalizatorul..vor avea probleme la ITP la noxe.

Iar referitor la ARR, astia opresc mai mult masini vechi unde stiu sigur ca gasesc bube si asta rar.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

Incepand de vineri imi apare urmatorul mesaj:

 

http://s5.postimage.org/t9algv2v7/photo_2.jpg

 

http://s5.postimage.org/7be4n2nur/photo_3.jpg

 

Nu stiu exact ce inseamna si nici nu am reusit sa ajung la un service. Mi s-a dus de tot DPF-ul? Sambata am facut vreo 100km in afara orasului, mers contact cam cu vreo 80km la ora la o turatie de 2500 sperand la o regenerare dar azi in drum spre munca mi-a reaparut mesajul. Tin sa precizez ca masina nu a pierdut din putere si trage la fel ca inainte sa imi apara mesajul.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Am scos DPF la un E 60 2009 de 173 kw si din cand in cand ma trezesc la stop intr-o mare de fum alb ( parca ar fi de ulei ).

Cine mi-a scos DPF-ul a zis ca nu trebuie facuta resoftare pentru ca eroarea este data de o suprapresiune pe evacuare, care in acest caz nu are cum sa mai apara.

Din cate am vazut aici , se pare ca fumul provine de la soft-ul care nu a fost refacut .

Poate cineva sa-mi spuna un pret pentru aceasta resoftare ?

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca moral si normal este inainte sa se anuleze dpf-ul sa se incerce regenerarea normal nu fortat dupa ce in prealabil a fost demontat si spalat ,exista tot felul de solutii speciale

 

Am incercat asta la AB si m-a tinut fix 3 luni, asa ca m-am adaptat situatiei...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cred ca am si eu probleme cu dpf-ul!

Am avut eroare 480A, iar contra presiune la esapament -(minus) 995 mbar.Am sters eroarea, iar la cateva saptamani am pus iar autocom pe ea si tot -995 mbar.Regenerare fortata i-am facut, iar el am vazut ca face la un interval de 100km aproximativ.

Trebuie sa il anulez?

Link to comment
Share on other sites

Mersi myx, in afara de fum, mai sunt si alte aspecte negative?

George mi-a zis ca baietii cu care lucreaza el salveaza si catalizatorul.

 

Nu-ti trebuie facultate ca sa "salvezi" catalizatorul...pur si simplu se sparge miezul DPF fara sa se atinga de cel al catalizatorului... sunt oarecum separate, nu exista riscul sa le spargi pe amandoua (in tubul ala metalic, primul dupa turbina e catalizatorul, care e cam 35% din lungimea tubului, restul e DPF).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.