Jump to content

Jante E36 !


Valentin_LMB

Recommended Posts

Eram cu gandul in alta parte cand am zis etalon parca asi fi zis de formatia aia de muzica populara ETALON :lol: :)

Si tu zici ca asi avea sanse sa nu imi agatze,dar totusi asi vrea sa fiu mai sigur de chestia asta,ca sa nu cumpar DIN NOU ceva cu latime mai mare pe spate si sa agatze iar...

Daca stie cineva sigur ca ar merge fara pb.225/45/16 pe Offset 32 si 7,sau max.7,5 J rog sa imi spuna si mie.

Pana atunci, multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

M Spoke Style 68 de pe E46 cu 225/45/17 toate , eu unu cred ca ar trebuie sa nu imi creeze probleme . Daca cineva stie contrariul , rog sa imi spuna . Jantele sunt 7.5J Fata , 8.5J Spate .

 

Asta ar fi cam decizie finala pe care trebuie sa o iau , maine ma duc sa le vad si daca se prezinta bine le si iau , asa ca sariti cu parerile acum , pana nu e prea tarziu :) !

Link to comment
Share on other sites

M Spoke Style 68 de pe E46 cu 225/45/17 toate , eu unu cred ca ar trebuie sa nu imi creeze probleme . Daca cineva stie contrariul , rog sa imi spuna . Jantele sunt 7.5J Fata , 8.5J Spate .

 

Asta ar fi cam decizie finala pe care trebuie sa o iau , maine ma duc sa le vad si daca se prezinta bine le si iau , asa ca sariti cu parerile acum , pana nu e prea tarziu :) !

Bafta la vanzare si astept sa-mi dai si mie o parere cum se comporta jantele pe 17 la motorul tau ,eu stau cam in dilema daca sa pun pe 17 :) :lol:

Link to comment
Share on other sites

M Spoke Style 68 de pe E46 cu 225/45/17 toate , eu unu cred ca ar trebuie sa nu imi creeze probleme . Daca cineva stie contrariul , rog sa imi spuna . Jantele sunt 7.5J Fata , 8.5J Spate .

 

Asta ar fi cam decizie finala pe care trebuie sa o iau , maine ma duc sa le vad si daca se prezinta bine le si iau , asa ca sariti cu parerile acum , pana nu e prea tarziu :) !

Bafta la vanzare si astept sa-mi dai si mie o parere cum se comporta jantele pe 17 la motorul tau ,eu stau cam in dilema daca sa pun pe 17 :) :lol:

 

in afara de un mic plus la consum nu stiu daca se poate simti alta diferentza . In afara de faptul ca va trebui sa merg si mai prudent decat merg acum , sunt constient de "forta" unui M43 si tocmai daia vreau sa ii pun pe 17 , de fugit oricum nu fuge , macar sa arate bine :) !

Link to comment
Share on other sites

M Spoke Style 68 de pe E46 cu 225/45/17 toate , eu unu cred ca ar trebuie sa nu imi creeze probleme . Daca cineva stie contrariul , rog sa imi spuna . Jantele sunt 7.5J Fata , 8.5J Spate .

 

Asta ar fi cam decizie finala pe care trebuie sa o iau , maine ma duc sa le vad si daca se prezinta bine le si iau , asa ca sariti cu parerile acum , pana nu e prea tarziu :) !

Bafta la vanzare si astept sa-mi dai si mie o parere cum se comporta jantele pe 17 la motorul tau ,eu stau cam in dilema daca sa pun pe 17 :) :lol:

 

in afara de un mic plus la consum nu stiu daca se poate simti alta diferentza . In afara de faptul ca va trebui sa merg si mai prudent decat merg acum , sunt constient de "forta" unui M43 si tocmai daia vreau sa ii pun pe 17 , de fugit oricum nu fuge , macar sa arate bine :) !

Da dar mai gandeste-te si la articulatie un pic :D ca este o diferenta :)

Link to comment
Share on other sites

M Spoke Style 68 de pe E46 cu 225/45/17 toate , eu unu cred ca ar trebuie sa nu imi creeze probleme . Daca cineva stie contrariul , rog sa imi spuna . Jantele sunt 7.5J Fata , 8.5J Spate .

 

Asta ar fi cam decizie finala pe care trebuie sa o iau , maine ma duc sa le vad si daca se prezinta bine le si iau , asa ca sariti cu parerile acum , pana nu e prea tarziu :) !

Jantele astea trebuie incaltate cum trebuie, nu altfel.

 

Nu as pune jante de m pe masina( care pe spate sunt mai late), toate 4 cu gume la fel.

 

Original e:

 

7.5j fata

225/45/17

 

8.5j spate

245/40/17

 

Nu pune jante de m cu gume de m pentru look, ca daca ai motor mic, te omoara, e36 simte usor niste gume late.

 

Jantele originale bmw sunt toate la fel ca latime, exceptand cele pentru M, la care din nevoie s-a folosit jante mai late pe spate, pentru aderenta.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Nu pune jante de m cu gume de m pentru look, ca daca ai motor mic, te omoara, e36 simte usor niste gume late.

 

Nu prea inteleg de ce ma omoara , nu vreau sa pun gume prea late , 225 asta e cam maxim cat mam gandit . Am mai auzit faza asta cu motor mic si nu prea o inteleg . Nu dau liniute cu masina sa ma intereseaza demarajul . nu ma duc cu ea pe munte sau mai stiu eu unde , nici macar borduri nu urc , sa imi pice bucsaraie . Masina face in jur de 9000-10000 Km/an , maxim . Cat de mult sa diminueze viata articulatiilor , vorba aia doar nu pun jante pe 20 cu talon 15 .

Link to comment
Share on other sites

Pai sa-ti explic mai pe româneste:

Daca 318i are jante mari si late, va trage ca 316i.

 

Cum am zis, jantele de m, nu sunt de design, e pacat sa-ti bati joc de ele cu toate gumele la fel.

 

1.Sunt foarte constiente de cele spuse de tine . Deja am achionat jantele .

Au gume 225 si am considerat de la 205 la 225 nu este o diferenta atat de mare , mai ales ca eu nu merg prea tare cu masina asta , consider ca nu o sa ma deranjeze in nici un fel , din punct de vedere al puterii .

2.Jantele sunt Style 68 , mie lene sa caut cablu de date , o sa atasez o poza de pe net cu ele , si din cate am vazut eu pana acum vin foarte bine pe E36 . Intradevar ai dreptate si tu , adica sunt jante pt a spori performantele masini , am ridicat una si am ramas uimit cat de usoara este .

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Pai sa-ti explic mai pe româneste:

Daca 318i are jante mari si late, va trage ca 316i.

 

Cum am zis, jantele de m, nu sunt de design, e pacat sa-ti bati joc de ele cu toate gumele la fel.

 

1.Sunt foarte constiente de cele spuse de tine . Deja am achionat jantele .

Au gume 225 si am considerat de la 205 la 225 nu este o diferenta atat de mare , mai ales ca eu nu merg prea tare cu masina asta , consider ca nu o sa ma deranjeze in nici un fel , din punct de vedere al puterii .

2.Jantele sunt Style 68 , mie lene sa caut cablu de date , o sa atasez o poza de pe net cu ele , si din cate am vazut eu pana acum vin foarte bine pe E36 . Intradevar ai dreptate si tu , adica sunt jante pt a spori performantele masini , am ridicat una si am ramas uimit cat de usoara este .

Am citit eu bine , iti este ''lene ''sa cauti cablul de date .. :) ..

 

Poze pe net pot si eu sa vad cu ele(cu modelul) ,vrem poze reale cu jantele pe masina .. :lol:

Link to comment
Share on other sites

stai linistit , chiar aveam de gand sa le pun . Samabata dimineata am fost si leam cumparat , era in plan sa ma opresc la prima vulcanizare sa le pun , dar am primit o oferta de a pleca la munte(cand spun oferta ma refer la un apel de genu : "Frate sunt cu bagaju-n portbagaj in fatza blocului , vi si tu ?!?!") si nu am mai apucat . Iar duminica am plecat din Busteni de la 15cm zapada ca sa ajung in Bucuresti , la 60cm zapada :) si am zis ca mai astept .
Link to comment
Share on other sites

Merge intr-un mare fel, dar articulatia ce crezi ca zice ?

Mai ales caseta de directie care se stie ca la e36 e cam un punct vulnerabil :)

Eu am pe 16 si am impresia ca sunt cam la limita asa pentru 115 cp mi-e ca pe 17 sunt un pic cam mari pentru motorul asta ......

 

ArticulaĂžia nu picĂŁ mai repede dacĂŁ vei conduce atent.

Caseta de direcĂžie poate pica la orice BMW, nimic nu Ăžine etern.

 

Se poate merge fĂŁrĂŁ probleme cu jante pe 17 sau 18, chiar Âşi 19, ĂŽnsĂŁ depinde de maÂşinĂŁ.

ÂŞoferul face diferenĂža.

ªi jantele pe 15 sau 16 pot fi strâmbate sau fisurate dacã ºoferul nu este atent.

Link to comment
Share on other sites

Merge intr-un mare fel, dar articulatia ce crezi ca zice ?

Mai ales caseta de directie care se stie ca la e36 e cam un punct vulnerabil :)

Eu am pe 16 si am impresia ca sunt cam la limita asa pentru 115 cp mi-e ca pe 17 sunt un pic cam mari pentru motorul asta ......

 

Articulaţia nu pică mai repede dacă vei conduce atent.

Caseta de direcţie poate pica la orice BMW, nimic nu ţine etern.

 

Se poate merge fără probleme cu jante pe 17 sau 18, chiar şi 19, ĂŽnsă depinde de maşină.

Şoferul face diferenţa.

Şi jantele pe 15 sau 16 pot fi strâmbate sau fisurate dacă şoferul nu este atent.

Nimic concret ........eu zic ca caseta de directie la E36 te poate tine mai mult cu niste jante mai mici decat cu unele de 17,18sau 19 si articulatia cam la fel dar ma rog .....tu ti-ai pune niste jante pe E39 de 20'sau 21' ??

Edited by b-87-khl
Link to comment
Share on other sites

La E36 nu poate fi vorba de jante pe 19 din moment ce maxim s-au pus din fabricĂŁ pe 17.

 

Eu vorbeam la modul general.

 

Strict pentru E36, niÂşte jante pe 17 nu dĂŁuneazĂŁ dacĂŁ eÂşti atent la volan.

 

Nu, ĂŽnsĂŁ am jante pe 18 Âşi n-am probleme deÂşi foarte mulĂži spun cĂŁ situaĂžia asta e practic o utopie. :)

Link to comment
Share on other sites

La E36 nu poate fi vorba de jante pe 19 din moment ce maxim s-au pus din fabricĂŁ pe 17.

 

Eu vorbeam la modul general.

 

Strict pentru E36, niÂşte jante pe 17 nu dĂŁuneazĂŁ dacĂŁ eÂşti atent la volan.

 

Nu, ĂŽnsĂŁ am jante pe 18 Âşi n-am probleme deÂşi foarte mulĂži spun cĂŁ situaĂžia asta e practic o utopie. :)

am pomenit de 18si 19 pentru ca tu ai facut-o si sa nu uitam ca s-au pus pe 17'pe E36 am impresia doar la M3 deci gandeste-te cam ce diferenta este pe un 1.8i ,parerea mea este ca sunt cam maricele pentru motorul asta dar ......

Totusi spune-mi motivele pentru care nu ti-ai pune jante mai mari pe masina ta ? ( simpla curiozitate)

Link to comment
Share on other sites

De la 16 la 17 nu este atât de mare diferenÞã.

 

Dar totusi este ,si la 17pe E36 trebuiesc niste cauciucuri cu garda joasa ca altfel o cocoti in pom si uite cum se schimba mersul,mai rigida jantele un pic mai grele si cand ai dat intr-o groapa :) ,parca aud cum zice omu '' sa-mi bag p.... in ele de jante pe 17') :lol: :)

 

mai sus era vorba de ''picioare'' sa nu se inteleaga altceva:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.