Jump to content

despre cauciucuri de iarna


cable guy

Recommended Posts

Cumpara si tu scule de sapat gropi pt a planta pomi. Eventual niste stropitori, lastari. Lasa taiatul :rolleyes:

 

Eu asa am facut cu lanturile. Mi-am luat unele cu certificat RAR si am platit cred ca de vreo 4 ori pretul fata de altele care pareau fragile. Se pun usor, nu s-au rupt. Sunt chiar OK.

 

Abia astept zapada :)

Link to comment
Share on other sites

Sa vezi cum arata garajul meu :D. Am de toate. De la produse de detailing (cam o tona) pana la drujbe, generator si ulei de mecanisme fine. Nu stiu pe cine mostenesc, cred ca de pe la bunici mi se trage. De taiat ii tai in primavara, sa le fac taierea de intretinere a coroanei, iar la astia mici de i-am plantat acum un an de formare a ei. N-ai treaba ma cu mine :)))

 

Ce lanturi ai? Mie-mi faceau cu ochiul astea insa n-am gasit pe la noi.

 

http://www.youtube.com/watch?v=unTHZ25XzXk

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Acum mi-am comandat 2 bucati de Continental TS850 de pe ...(nu cred ca am voie sa pun site-ul) pentru ca in orasul meu n-am gasit nici un magazin care sa ma serveasca cu Continental sau Dunlop.

Astea 2 le pun pe spate, si mai am doua bucati cumparate de noi anul trecut de la Debica Frigo 2 care spre surprinderea mea m-au tinut in frau foarte bine.

Initial am sunat pentru Dunlop 4D insa tanti m-a convins sa iau Continental. Sper sa nu ma dezamageasca cu dot-ul, desi la telefon mi-au confirmat ca sunt din saptamana 24 anul 2013.

 

Abia astept sa le pun si o sa revin cu un review.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma gandesc sa-mi iau 4 anvelope de iarna acum. Am ceva reducere la ContiWintCont TS850.

 

Sunt intre astea, Michelin si Nokian. Conti, cu reducere sunt la acelasi pret cu Nokian. Iar bani in plus pe Michelin parca nu as da.

 

Conti am si de vara si sunt foarte multumit...

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc sa-mi iau 4 anvelope de iarna acum. Am ceva reducere la ContiWintCont TS850.

 

Sunt intre astea, Michelin si Nokian. Conti, cu reducere sunt la acelasi pret cu Nokian. Iar bani in plus pe Michelin parca nu as da.

 

Conti am si de vara si sunt foarte multumit...

 

 

Ce dimensiuni? RFT? Poti da si niste preturi?

De Nokian am tot auzit numai cuvinte de lauda, cel putin la cele de iarna! Am intrebat eu acum 2 sapt cand mi-am schimbat cauciucurile la Marsorom si aveau ceva Nokian de 16 nRFT la 385RON bucata!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de 225 / 50 / 17. Am avut RFT si pt vara si pt iarna. Dupa ce am renuntat la RFT la cele de vara si am vazut diferenta de confort, nu mai pun RFT asa repede.

 

Asa ca voi trece si pt iarna la non RFT.

 

ContiWintCont TS850 sunt 675 lei pt indice V. Nokian am gasit cam tot pe acolo insa parca nu au protectie de janta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am facut 500 de km cu ele. Mers si prin zapada & gheata la munte. Sunt EXCELENTE!

 

Ca diferente intre Dunlop M3 RFT 225/50/17 si Continental TS850:

 

- zgomot mai mic. De fapt, nu fac zgomot aproape deloc. Parca sunt cu cele de vara

- pe zapada au tras foarte bine. Pe o urcare unde nu ma asteptam sa urce sau nu usor, nu a schitat nicio problema :thumbsup:

- comfotul a crescut uimitor. Daca stiam ca atat de mult e RFT vs. non-RFT treceam mai repede. Acum am in sfarsit o limuzina

 

Sa vedem cum rezista si in timp cu uzura.

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur sa aud ca sunt asa bune gumele astea, iarna viitoare imi voi lua si eu.

PS: Gumele mele de acum sunt RFT, pe 16" si fata de cele non RFT de pe jantele de vara (17") sunt mult mai tari, se simt toate denivelarile si gropitele cu ele (inspre disconfort). Tot pe cauciucuri normale voi merge in continuare, nu spun ca cele run on flat nu sunt bune dar nu sunt pentru gropile de la noi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut

 

am avut goodyear runflat- masina insuportabila datorita rigiditatii

 

am hotarit sa iau Michelin alpin normale,fara intaritura metalica si din nou probleme... masina derapeaza si pe umed cu ele,noroc ca dtc isi face treaba

 

mentionez ca am avut doar dimensiunea 195/55/16

 

deci cred ca nokian e cea mai buna alegere

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

In cca o luna, masinile mele vor trece de la șlapi la UGG-uri, asa ca am inceput deja sa caut incaltarile cele mai bune. :D

Deocamdata am pus ochii pe 1/ Pirelli Winter Sottozero 3 runflat si 2/ Michelin Alpin 5 ZP runflat

 

Cateva date despre fiecare:

 

Pirelli Winter Sottozero 3 runflat

http://image.delti.com/reifenlabel/1/E/B/72/1-E-B-72-2.png http://tyre-pictures.com/Pirelli/WinterSottozero3RunFlat.jpg

 

 

 

 

Michelin Alpin 5 ZP runflat

http://image.delti.com/reifenlabel/1/F/B/68/1-F-B-68-1.png http://tyre-pictures.com/Michelin/Alpin5ZP.jpg

 

 

 

Pentru mine, factorii de evaluare sunt urmatorii, in ordinea importantei:

1. Aderenta pe drum umed;

2. Factorul de zgomot;

3. Pretul

 

Din pacate, se pare ca nu exista anvelope runflat care sa aiba Clasa A la aderenta, asa ca acestea doua au fost singurele pe care le-am propus. Daca aveti si alte idei, turnati aici :D

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca o sa afli prea multe pareri despre alpin 5, pentru ca modelul e relativ nou. Fratele meu are alpin 4 si e foarte multumit de ele, ca aderenta si durabilitate, plus ca nu sunt nici galagioase. Ma gandesc ca a5 e si mai ok, doar pretul de obicei la michelin e cam mare. Eu personal sunt foarte multumit de dunlop wintersport 3d.
Link to comment
Share on other sites

salut!

 

avand in vedere ca vine iarna, ma gandesc sa imi echipez din timp masina cu niste anvelope bune pentru sezonul rece.

 

stiu ca tema e dezbatuta si razbatuta( am gasit threaduri mai vechi), dar m-am gandit ca intre timp au mai aparut modele imbunatatile. La un pret decent in jur de 400 ron( mai exact 390) am gasit michelin alpin a4 pe dimensiunea 2-5/55 r16 91H. Sunt bune? merita? eu nu prea circul iarna cu masina, dar ma gandeam ca daca investesc in ceva bun sa ma tina o buna perioada de timp( parca sunt garantate 100k km). Nu as vrea sa iau niste petarde doar de dragul de a le lua si de a nu te amenda politia.

 

Voi ce imi recomandati/folositi?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.