Jump to content

bmw 320 2002 150 cp vs bora 2003 131 cp


p3tric

Recommended Posts

bmw 320d 150cp 6+1 2004 vs vw passat 131cp m-am dat ieri,chiar m-am uitat curios pe topic,si am zis sa ma bag in seama in bmw fiind sau facut 3 curse 0-100km/h 2 masini distanta avea bmw fata de passat pe la 100, 60-120,si o alergare pe la 200 la ora,se tinea bine passatu dar tot bmw the winner :)... la fel ..... cel cu vw passatu a rasturnat vreo 2 bmw la activ,deci e maniak,acum avea un passat la o combinatie,deci e ahtiat dupa liniute,baiatu cu 320d un simplu pasionat,sofer normal,conduce chiar foarte oke,rapid sa spunem....

deci bora daca ar fi mai usuara poate ar mai recupera o masina fata de 2 cu pasatu,in rest :-?? vw passat nu ma surprins cu nimic,eram sigur de rezultatul cursei...

te sfatuiesc sa faci cursa,chiar si cu o bora resoftata,nu puteti fi decat bara la bara... si am uitat ceva,pe plecare bmw tasnea mai rapid ca pasatu,cred ca are cuplu mai mare,si avantajeaza propulsia..

 

 

ceva orentativ, si asta era e36 320i 150cp

tot pe acolo parerea mea,orikum se vede diferenta,motorul de pe 320d 6+1 150cp este mult mai avansat decat benzinaru 320i de pe e36,deci concluzia o trageti singuri....

 

Ok multumesc. Rog sa nu mai faceti curse din cauza topicului , e prea periculos. Eu m-am lamurit. Acuma mai e de lamurit cat sunt eu de sofer si cat e de ok bmw-ul meu. Vin cu vesti cat de curand. Bafta all si fara curse ilegale.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 382
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am tot 150 de cai ..da benzina...si m`am dat cu passat de 131 de cai....si sincer e diferenta mare intre noi....cel putin la viteza mare n`are nici cea mai mica sansa....

m`am dat si cu passat de 140 de cai,diesel..rezultatul = acelasi:)...asadar stai linistit:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

HRISTOS A INVIAT!!!!!

Am facut ieri un sprint cu un A6 din 2000 motor de 2.4 benzina si l-am facut pe o distanta de 5km . Plecam in demaraj mai bine ca el dar recupera rapid si se tinea in coada mea. Eu am ajuns la 180 si m-am tinut leader dar era traficul pe national destul de aglomerat pt depasiri riscante. Am inceput sa ma incredere in bmw. :)

Link to comment
Share on other sites

Adevarat a Inviat!!!

Deci pana la urma ai facut liniuta cu Bora?

 

Cu bora nu. Nu prea vrea ala. Eu oricand ma bag. O tot da in diverse, dar evita . L-am tot provocat. L-am facut in depasiri sa il enervez dar nu prea se baga inca. Tot se pune el candva sa ma faca. Chiar duminica m-am luat dupa el si l-am facut asa in depasiri scurte dar nu s-a stresat sa o calce .:)(

Link to comment
Share on other sites

Malakay cred ca te inseli cu bora resoftata.

Cunosc caz de passat resoftat la 160cp, care surprinzator se tine dupa a6 3.0Tdi.

Da, sta bine de tot langa un a6 de 234 de cai.

Get real.

 

 

si ce...320d 150cp nu ar sta langa a6 3.0 ? numai bora sta, ca are 10cp in plus fata de bmw sau cum?...resofteaza dizelache de la bmw cel cu 150cp,sa vedem atunci cum se tine,dizelu dupa a6,a6 e mare si greoi chiar daca are atatia cai,un 328i vorba aia in jur de 200cp are,eu zic ca face a6 e mare e greoi,chiar daca are cu 40cai in plus...

Link to comment
Share on other sites

am mers cu un A6 3.0tdi quattro 2009 (240cai) , masina mi s-a parut senzationala...de la interior , la dotari , la brutalitate in acceleratii scurte, la silentiozitate si aspect general...un 320d poate sa se tina dupa curul unui A6 de genul asta, daca este resoftat si drumul este destul de aglomerat...insa A6-le merge relaxat , 320d merge super turat...

 

2. A6 3.0Tdi nu are 234cp ci 224cp.

 

 

exista si cu 211cai :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am mers cu un A6 3.0tdi quattro 2009 (240cai) , masina mi s-a parut senzationala...de la interior , la dotari , la brutalitate in acceleratii scurte, la silentiozitate si aspect general...un 320d poate sa se tina dupa curul unui A6 de genul asta, daca este resoftat si drumul este destul de aglomerat...insa A6-le merge relaxat , 320d merge super turat...

 

2. A6 3.0Tdi nu are 234cp ci 224cp.

 

 

exista si cu 211cai :)

 

E si logic ca A6-le sa fie superioara...deja comparam masini din clase diferite cu motorizari diferite. Nu mai zic de faptul ca aici e vorba de E46 si nu E90. Total de acord cu POIUYT...greu sa se tina un 3-ar 320d dupa un A6 de la 2.5 in sus! Am un prieten cu un A6 quattro 2.5tdi V6 din 2003 si dupa o experienta de ceva km la volan pot spune ca ar fi un adevarat challenge pentru 320d(daca pastram discutia la E46). De la 2500rpm si pana pe rosu acul sare ca nebunul...fenomenal motorul.

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

Vad ca multi compara motorul de 131 Cp de la Vag cu cel de 150 de pe Bmw. Comparatia nu-i una buna, in primul rand ca motorul de pe 320 e CR fata de motorul de VW care e PD.

Pt. liniute ar trebui comparat motorul de 320 nFl de 136 Cp cu cel PD de 131 Cp.

Link to comment
Share on other sites

am 320d 150cai e46 2004.09 (cumparat de nou) .

 

recunosc, mi-ar placea noul A6(3.0tdi quattro 240cai ,manual) in detrimentul e90, chiar si al e92-ului (desi imi place foarte tare cum arata, nu mi se potriveste ca masina ,eu vreau cu 4 usi) :)

 

nu stiu ce sa zic de noul seria 5, inca nu m-am hotarat in privinta lui...imi place destul de mult si ala..la prima vedere pare un 7-ar mai mic :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am mers cu un A6 3.0tdi quattro 2009 (240cai) , masina mi s-a parut senzationala...de la interior , la dotari , la brutalitate in acceleratii scurte, la silentiozitate si aspect general...un 320d poate sa se tina dupa curul unui A6 de genul asta, daca este resoftat si drumul este destul de aglomerat...insa A6-le merge relaxat , 320d merge super turat...

 

2. A6 3.0Tdi nu are 234cp ci 224cp.

 

 

exista si cu 211cai :)

 

E si logic ca A6-le sa fie superioara...deja comparam masini din clase diferite cu motorizari diferite. Nu mai zic de faptul ca aici e vorba de E46 si nu E90. Total de acord cu POIUYT...greu sa se tina un 3-ar 320d dupa un A6 de la 2.5 in sus! Am un prieten cu un A6 quattro 2.5tdi V6 din 2003 si dupa o experienta de ceva km la volan pot spune ca ar fi un adevarat challenge pentru 320d(daca pastram discutia la E46). De la 2500rpm si pana pe rosu acul sare ca nebunul...fenomenal motorul.

 

eu unul cu al meu 320i de 150 hp am facut a6 2.5 tdi quattro 180 de cai...si audi a6 2.7 quattro tot de 180 de cai....si rezultatul a fost acelasi ...castigator bmw`u :)

Link to comment
Share on other sites

Malakay cred ca te inseli cu bora resoftata.

Cunosc caz de passat resoftat la 160cp, care surprinzator se tine dupa a6 3.0Tdi.

Da, sta bine de tot langa un a6 de 234 de cai.

Get real.

 

 

si ce...320d 150cp nu ar sta langa a6 3.0 ? numai bora sta, ca are 10cp in plus fata de bmw sau cum?...resofteaza dizelache de la bmw cel cu 150cp,sa vedem atunci cum se tine,dizelu dupa a6,a6 e mare si greoi chiar daca are atatia cai,un 328i vorba aia in jur de 200cp are,eu zic ca face a6 e mare e greoi,chiar daca are cu 40cai in plus...

Voi visati urat de tot cu 320d ale voastre, mai lasati-ma ca sunt niste lesinaturi, nu masini de curse.

Si nu, 328i stock, nu e in fata la a6, 3.0tdi.

 

@keth

 

M-am dat eu cu a6, ala de 240 de cai, si stiu.

M-am dat si cu 320d softat la 190 de cai si stiu, 320d e jucarie mica pe langa a6 ala...

Si eu am 328i e36 la 239 de cai si 338nm dupa ultima masurare pe dyno.

A6 ala trage fenomenal, singurul motiv pentru care l-am batut a fost greutatea lui... pe scurt, in reprize scurte, nu ma apropiam de el, abia de la o viteza ridicata veneam pe el.

Stiu, fiindca ne-am dat pe multi km intre Timisoara si Lugoj.

Link to comment
Share on other sites

 

Cred ca esti spion si ti cu audi :)

si da, 320d este fabulos si legendar, pt ca puterea lui vine din credinta si inversunarea soferului in marca si caii de bmw... :) iar asta e greu de batut

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu am un m, insa am o masina cu mult, mult mai rapida decat un banal 320d.

Indiferent de ce resoftare are.

Daca tu nu poti deduce decat un singur lucru, inseamna ca trebuie sa-ti pui niste semne de intrebare, nu?

 

Niciun bmw nu e masina de drag, asta datorita asezarii treptelor.

 

Am comparat masina mea, cu care am facut multe masini mai tari cu a6 3.0tdi, asta nou, doar fiindca un user mai sus a mentionat faptul ca 328i stock e peste a6 3.0tdi.

Cu 320d... nu avea rost comparatia.

 

Nu stiu de ce te ataci asa ca un pepsi la deschidere, ce rezolvi?

Da masina mea trage bine, e meritul meu, banii mei investiti, normal ca o zic. Ai ceva impotriva?

Te-a ranit faptul ca am facut 320d lesinatura? AIA E.

Asa cum Pole, sau altii cu masini tari, pot zice de masina mea ca e lesinatura, ca nu ma supar. E lesinatura pe langa masina lor.

 

 

P.S

Acum vad ca ai modelul NFL, de 136 de cai... am condus o vreme asa ceva... masina aia chiar e puturoasa.... fara suparare.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.