Jump to content

Senzor presiune supraalimentare


florin.gheorghe

Recommended Posts

Salut,

Am o problema cu senzorul de presiune supraalimentare, imi da eroare pe tester. Stie cineva care e senzorul asta si unde il gasesc? Masina e un 320d e46.

Problema ei e ca tija de la turbina nu se mai intinde la maximum cand accelerez pana la peste 3000 ture, ci se intinde cam un sfert din cat ar trebui. Demarajele sunt varza. In prima viteza imi accelereaza mult mai prost decat o facea inainte in a 5-a, iar turbina se simte foarte, foarte putin dupa 2500 ture. Pana acum, am curatat turbina, egr-ul, am schimbat toate furtunasele de la vacum, am pus alt debitmetru, am inversat electrovalva de la turbina cu cea de la egr si tot nu am scapat de problema. Turbina face presiune, trece si de 2 bari la turatii mari, dar majoritatea o da pe wastegate.

Si am mai observat ceva, nu imi trage aer curat in motor. Am pus mana pe plasticul care se prinde de carcasa filtrului de aer si abia se simte cum trage aer, inainte, daca nu eram atent, putea sa imi traga mana pe acolo.

 

Multumesc,

Florin

Link to comment
Share on other sites

cred ca buba la tine este de la electrovalva turbo (ca daca nu mai lucreaza in parametrii actuatorul nu se mia deschide calume). Eu la a mea am avut si eu probleme cu actuatorul turbo care este electric (au uitat cei de la bavaria sa mai puna si mufa de la actuator :). Eu zic sa te duci la un tester prima data sa stii de unde sa incepi
Link to comment
Share on other sites

Hai ca acuma am citit si eu mai calumea ce scrisesei in topic ca iti apare eroarea ca de asa este cand mai si muncesti. Eu l-am schimbat fara sa dau admisia jos. Prima data cureti senzorul , are in el un orificiu mic si il cureti. Dar daca dai jos si admisia sa cureti si in locasul in care intra senzorul ca se mai infunda si nu mai transmite senzorului toate datele
Link to comment
Share on other sites

Uochei, am mai invatat ceva astazi. Un mecanic mi-a spus ca presiunea din turbina e prea mare, cu un bar peste cea atmosferica. Senzorii inregistreaza datele reale, dar calculatorul nu ajusteaza presiunea (cum banuiesc eu ca ar trebui sa faca). Tipul zicea ca nu are timp sa stea de ea si la service nu o duc fiindca nu vreau sa ii aud cum isi dau cu parerea ca ba e turbina picata, ba injectia si cine stie ce altele.

 

O remapare ar trebui sa rezolve problema, nu?

Link to comment
Share on other sites

Acum ceva timp i-am schimbat motorul, nu am avut grija cu injectia si i-am facut multe reglaje dupa ureche. Ma gandesc la faptul ca poate a luat-o razna calculatorul. Am auzit la cativa care au patit asa.

Daca senzorii inregistreaza date cu precizie, dar exagerat de mari, care alta sa fie problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

daca da eroare inseamna ce e dusa si tb alta pusa acolo

verificati intrarea din turbina pe admisie , tubulatura dintre debitmetru si turbina, cam are obiceiul sa traga aer fals pe la intrarea in turbina si nu pe sus pe la debitmetru

motorina si pres aer turbo este data in functie de datele de la debitmetru, daca prin el nu trece decat jumatate din volumul de aer o sa traga si masina la jumatate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare, de curand as putea sa spun ca m-am lovit si eu de aceeasi problema senzorul presiune turbina imi dadea eroarea "charge air presure control", in prima faza am luat senzorul de la egr si l-am schimbat cu cel de la turbina, deoarece sunt la fel, dar surpriza: eroarea a persistat, mentionez, masina se accelera f greu, turbina se activa f putin si nu depaseam 110-120km, mecanicul mi-a propus sa scot galeria de evacuare si sa mergem intr-un test ca sa eliminam orice dubiu, deoarece cu o zi inainte am curata galerii motor, turbina, egr, pe scurt mai tot motorul. Dupa ce am eliminat evacuarea, am ramas frumos surprins sa realizez ca masina tragea mai bine ca atunci cand am cumparato.

 

De unde venea Eroarea? cand se activa turbina se facea vid din cauza precatalizatorului cat si a catalizatorului infundat, iar noxele nu se mai evacuau.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.