Jump to content

E34- Turul Europei


OvidiuJelea

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Va aparea un articol in BMW Magazin si unul in BMW Club Magazine. :twoup:

"Decat Matterhornul" suna ciudat pentru ca nu cred ca multi stiu, dar Matterhornul este considerat de multi cel mai dificil varf din Europa.

Felicitari.

Urmatoarea expeditie va fi in iarna care vine, un Tur al Americii de Nord

http://www.borntoexplore.ro/2011%20Expedit...c%20Kinley.html

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru ajutor si pentru cuvintele de apreciere legate de Turul Europei.

 

Am facut un topic despre BMW Club pe forumul website-ul personal, o comunitate formata deocamdata din membrii clubului sportiv pe care il conduc, parteneri si prieteni.

 

http://borntoexplore.myforum.ro/viewtopic.php?p=119#119

 

Va invit sa va alaturati si acestui forum.

 

Numai bine.

Ovidiu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

La intoarcerea din expeditie, am avut ocazia sa cunosc cativa oameni deosebiti. Unul dintre ei este Alexandru Seremet, de la BMW Group Romania. Prin intermediul lui, l-am cunoscut pe Laurentiu Petrache, unul din fondatorii clubului BMW Club si a revistei BMW club Magazine , in care urmeaza sa apara un articol despre expeditia din iarna trecuta. Multumesc, Laurentiu.

 

Tot prin intermediul lui Alexandru, am aflat si de www.bmwblog.ro .

 

BMWBLOG este un blog dedicat tuturor fanilor BMW din Romania care include in audienta pe toti iubitorii de automobile. BMWBLOG Romania prezinta zilnic ultimele stiri, fotografii, test drives si multe alte subiecte interesante din lumea BMW. BMWBLOG.ro face parte din reteaua BMWBLOG.com care include si versiunea in Germana, BimmerToday.de. Reteaua BMWBLOG afiseaza peste 2 milioane de pagini lunar si sunt publicate in fiecare luna peste 400 de articole.

BMWBLOG este castigatorul Roblogfest 2010.

 

Echipa BMWBLOG este formata din Horatiu Boeriu, Alex Pricajan si Gabriela Pieleanu. Saptamana aceasta, impreuna cu Gabriela, am realizat un interviu despre expeditia care s-a incheiat. Interviul este aici:

 

Interviu BMWBLOG

 

Iti multumesc Alexandru, iti multumesc Gabriela. Recunosc ca sunt foarte mandru de aceste colaborari, la fel de mandru ca de reusitele expeditiilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Numai cuvinte de admiratie pot sa am pentru astfel de oameni! Felicitari Ovidiu Jelea si colegilor/echipei tale, pentru curajul pe care l-ati avut, pentru pasiunea pentru masina asta si pentru aventura. Aproape ca nu imi vine sa cred cand vad pozele, pe unde te-ai aventurat cu masina. O dovada vie ca se poate si cu propulsie (tractiune spate) iarna.

M-ai pus pe ganduri, m-as aventura si eu in astfel de expedie cu xd ul. Am totusi o intrebare : Toti din masina ati facut cu schimbul la condus nu? Ma gandesc ca este foarte obositor sa conduca doar o persoana.

Succes in orice alta activitate vrei sa intreprinzi pe viitor!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc.

 

Da, am condus pe rand, toti patru avem permis de conducere. La un calcul scurt, 13000 km in trei sapamani (a patra a fost pe munte) ies cam 600 km pe zi, iarna. Un singur sofer ar putea face asta, daca e bine antrenat, dar nu ar mai ramane timp pentru nimic altceva. Noi am avut si o lista subsantiala de obiective de vizitat, programate de acasa. De exemplu, la Muzeul BMW din Munchen am intrat dimineata si am iesit pe la 4 dupa-amiaza. Tot vreo 7 ore am stat si la muzeele din Oslo. Plus Craciun, plus Revelion, plus ore intregi de plimbat pe strazi si facut fotografii.

 

Datorita Gabrielei Pieleanu, pe care unii dintre membrii BMW Club au cunoscut-o la intalnirea BMW Club de la Paltinis, povestea E34-lui a fost publicata pe BMW Blog.com , de unde a fost preluata de mai multe agentii de presa din tara si strainatate, ajungand sa fie discutata chiar si in cadrul unei emisiuni de la un podcast din America.

 

Pe pagina oficiala farcebook a BMW , aventura"legendei " a strans in cateva zile 3300 de voturi pozitive si 380 de comentarii, din toata lumea. Multumesc Gabriela, aceasta promovare este foarte importanta atat pentru mine cat si pentru partenerii proiectului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare. Faină calatorie aţi avut. Felicitari!

De curând am facut turul Romaniei, 4950 km in 19 zile, cu un logan 1.4. Pentru Romania, loganul a fost excelent, s-a mers pe drumuri forestiere sute de km. Am in plan şi o călatorie in jurul europei ( călătorie nu excursie ). Poate mă vei ajuta cu ceva informaţii in ceea ce priveşte organizarea. Calatoria o sa fie putin mai complexă decât ce ai facut tu, ma gandeam pe undeva la 20.000 km in 45 zile, probabil tot cu un bmw. Asta fiind incălzirea pentru unul din visele mele, si anume sa fac inconjurul lumii. :twoup:

 

Off topic. Care ştiţi de cei 2 englezi care au facut inconjurul lumii pe 2 motociclete BMW ? 'Long way round' - au filmuleţe pe youtube. Călătoria le-a schimbat viaţa. Merită urmarita aventura lor, şi nu doar urmarita, ci şi urmată :)

Edited by Spoiala Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.